Իրանի շահերը բախվում են Թուրքիայի շահերի հետ և՝ ոչ միայն Հայաստանում. Վարդան Ոսկանյան
«Եթե մենք փորձենք խոսել Իրանի դիրքորոշման մասին, ապա պետք է հասկանանք մի կարևոր հանգամանք՝ Իրանը որպես վարչաքաղաքական միավորում իսլամական հանրապետություն է, բայց մենք ունենք նաև Իրան Թուրքիայի ներսում, ի դեմս իրանախոս ժողովուրդների՝ քրդերի սազաների, որոնք նույնպես կարևորագույն գործոն են»,-Ազատության հարպարակում կազմակերպված բաց քննարկման ժամանակ հայտնեց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Անդրադառնալով Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշմանը՝ իրանագետն ասաց. «Այս հարցում մենք բախվում ենք մի կարևոր խնդրի հետ, որ` երբ որևէ միջազգային խաղացող և այստեղ իրենց իշխանություն համարողները խոսում են որևէ պետության հետ հարաբերությունների բարելավման մասին, չի կարող և՛ մեղմ, և՛ բարձրաձայն հայտարարվել, որ դեմ է դրան, այդ թվում և՛ Իրանը, և՛ ՌԴ-ն և տարածաշրջանի մյուս խաղացողները:
Որևէ պարագայում, երբ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված է այդ 5 կետանոց թուղթը, որը մեր իշխանության կողմից գնահատվում է որպես «ընկալելի և ընդունելի», ապա որևէ երրորդ կողմ չի կարող ասել, որ այն այդպես չէ: Հետևաբար՝ իրանցիներն էլ իրենց քաղաքականությունը կառուցում են երկու մակարդակում՝ պաշտոնական հռետորաբանության, երբ Իրանից կարելի է լսել պարբերական հայտարարություններ այն մասին, որ տարածաշրջանը պետք է գնա խաղաղության և երկրորդ՝ այդ պետության իրական շահերն են մեր տարածաշրջանում:
Ակնհայտ է, որ Իրանի շահերը բախվում են Թուրքիայինի հետ և՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլ հարավկովկասյան տարածաշրջանում ընդհանրապես: Այս առումով իրանցիները հղում են կատարում պատմական լեգիտիմության հանգամանքին: Բոլորս քաջածանոթ ենք, որ մեր տարածաշրջանն իրանական կայսրությունից է անցել ռուսական կայսրությանը, հետևաբար՝ իրանցիները մեր տարածաշրջանում Թուրքիայի համար որևէ տեղ չեն տեսնում: Այդ մասին չեն բարձրաձայնում պաշտոնական դիրքորոշումներում, բայց, ըստ էության, Իրանը վարելու է և վարում են մի քաղաքականություն, որը պետք է միտված լինի Թուրքիային մեր տարածաշրջանից ընդհանրապես դուրս մղելուն: Այդ համատեքստում Իրանը օգտագործում է իր ունեցած ողջ գործիքակազմը:
Ակնհայտ է, որ իրանցիները ունեն շատ քիչ գործիքակազմ ազդելու մեր տարածաշրջանում ընթացող գործընթացների վրա, հետևաբար՝ «3+3»-ը համարում են այն հարթակներից մեկը որտեղ գործընթացներից շատ դեպքերում դուրս մղված Իրանը կարող է ունենալ ներգրավվածություն հարավկովկասյան խնդիրները լուծելու առումով:
Բայց իրանցիները միայն սրանով չեն բավարարվում:
Իրանական պետությունը իր քաղաքականությունը բնորոշում է, որ պես ռազմավարական մենակության քաղաքականություն, այսինքն՝ իրանցիները համարում են որ այս աշխարհում իրենք չունեն դաշնակիցներ, ռազմավարական միայնության մեջ են և պետք է լինեն գերտերություն, որպեսզի դիմագրավեն բոլոր մարտահրավերները: Այդ գերտերությունը ենթադրում է ազդեցություն և ներկայություն Իրանի հարևան բոլոր տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազամավորման ներսում:
Որպեսզի հասկանաք թե Իրանի ազդեցությունը Ադրբեջանում ինչպիսի աճ է գրանցել չերևացող մակարդակում, ներկայացնեմ անունների նոմենկլատրուան, որով ադրբեջանցիներն անվանակոչել են իրենց երեխաներին 44-օրյա պատերազմից հետո: Ընդամենը մեկ անուն կար «Հաջողություն», մնացածը շիայական սրբերի անուններ էին: Այս համատեքստում թուրքական ներկայաությունը մեր տարածաշրջանում միանշանակ դեմ է իրանական շահերին»:
Անդրադառնալով այն մանիպուլյատիվ թեզին, թե Թուրքիայի հետ հարաբերությունները լավացնելով ամեն ինչ լավ կլինի՝ բանախոսը հարց հնչեցրեց, թե արդյո՞ք իրանական տնտեսությունն իր պոտենցիալով չունի այն ամենը, ինչ ունի Թուրքիայի տնտեսությունը:
«Իհարկե ունի: Եթե հաշվի առնենք էներգակիրների ոլորտն, ապա Իրանն ընդհանրապես մրցակցությունից դուրս է մեր տարածաշրջանում Թուրքիայի հետ ցանկացած հակադրության համատեքստում: Արդյոք իրանի հետ նույն տնտեսական համագործակցություն չի կարելի հասցնել այն մակարդակի, որը կբավարարի Հայաստանի տնտեսական կարիքների այն հատվածը, որն ենթադրվում է, թե կարող է բավարարել Թուրքիան: Իհարկե կարող է: Հետրանաբար հարց է ծագում, թե ինչու անպայման Թուրքիայի հետ՝ հաշվի առնելով այն վտանգները, որոնք առկա են մեր տարածաշրջանում և որոնք բխում են հենց Թուրքիայից: Որևէ մեկը գնահատաել է, թե Վրաստան-Թուրքիա անամպ հարաբերություններն ինչքանո՞վ է Վրաստանում փոխել տնտեսական իրավիճակը, որևէ մեկը կարող է ասել, որ միջին վիճակագրական վրացու կայնքը տարբերվում է միջին վիճակագրական հայի կյանքից; Իհարկե՝ ո՛չ, հետևաբար այն մանիմպուլյացիոն հնարք է, թե Թուրքիայի հետ սահմանները կբացվեն և կյանքը կբարելավվի»,-ասաց Ոսկանյանը և արձանագրելով, որ Թուրքիային ձեռք չի տալիս Հայաստանի զարգացումը, հավելեց, որ ճիշտ հակառակը՝ Թուրքիային ձեռնտու չէ տարածաշրջանում Հայաստանի լինելը:

Вардан Восканян: Интересы Ирана пересекаются с интересами Турции, и не только в Армении
«Если говорить о позиции Ирана, Иране, то нужно понять одно важное обстоятельство. Иран, как административно-политическая единица, – это ИРИ. Но имеем также Иран внутри Турции, в лице ираноязычных народов, курдов-заза, которые также являются важнейшим фактором», – заявил на организованном на площади Свободы в Ереване обсуждении заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
Касаясь позиции Исламской Республики Иран по процессу нормализации армяно-турецких отношений, эксперт указал: «В этом вопросе мы сталкиваемся с важной проблемой: когда считающие себя здесь властью говорят об улучшении отношений с каким-либо государством, ни один международный актор, в том числе Иран, Россия, другие региональные игроки, не может встать и публично заявить, что он против этого.
Когда действующие армянские власти оценивают представленное (по сути, навязанное) Азербайджаном предложение из 5 пунктов по нормализации армяно-азербайджанских отношений как приемлемое, то ни одна третья сторона ни в коем случае не может сказать, что это не так, не может дать негативную оценку.
Поэтому иранцы, по сути, строят свою политику на двух уровнях: официальная риторика, когда из Тегерана можно услышать регулярные заявления о том, что регион должен двигаться к миру, и на второй уровень – реальные интересы этого государства в нашем регионе.
Очевидно, что интересы Ирана пересекаются с интересами Турции – и не только в Армении, но и в регионе Южного Кавказа в целом. В этом плане иранцы ссылаются на факт исторической легитимности. Все мы прекрасно знаем, что наш регион перешел к Российской империи от Персидской империи, поэтому иранцы не видят Турции места в нашем регионе. Это не озвучивается в официальных позициях, но, по сути, Иран будет проводить и проводит политику, нацеленную на полное вытеснение Турции из нашего региона. В этом контексте Иран использует весь свой инструментарий».
«Очевидно, что инструментов влияния на происходящие в нашем регионе процессы у иранцев очень мало, поэтому формат «3+3» по Закавказью считаю одной из площадок, где зачастую вытесненный из процессов Иран может обеспечить вовлеченность в плане решения проблем Южного Кавказа. Но иранцы не довольствуются этим. Иранское государство характеризует свою политику как политику стратегического одиночества, то есть иранцы считают, что у них нет союзников в этом мире, они находятся в стратегическом одиночестве, должны быть сверхдержавой, чтобы противостоять всем вызовам. Сверхдержава предполагает влияние и присутствие Ирана во всех соседних регионах, в том числе внутри называемого Азербайджаном искусственно созданного образования.
Чтобы вы поняли рост влияния Ирана в Азербайджане, представлю перечень имен, которыми азербайджанцы называли своих детей после 44-дневной войны. Кроме одного имени – «Успех», остальные – имена шиитских святых. В этом контексте и турецкое присутствие в нашем регионе определенно противоречит иранским интересам», – указал Восканян.
Комментируя манипулятивный тезис о том, что нормализацией отношений с Турцией мы добьемся улучшения уровня жизни населения Армении, эксперт задал вопрос: разве в плане существующей экономической мощи, не говоря уже о потенциале, иранская экономика уступает турецкой?
«Конечно, нет. Если брать во внимание сферу энергоносителей, то Иран вообще вне конкуренции в условиях любого противопоставления с Турцией в нашем регионе. Нельзя ли экономическое сотрудничество с Ираном довести до того же уровня, позволяющего удовлетворить ту часть экономических потребностей и нужд Армении, которую, как предполагается, сможет удовлетворить Турция? Конечно, можно.
Тогда возникает вопрос: почему обязательно с Турцией, учитывая существующие в нашем регионе угрозы, которые исходят от самой Турции? Кто-нибудь оценивал, насколько безоблачные отношения между Грузией и Турцией изменили экономическую ситуацию в Грузии? Может ли кто-нибудь сказать, что жизнь среднестатистического грузина отличается от жизни среднестатистического армянина?.. Конечно нет. Так что, то, что открытие границ с Турцией приведет к улучшению жизни, – это манипулятивная уловка», – подчеркнул Восканян, добавив: Турции не на руку развитие Армении, с точностью до наоборот, Турции невыгодно существование Армении в регионе.