Չալաբյան. Անհրաժեշտ է համազգային մոբիլիզացիա
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանն ԱԺ ամբիոնից իր աջակցությունը հայտնեց խորհրդարանական լսումներում քննարկման դրված «Սահմանագծման և սահմանազատման հիմնախնդիրներ» թեմայով ԱԺ հայտարարության նախագծին։
«Տեքստը համապատասխանում է օրվա հրամայականին»,- ասաց նա։
Չալաբյանը նշեց, որ այս պայմաններում սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքների իրականցումը նշանակում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում խորհրդային սահմաններով, և ըստ էության հրաժարում Արցախի անկախության համար հետագա պայքարից։
«Ուստի, դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի ցանկացած ծրագիր ժամանակավրեպ է առանց ունենալու խաղաղության համապարփակ ծրագիր»,- ասաց նա։
Չալաբյանն ընդգծեց, Արցախի հարցի լուծում գոյություն չունի առանց ուժային հավասարակշռության և հայկական կողմի այն ուժային ռեսուրսի, որը հնարավարություն կտա ազգային շահերը հետևողականորեն իրացնել։
«Մենք այսօր կանգնած ենք բարդ ընտրության առաջ։ Մենք կարող ենք ամեն օր հավաքվել, խոսել, իսկ այդ ընթացքում Հայաստանի տարածքը՝ կրճատվել, Ադրբեջանը նորանոր ներխուժումներ կիրականացնի՝ օգտվելով գործադիր իշխանության ամեն ու հերթական սխալից, որպեսզի հերթական տարածքում դիրք գրավի, ճանապարհ վերցնի, ու հետո մեզ սահմանազատում ու սահմանագծում պարտադրի։ Եթե մենք ուզում ենք այդ ընթացքը կանխել, պետք է հասկանանք, որ դա հնարավոր է համազգային մոբիլիզացիայի արդյունքում։ Պետք է տեղի ունենա մոբիլիզացիա երկրի պաշտպանության գործին լծված հրամանատարների շուրջ»,- ասաց Չալաբյանը։
Դրա համար, նրա խոսքով, պետք է վերականգնել ռազմական ու ռազմավարական հնարավորությունները, որոնք պատերազմի հետևանքով զգալի չափով փոշիացվել են։
«Իրողությունն այն է, որ մեր անվտանգային միջավայրը գործոն էր տարածաշրջանում, իսկ այսօր այն այդպիսին չի հանդիսանում»,- նշեց նա։

Общественно-политический деятель Аветик Чалабян с трибуны НС выразил поддержку проекту заявления НС на тему «Проблемы делимитации и демаркации», рассматриваемому в ходе парламентских слушаний.
«Текст соответствует императиву дня»,- сказал он.
Чалабян отметил, что осуществление работ по делимитации и демаркации в данных условиях означает признание территориальной целостности Азербайджана по советским границам, и, по существу, отказ от дальнейшей борьбы за независимость Арцаха.
«Следовательно, любая программа делимитации и демаркации преждевременна без наличия всеобъемлющей программы мира»,- заявил он.
Чалабян подчеркнул, что решения арцахского вопроса не существует без силового баланса и того силового ресурса армянской стороны, который даст возможность последовательной реализации национальных интересов.
«Мы сегодня стоим перед сложным выбором. Мы можем каждый день собираться, говорить, а в это время территория Армении будет сокращаться, Азербайджан будет осуществлять все новые вторжения, пользуясь каждой и очередной ошибкой власти, чтобы занять позицию, взять дорогу на очередном участке, а затем принуждать нас к делимитации и демаркации. Если мы хотим предотвратить этот ход событий, то должны понять, что это возможно в результате общенациональной мобилизации. Необходима мобилизация вокруг посвятивших себя защите страны командующих»,- сказал Чалабян.
Поэтому, по его словам, следует восстановить военные и стратегические возможности, в значительной части утраченные из-за войны.
«Реалия такова, что среда нашей безопасности являлась региональным фактором, а сегодня таковой не является»,- добавил он.