Հայաստանում գիտության մահը մարտահրավերների առաջ է կանգնեցրել 125 մլն դոլար արժողությամբ Krisp-ին
Հայաստանում 2016 թվականին հիմնադրված, 2021 թվականին 125 մլն դոլար գնահատվող Krisp ընկերությունն այսօր երկու լուրջ մարտահրավերների առաջ է կանգնած։
Machine learning-ի խորացված գիտական հետազոտությունների արդյունքում աղմուկի հեռացման լավագույն ալգորիթմը ստեղծած գիտահետազոտական խմբի հաջողությունները կորոնովիրուսի համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներն արագացրեցին։ Ընկերության պրոդուկտի առաջին թողարկումը 2018 թվականին էր, իսկ 2020-ին հեռավար աշխատանքի, կրթության անցած աշխարհին հենց նման պրոդուկտ էր պետք։
«Մենք գիտեինք, որ աշխարհը գնում է հեռավար աշխատանքի ուղղությամբ։ Հենց դրա համար էլ այդ ոլորտում էինք, ու մեր պրոդուկտն այդպիսին էր։ Բայց բնականաբար, համավարակի ժամանակ մեր պրոդուկտի պահանջարկն էականորեն մեծացավ։ Մենք շատ երջանիկ էինք, որ մեր երեք տարիների աշխատանքի արդյունքն այդքան մարդկանց պետք եկավ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է ընկերության համահիմնադիր, ֆ.մ.գ.թ. Արտավազդ Մինասյանը։
Մինասյանն ու իր հիմնադրած ընկերությունը միացել են գիտության հատկացումների ավելացման պահանջով հանդես եկող «Գիտուժ» նախաձեռնությանը։
Համավարակի ընթացքում Krisp-ի պրոդուկտի պահանջարկի կտրուկ ավելացման՝ միլիոնավոր ներբեռնումների, աշխարհի խոշորագույն զանգերի կենտրոն համարվող ընկերությունների՝ հաճախորդ դառնալու արդյունքում ընկերությունը 14 մլն դոլարի լրացուցիչ ֆինանսավորում ստացավ, այն այս պահին գնահատվում է 125 մլն դոլար։ Աշխարհի 500 ամենախոշոր ընկերություններից մոտ 100-ը հայկական այս ընկերության հաճախորդներն են։ Թիմը կազմված է 115 հոգուց, նրանց 85 տոկոսն աշխատում է Հայաստանում, մյուսները՝ տարբեր երկրներում։ Գիտահետազոտական խմբում այս պահին ներգրավված է 35 մարդ, մինչև տարեվերջ կանցնի 50-ը։
Ընկերության մասնագետներն այս պահին աշխատում են նաև խոսքի ընթացքում զգացմունքների ճանաչման, խոսքը տեքստի վերծանելու, վիդեո սեգմենտավորման խնդիիրների ուղղությամբ, ունեն մեծ առաջընթաց բոլոր ուղղություններով։
Նման հաջողություններ գրանցած ընկերությունն այսօր կանգնած է գիտնականներ գտնելու խնդրի առաջ։
«Քանի որ մեր ընկերությունը հիմնված է գիտական ինովացիայի վրա, կարիք ունենք անընդհատ համալրել մեր գիտական ներուժը։ Մենք տեսանք, որ Հայաստանում գիտությունը մահանում է, ինչի հետևանքով մեզ համար կոշտ սահման (hard limit) է առաջացել ու մենք չենք կարողանում նոր տաղանդավոր գիտնականներ ներգրավել»,-ասում է Արտավազդ Մինասյանն ու բերում սեփական օրինակը, հաջողակ ընկերության հիմքը դրվեց ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետում գիտական խմբի ստեղծմամբ, մինչդեռ հիմա նման խմբեր չկան։
Արդյունքում այս տարվա ընթացքում գետահետազոտական խմբում ներգրավված բոլոր երեք անձինքն էլ արտասահմանցիներ են։ Թիմում ընդգրկվելու համար գիտնական գտնելու փնտրտուքներով հասել են Ռուսաստան, Բելառուս, Լեհաստան ու այլ երկրներ։
Նա հիշում է, 15 տարի առաջ իր կուրսում սովորում էր 100 ուսանող, որից 10-15-ը տաղանդավոր գիտնականի կերպար, գիտելիք ու ցանկություն ունեցող մարդիկ էին, մինչդեռ հիմա ֆիզիկայի ֆակուլտետ տարեկան ընդունվում է 20-30 հոգի։
«Ես ուզում եմ շեշտել, մեր ընկերությունը չէր լինի, եթե Հայաստանում չլիներ գիտական դպրոց։ Որպեսզի նման նոր ընկերություններ ստեղծվեն, ավելի զարգանան, պետք է գիտական դպրոցը մեծացնել ու զարգացնել։ Իսկ դրա շարժիչ ուժը պետությունն է։ Ինչպե՞ս է աշխատում շղթան։ Պետությունը ներդրումներ է կատարում գիտության մեջ։ Այնուհետև գիտության արդյունքում ստեղծվում է նոր գիտելիք, այն փոխակերպվում է բիզնեսմեների կողմից նոր պրոդուկտի կամ տեխնոլոգիաների, հետո բիզնեսմեները հասնում են մեծ հաջողությունների, գեներացնում են մեծ եկամուտներ, մուծում են շատ հարկեր, պետությունն էլ հատկացումներն է ավելացնում»,-մանրամասնում է գիտությունների թեկնածուն ու ավելացնում, որ իր հիմնադրած ընկերությունն այժմ պատրաստվում է արհեստական բանականության լաբորատորիա հիմնել ԵՊՀ-ում, համաֆինանսավորել կրթական ծրագրեր։
Նաև սեփական ընկերության փորձով գիտության կարևորությունը գիտակցող Արտավազդ Մինասյանը փաստում է, եթե պետությունը սկսի երկարաժամկետ ներդրումներ անել գիտության մեջ, ապա հինգ տարի անց կլինի ոչ թե 2-3 Krisp, այլ տասնյակ նման ընկերություններ։
Իսկ եթե պետությունը չլսի ու չկատարի «Գիտուժ»-ի պահանջը՝ գիտության հատկացումների շարունակական ավելացման մասին, ապա հետևանքներն անդառանալի կլինեն։
«Հայաստանում կմահանա գիտահետազոտական ոլորտը, ինչը նշանակում է, որ Հայասանում չի ստեղծվի գիտելիք, հետևաբար չեն լինի գիտելիքահեն տնտեսություն, ռազմարդյունաբերություն... Մենք որպես երկիր չենք տարբերվի Մոզամբիկից ու այլ երկրներից, որոնք ունեն սպառող հասարակություն ու նոր գիտելիք չեն ստեղծում»,-գիտության հատկացումների չավելացման հնարավոր հետևանքները ներկայացնում է Krisp-ի հիմնադիրն ու ընդգծում, որպես ազգ ու պետություն չպետք է թույլ տանք, որ Հայաստանում գիտությունը մահանա։

Оценивающаяся в 125 млн долларов компания Krisp столкнулась с вызовами из-за смерти науки в Армении
Компания Krisp, созданная в Армении в 2016 году и в 2021 году оценивающаяся в 125 млн долларов, сегодня оказалась перед двумя серьезными вызовами.
Введенные из-за пандемии коронавируса ограничения ускорили успехи научно-исследовательской группы, в результате углубленных научных исследований с применением machine learning создавшей лучший алгоритм удаления шума. Первый продукт компании был выпущен в 2018 году, а в 2020-ом году миру, перешедшему на удаленную работу и образование, был нужен именно такой продукт.
«Мы знали, что мир движется в направлении удаленной работы. Именно поэтому мы оказались в данной сфере, и наш продукт был именно таким. Но, естественно, в условиях пандемии спрос на наш продукт существенно вырос. Мы были очень счастливы, что результат нашего трехлетнего труда пригодился такому количеству людей», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил соучредитель компании, к.ф.м.н.  Артавазд Минасян.
Минасян и созданная им компания присоединились к инициативе «Гитуж» (Сила науки), выступающей с требованием увеличения ассигнований сфере науки.
В период пандемии компания Krisp в результате резкого увеличения спроса на свой продукт, став клиентом компаний, считающихся крупнейшим мировым call-центром, и благодаря миллиону скачиваний, получила дополнительное финансирование в размере 14 млн долларов, на данный момент компания оценивается в 125 млн долларов. Порядка 100 компаний из 500 крупнейших компаний мира являются клиентами армянской компании. Команда насчитывает 115 сотрудников, 85 процентов которых работают в Армении, остальные – в разных странах. В научно-исследовательскую группу на сегодняшний день входит 35 человек, до конца года их число превысит 50.
Специалисты компании на текущий момент работают в направлении распознавания эмоций во время речи, конвертации речи в текст, задач видеосегментирования и по всем направлениям фиксируют большой прогресс.
И сегодня добившаяся таких успехов компания оказалась перед проблемой поиска ученых.
«Поскольку наша компания основана на научной инновации, мы нуждаемся в постоянном пополнении научного потенциала. Мы видели, как в Армении умирает наука, вследствие чего у нас появился жесткий лимит (hard limit), и нам не удается найти новых талантливых ученых», – говорит Артавазд Минасян и приводит собственный пример о том, что основы успешной компании были заложены на факультете физики ЕГУ созданием научной группы, в то время как сегодня таких групп нет.
В результате трое специалистов, вошедших за этот год в состав научно-исследовательской группы, являются иностранцами. В поисках ученых для команды им пришлось побывать в России, Беларуси, Польше и других странах.
Кандидат наук вспоминает, что 15 лет назад на его курсе училось 100 студентов, из которых 10-15 представляли собой образ ученого со знаниями и желанием продолжить свой путь в науке, тогда как на сегодняшний день на факультет физики ежегодно поступает 20-30 человек.
«Я хочу подчеркнуть, что нашей компании бы не было, если бы в Армении не существовало научной школы. Для того, чтобы создавались подобные новые компании, для того, чтобы они развивались, необходимо расширять и развивать научную школу. А движущей силой этого является государство. Как работает цепочка? Государство инвестирует в науку. Далее создается новое знание в науке, оно трансформируется бизнесменами в новый продукт или технологии, затем бизнесмены достигают больших успехов, генерируют большие доходы, платят много налогов, тем самым ассигнования на науку увеличиваются», – поясняет Минасян и добавляет, что учрежденная им компания сегодня готовится основать лабораторию искусственного интеллекта в ЕГУ и софинансировать образовательные программы.
Артавазд Минасян, осознающий важность науки на собственном опыте, считает, что если государство начнет осуществлять долгосрочные инвестиции в науку, то через пять лет в Армении будет не 2-3 компании Krisp, а десяток подобных компаний.
А если государство не услышит и не выполнит требование инициативы «Гитуж» о продолжительном увеличении отчислений сфере науки, то последствия будут необратимыми.
«В Армении научно-исследовательская сфера умрет, это значит, что в Армении не будет создаваться нового знания, следовательно, не будет наукоемкой экономики, ВПК… Мы, как страна, ничем не будем отличаться от Мозамбика или стран с потребительским обществом, которое не создает новых знаний», –  представил возможные последствия отказа от увеличения отчислений науке учредитель Krisp, подчеркнув, что мы, как нация и страна, не можем позволить, чтобы наука в Армении умерла.