«Այլընտրանքային նախագծեր խումբ». Դանիբեկյանի «այլ տարածքը» Արցա՞խն է
«Այլընտրանքային նախագծեր խումբ»-ը հրապարակել է հոդված՝ անդրադառնալով Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող  (Շենգավիթի նստավայր) ԵԴ/0253/01/19 գործով քննությունը.
«Այսօր հերթական աբսուրդի թատրոնն էր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում և այդ աբսուրդի կենտրոնում կրկին Աննա Դանիբեկյանն էր:
Երեկ դատավորին էին դիմել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբեր Քոչարյանն ու ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային և Եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գևորգյանը՝ այսօր նշանակված նիստը հետաձգելու դիմումով՝ քանի որ պատրաստվում են մեկնել Արցախ: Դանիբեկյանը բավարարում է Քոչարյանի դիմումը, անհապաղ տեղեկացնում դատախազներին, որ նիստը հետաձգվելու է, իսկ Արմեն Գևորգյանին պատասխանում են, որ նրա դիմումը կքննարկվի այսօրվա նիստում, որն, ըստ էության, արդեն պարզ էր, որ չի կայանալու:
Ստացվում է, որ Դանիբեկյանի համար դատախազությունը ավելի բարձր օղակ է, քան ԱԺ-ն, որովհետև ԱԺ պատգամավորին, ով օժտված է ներկայացուցչական մանդատով կարելի է կանչել հետաձգված նիստին:
Բայց սրանով աբսուրդի թատրոնը չի ավարտվում: Աննա Դանիբեկյանն անում է հերթական անպատասխանատու հայտարարությունը՝ պնդելով, որ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին, և այլ տարածք մեկնելու համար նրան անհրաժեշտ է վարույթն իրականացնողի թույտվությունը:
Աննա Դանիբեկյանը Արցախը համարո՞ւմ է այլ տարածք:  Նախորդ տարի այս օրերին, երբ իր իմացությամբ Արմեն Գևորգյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում էին Արցախում, Արցախը այլ տարածք չէ՞ր:
Հավանաբար, Դանիբեկյանը չի հասկանում, թե ինչ վտանգավոր հայտարարություն է անում նոյեմբերի 9-ի դրությամբ: Հետաքրքիր է նաև Դանիբեկյանի անձնական դիքորոշո՞ւմն է, թե իշխանությունների:
Զուտ իրավական տեսանկյունից, մի բան ակնհայտ է, որ Դանիբեկյանը դրսևորում է ակնհայտ կանխակալ մոտեցում, որը խիստ կասկածի տակ է դնում նրա անաչառությունը, և ցուցաբերում է դատավորին  ոչ հարիր վարքագիծ:
Հ.Գ. Այսպես շարունակվելու դեպքում մի օր էլ նիստերի դահլիճում հրավառություն են կազմակերպելու՝ Ալիևին համահունչ»:

«Группа Альтернативные проекты»: Под «иной территорией» Данибекян имела в виду Арцах?
«Группа Альтернативные проекты» опубликовала статью, затронув вопрос рассмотрения по делу ԵԴ/0253/01/19 в Ереванском суде общей юрисдикции (Шенгавит).
«Сегодня был очередной театр абсурда в Ереванском суде общей юрисдикции, и в центре этого абсурда находилась Анна Данибекян.
Накануне к судье обратились второй президент РА Роберт Кочарян и председатель постоянной комиссии НС по региональной и евразийской интеграции Армен Геворкян с заявлением отложить назначенное на сегодня заседание, поскольку они собираются посетить Арцах.
Данибекян удовлетворила заявление Кочаряна, незамедлительно проинформировала прокуроров, что заседание откладывается, а Армену Геворкяну отвечают, что его заявление будет рассмотрено на сегодняшнем заседании, которого, уже понятно, не будет.
Получается, что для Данибекян прокуратура является более высоким звеном, чем НС, потому что наделенного представительским мандатом депутата НС можно вызывать на отсроченное заседание.
Но на этом театр абсурда не заканчивается. Анна Данибекян делает очередное безответственное заявление, напомнив, что в отношении Армена Геворкяна применена подпись о невыезде, и для посещения иной территории ему необходимо получить разрешение органа, осуществляющего производство.
Анна Данибекян Арцах считает иной территорией? В прошлом году в эти дни, когда Армен Геворкян и Роберт Кочарян находились в Арцахе, Арцах не был иной территорией?
Скорее всего, Анна Данибекян не понимает, насколько опасное заявление делает 9 ноября. Интересно также, это личная позиция Данибекян или позиция властей?
С чисто правовой точки зрения очевидно одно: Данибекян проявляет неподобающее судье поведение и явно предвзятый подход, что ставит под сомнение ее объективность.
P.S. Если так будет продолжаться, в один прекрасный день в зале заседаний организуют салют в честь Алиева».