Ռուսաստանում արգելափակվել են ադրբեջանական կայքեր
Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցությունների վերահսկման դաշնային ծառայությունը (Ռոսկոմնադզոր) արգելափակել է ադրբեջանական Haqqin.az առցանց հարթակի հասանելիությունը Ռուսաստանում։
«Ռոսկոմնադզորը» կայքն արգելափակելու որոշումը հիմնավորել է Դաշնային օրենքի հոդվածներով, որոնց համաձայն՝ ռեսուրսի մուտքը սահմանափակվում է, եթե այն պարունակում է տեղեկատվություն անկարգությունների, ծայրահեղականության կոչերի մասին, ինչպես նաև անարժանահավատ տեղեկատվության տարածման համար, որոնք սփռվում են արժանահավատ հաղորդագրությունների քողի տակ:
Ադրբեջանական ռեսուրսի արգելափակման որոշումը «Ռոսկոմնադզորը» ընդունել է գլխավոր դատախազության պահանջի հիման վրա։
Ռոսկոմնադզորը գլխավոր դատախազության պահանջով Ռուսաստանում արգելափակել է նաև Minval.az կայքը։
Minval.az կայքի փոխանցմամբ՝ տեղեկատվական ռեսուրսի հասանելիությունը սահմանափակված է «Տեղեկատվության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» դաշնային օրենքի հիման վրա։

На территории России заблокированы азербайджанские сайты
Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций (Роскомнадзор) заблокировала на территории России доступ к азербайджанскому онлайн-изданию «Нaqqin.az».
Решение о блокировке сайта издания Роскомнадзор аргументировал статьями Федерального закона, согласно которым ограничение доступа к ресурсу происходит в случае содержания на нем информации с призывами к беспорядкам, экстремизму, а также за распространение недостоверной информации, распространяемой под видом достоверных сообщений.
Решение о блокировке азербайджанского ресурса Роскомнадзор принял на основании требования Генпрокуратуры.
Роскомнадзор по требованию Генпрокуратуры заблокировал на территории России и сайт Minval.az.
Как сообщается на сайте Minval.az, доступ к информационному ресурсу ограничен на основании федерального закона «Об информации, информационных технологиях и о защите информации».