Հայաստանում կոնյակագործության հիմնադրման 135-ամյա հոբելյանի շրջանակներում Երևանի կոնյակի գործարանն իրականացրեց ևս մեկ կանաչապատման ծրագիր
Տարիներ շարունակ դիտարկելով շրջակա միջավայրի հարցերն իբրև բնապահպանական դավանանք` ապրիլի 29-ին, Երևանի կոնյակի գործարանն իրականացրեց ընկերության գլխավոր համալիրի հարակից տարածքի կանաչապատում, որին մասնակցեցին ընկերության աշխատակիցները։
Նախագիծը ոլորտի մասնագետների աշխատանքի և տարածքի արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքն է, որը միտված է ոչ միայն լրացուցիչ գեղագիտական հմայք հաղորդել մայրաքաղաք Երևանին, այլև` նպաստել բնապահպանական պատկերի և բիոբազմազանության բարելավմանը։ Կանաչապատման շրջանակներում տնկվել են տարատեսակ ծառեր, այդ թվում` եղևնիներ, թխկիներ, հուդայածառեր, որոնք ընտրվել են հաշվի առնելով տարածքի թե՛ բնակլիմայական, թե՛ մակերևութային առանձնահատկությունները և թե՛ կոնյակի գործարանի ֆասադային շենքի ճարտարապետական լուծումները։
«Եթե չլիներ բնության առատաձեռնությունն ու հայկական հողի ջերմությունը, անհնար կլիներ կոնյակագործության հիմնադրումը դեռևս XIX դարում։ Բնությունն է միակ աղբյուրը, առանց որի նույնիսկ ամենահմուտ մասնագետները կլինեին անզեն իրենց ստեղծագործական որոնումներն իրագործելու հարցում։ Հայկական կոնյակագործության հոբելյանական այս տարում մենք չէինք կարող չանդրադառնալ հատուկ մի նախագծի, որը խորհրդանշորեն արտացոլում է մեր երախտիքը բնության հանդեպ։ Բնապահպանական օրակարգը միշտ է եղել Երևանի կոնյակի գործարանի ուշադրության կենտրոնում, և ես հատկապես ուրախ եմ, որ տարեցտարի մենք ընդլայնում ենք բնության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի մեր տրամագիծը՝ ներգրավելով նորանոր համայնքներ»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
“Աշխատելով Երևանի կոնյակի գործարանի աշխատանքային խմբի հետ և հասկանալով լանջի կարևորությունը մայրաքաղաքի համար՝ փորձել ենք ընտրել այնպիսի ծառատեսակներ, որ լանջը միշտ լինի գրավիչ»,- ընդգծում է Երևան քաղաքի ավագանու անդամ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Քրիստինա Վարդանյանը։
Լինելով Պեռնո Ռիկար միջազգային խմբի անդամ` Երևանի կոնյակի գործարանն իր «Կայունություն և պատասխանատվություն» ռազմավարության շրջանակներում շարունակաբար իրագործում է “Good Times from a Good Place” հայեցակարգը, որը հիմնված է չորս կարևոր ուղղությունների վրա՝
- Բնության հանդեպ հոգատար վերաբերմունք
- Մարդկանց արժևորում
- Թափոնների և օժանդակ հումքի կայուն կառավարում (Շրջանաձև տնտեսության խթանում)
- Պատասխանատու հյուրընկալություն
135-ամյա հոբելյանը նշանավորող բնապահպանական այս նախաձեռնությունն ամփոփում է վերոհիշյալ բոլոր ուղղությունները։ Մասնավորապես մասնակիցներին մատուցվեցին Zero Waste (0 թափոն) հիմունքով պատրաստված կոկտեյլներ, ինչպես նաև միջոցառման ընթացքում աշխատում էր “Drink More Water” (“Խմիր ավելի շատ ջուր“) բարը։ Այս ամենը ընկերության պատասխանատու հյուրընկալության մեջ կիրառվող սկզբունքներից են։

В рамках 135-летнего юбилея коньякоделия в Армении Ереванский коньячный завод инициировал очередную программу озеленения
На протяжении десятилетий рассматривая вопросы ответственного отношения к окружающей среде в качестве одного из основополагающих принципов работы предприятия, 29 апреля Ереванский коньячный завод провел озеленительные работы на прилегающей к фасадному зданию предприятия территории. Посадку деревьев в рамках мероприятия осуществляли сотрудники завода.
Как сообщают из Ереванского коньячного завода, проект озеленения – результат работы специалистов, которые особое внимание уделили изучению архивных материалов. Детальное изучение вопроса позволило не только придать дополнительное обаяние столице, но и способствовало улучшению ее экологической картины и биоразнообразию. В рамках озеленительных работ были посажены такие виды деревьев, как ель, клен, иудино дерево, которые были выбраны с учетом как климатических, так и геологических особенностей территории, а также архитектурных решений фасадного здания Ереванского коньячного завода.
«Без щедрости природы и теплоты армянской земли едва ли стало возможным основание коньякоделия в XIX веке. Природа – тот источник, без которого даже самые искусные мастера своего дела не смогут воплощать свой творческий поиск. Так, в свой юбилейный год мы не могли не инициировать специальную программу, которая символически воплотила бы нашу дань уважения и благодарности природе. Экологическая повестка всегда была в центре внимания Ереванского коньячного завода, и я особенно рад, что из года в год мы расширяем периметр нашего ответственного отношения, вовлекая новые общины,- отметил Сергей Хачатрян, исполнительный директор Ереванского коньячного завода.
«Благодаря совместной работе с командой Ереванского коньячного завода, а также глубокому осознанию важности территории, мы выбрали такие виды растений, которые на протяжении всего года будут делать прилегающую к заводу территорию еще более привлекательной»,- подчеркнула член Совета старейшин Еревана, кандидат медицинских наук Кристина Варданян.
Являясь частью международной группы Pernod Ricard, Ереванский коньячный завод в рамках своей стратегии “Sustainability & Responsibility” последовательно реализовывает концепцию “Good Times from a Good Place”, которая зиждется на четырех составляющих:
- Забота о природе
- Уважение к людям
- Мир без отходов
- Ответственное потребление
Данная экологическая инициатива, ознаменовшая 135-летие коньякоделия в Армении, отразила все вышеуказанные направления. В частности для участников мероприятия были приготовлены специальные Zero Waste коктейли. В рамках мероприятия также работал специальный бар “Drink More Water”.