ԵՊԿԵ-ն համերգ կնվիրի Հարություն Թոփիկյանի հիշատակին
Հուլիսի 23-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի հոբելյանական համերգ՝ նվիրված խմբավար, Երևանի պետական կամերային երգչախմբի հիմնադիր, երկարամյա գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Հարություն Թոփիկյանի հիշատակին:
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից հայտնում են, որ համերգին ելույթ կունենա Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան)։
Ծրագրում՝ Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի, Երվանդ Երկանյանի, Դավիթ Հալաջյանի, Գրիգոր Առաքելյանի ստեղծագործություններն են։
Նշենք, որ համաճարակի հետևանքով 69 տարեկանում նախորդ տարի հոկտեմբերի 26-ին կյանքից հեռացավ հայ երգչախմբային արվեստի երախտավոր Հարություն Թոփիկյանը։
1996թ. Հարություն Թոփիկյանի կողմից հիմնադրված Երևանի կամերային երգչախումբը կարճ ժամանակահատվածում նվաճել է իր ուրույն տեղը հայ երաժշտական հանրության շրջանում, ճանաչվելով Հայաստանի հեղինակավոր կատարողական կոլեկտիվ և 2009 թ. ստացել է պետական կարգավիճակ, վերանվանվելով Երևանի պետական կամերային երգչախմբի (ԵՊԿԵ):
Երգչախմբի` Թոփիկյանի դիրիժորությամբ շատ ձայնագրություններ արխիվացված են Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության ֆոնդում:
Մաեստրո Հարություն Թոփիկյանը հաճախակի համագործակցել և նպաստել է երիտասարդ ժամանակակից կոմպոզիտորների խմբավարական ստեղծագործությունները ներկայացնելուն։ Արվեստում ունեցած իր նշանակալի ներդրման համար Թոփիկյանը բազմիցս արժանացել է պետական պարգևների։

Ереванский государственный камерный хор посвятит концерт памяти Арутюна Топикяна
23 июля в Доме камерной музыки им. Комитаса состоится юбилейный вечер, посвященный памяти хормейстера, основателя Ереванского государственного камерного хора, многолетнего художественного руководителя и дирижера, заслуженного деятеля искусств Республики Армения Арутюна Топикяна.
На концерте выступит Ереванский государственный камерный хор (художественный руководитель и хормейстер Кристина Восканян).
Как сообщают из Национального центра камерной музыки, прозвучат произведения Комитаса, Тиграна Мансуряна, Ерванда Ерканяна, Давида Галаджяна, Григора Аракеляна.
Основанный в 1996 году Арутюном Топикяном Ереванский камерный хор за короткое время завоевал свое особое место в армянском музыкальном сообществе, будучи признанным авторитетным исполнительным коллективом Армении и в 2009 году получил государственный статус, переименовавшись в Ереванский государственный камерный хор (ЕГКХ).
Многие записи хора под руководством Топикяна архивированы в фонде общественной радиокомпании Армении.
Маэстро Арутюн Топикян часто сотрудничал и способствовал представлению произведений для хора современных молодых композиторов. За значительный вклад в искусство Топикян неоднократно удостаивался государственных наград.
Известный армянский хормейстер Арутюн Топикян ушел из жизни 26 октября 2020 года, в возрасте 69 лет, из-за пандемии.