Տիգրան Աբրահամյան. «Ուկրաինան պետք է որ Հայաստանից դժգոհելու որևէ շարժառիթ չունենա»
Ուկրաինան մեղադրել է Վրաստանին, Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ պատժամիջոցները շրջանցելու հարցում ՌԴ-ին օգնելու մեջ։  Մեզ (panorama.am) հետաքրքրում է, թե ինչ իրավական, հարևանական, բարոյական իրավունք ունի Ուկրաինան որևէ բանում մեղադրելու Հայաստանին, երբ թուրքադրբեջանական 44 օրյա ագրեսիայի օրերին Ադրբեջանին օդով ու զենքով, խոսքով, գուցեև՝ մարդկանցով է աջակցել։
Այս հարցով դիմեցինք «Պատիվ ունեմ» դաշինքից ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանին, ով, շնորհակալ ենք, քաղաքացիների հետ քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ է իրականացնում, ասուլիսներ է տալիս՝ ժամանակ գտավ պատասխանալու panorama.am-ի հարցդրմանը։
Տիգրան Աբրահամյան.- Ուկրաինայում ստեղծված ճգնաժամի պայմաններում ու այս իրավիճակում՝ Հայաստանն ստացել է, բնականաբար, և մեծ թվով խնդիրներ, և հնարավորություններ, որոնք պետք է օգտագործի։
Ընդհանուր առմամբ՝ Ուկրաինան պետք է որ Հայաստանից դժգոհելու որևէ շարժառիթ չունենա, հատկապես, երբ նրա բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ընդամենը օրեր առաջ, խոսում էին այն մասին, թե՝ լավ կլիներ Հարավային Կովկասում, Արցախի ուղղությամբ երկրորդ ճակատ բացելու մասին։ Այսինքն՝ ակնհայտ հակահայկական հայտարարություններ են արվում, ինչը հետո, որքան հասկանում եմ, փորձեցին որոշակի «փափկեցնել»։
Երկրորդ՝ այս նույն Ուկրանիան Ադրբեջանի հետ անընդհատ ռազմական համագործակցության մեջ է եղել. բավական մեծ թվով հայտարարություններ են եղել, որոնք չեն բխել  Հայաստանի հետ ունեցած հարաբերությունների տրամաբանությունից։
Բայց նույնիսկ այդ պայմաններում Հայաստանը հնարավորինս զերծ է մնացել Ուկրաինայի նկատմամբ թշնամություն, կամ այլ հետևանքներ առաջացնող հայտարարություններից։
Մյուս կողմից՝ Ուկրաինան բավական ծանր վիճակում է, միգուցե բոլոր՝ իր համար հնարավոր բաները փորձում է քննարկել, հնարավորություններ է իր համար ուզում ստեղծել, բայց լավ կանեն, որ Հայաստանին Ուկրաինական ճգնաժամի մեջ չներքաշեն։

Тигран Абрамян: «У Украины не должно быть какого-либо повода быть недовольной Арменией»
Украина обвинила Грузию, Армению и Азербайджан в помощи России обходить западные санкции. Нас (Panorama.am) интересует, какое правовое, соседское, моральное право имеет Украина обвинять в чем-либо Армению, когда в дни 44-дневной турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха она поддерживала Азербайджан воздушным пространством и оружием, на словах, может быть, и людским ресурсом.
По данному вопросу мы обратились к депутату НС от фракции блока «Честь имею» Тиграну Абрамяну, который, спасибо, проводит с гражданами акции гражданского неповиновения, дает пресс-конференции, нашел время ответить на запрос Panorama.am.
Тигран Абрамян – В условиях сложившегося в Украине кризиса и в этой ситуации Армения получила, естественно, и большое количество проблем, и возможности, которые она должна использовать.
В общей сложности, у Украины не должно быть какого-либо повода быть недовольной Арменией, особенно, когда ее высокопоставленные должностные лица буквально несколько дней назад говорили о том, что было бы хорошо открыть второй фронт на Южном Кавказе, в направлении Арцаха. То есть делаются явные антиармянские заявления, которые потом, насколько я понимаю, попытались в некоторой степени «смягчить».
Во-вторых, та же Украина постоянно развивала военное сотрудничество с Азербайджаном: было немало заявлений, не вытекающих из логики отношений с Арменией.
Но даже в этих условиях Армения максимально воздерживалась от заявлений, вызывающих враждебность к Украине или другие последствия.
С другой стороны, Украина находится в довольно сложном положении, может быть, пытается обсудить все возможные для нее вещи, хочет создать для себя возможности, но будет лучше не втягивать Армению в украинский кризис.