Տիգրան Աբրահամյան. «Ուկրաինան պետք է որ Հայաստանից դժգոհելու որևէ շարժառիթ չունենա»
Ուկրաինան մեղադրել է Վրաստանին, Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ պատժամիջոցները շրջանցելու հարցում ՌԴ-ին օգնելու մեջ։  Մեզ (panorama.am) հետաքրքրում է, թե ինչ իրավական, հարևանական, բարոյական իրավունք ունի Ուկրաինան որևէ բանում մեղադրելու Հայաստանին, երբ թուրքադրբեջանական 44 օրյա ագրեսիայի օրերին Ադրբեջանին օդով ու զենքով, խոսքով, գուցեև՝ մարդկանցով է աջակցել։
Այս հարցով դիմեցինք «Պատիվ ունեմ» դաշինքից ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանին, ով, շնորհակալ ենք, քաղաքացիների հետ քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ է իրականացնում, ասուլիսներ է տալիս՝ ժամանակ գտավ պատասխանալու panorama.am-ի հարցդրմանը։
Տիգրան Աբրահամյան.- Ուկրաինայում ստեղծված ճգնաժամի պայմաններում ու այս իրավիճակում՝ Հայաստանն ստացել է, բնականաբար, և մեծ թվով խնդիրներ, և հնարավորություններ, որոնք պետք է օգտագործի։
Ընդհանուր առմամբ՝ Ուկրաինան պետք է որ Հայաստանից դժգոհելու որևէ շարժառիթ չունենա, հատկապես, երբ նրա բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ընդամենը օրեր առաջ, խոսում էին այն մասին, թե՝ լավ կլիներ Հարավային Կովկասում, Արցախի ուղղությամբ երկրորդ ճակատ բացելու մասին։ Այսինքն՝ ակնհայտ հակահայկական հայտարարություններ են արվում, ինչը հետո, որքան հասկանում եմ, փորձեցին որոշակի «փափկեցնել»։
Երկրորդ՝ այս նույն Ուկրանիան Ադրբեջանի հետ անընդհատ ռազմական համագործակցության մեջ է եղել. բավական մեծ թվով հայտարարություններ են եղել, որոնք չեն բխել  Հայաստանի հետ ունեցած հարաբերությունների տրամաբանությունից։
Բայց նույնիսկ այդ պայմաններում Հայաստանը հնարավորինս զերծ է մնացել Ուկրաինայի նկատմամբ թշնամություն, կամ այլ հետևանքներ առաջացնող հայտարարություններից։
Մյուս կողմից՝ Ուկրաինան բավական ծանր վիճակում է, միգուցե բոլոր՝ իր համար հնարավոր բաները փորձում է քննարկել, հնարավորություններ է իր համար ուզում ստեղծել, բայց լավ կանեն, որ Հայաստանին Ուկրաինական ճգնաժամի մեջ չներքաշեն։

MP Abrahamyan: Ukraine should have no reason to be displeased with Armenia
Ukraine has accused Georgia, Armenia and Azerbaijan of helping Russia evade Western sanctions. The allegations are made by a country which strongly supported Azerbaijan during the 44-day Turkish-Azerbaijani aggression against Artsakh, providing weapons to and opening its airspace for it.
Panorama.am has asked MP Tigran Abrahamyan from the opposition With Honor (Pativ Unem) bloc, who is taking part in the ongoing civil disobedience campaign and holding news conferences, for comments on the matter and expresses gratitude to the lawmaker for finding time to respond to its inquiry.
“Amid the crisis in Ukraine and in the current situation, Armenia, naturally, has both a great number of problems and opportunities, which it should use,” Abrahamyan said.
“All in all, Ukraine should have no reason to be displeased with Armenia, especially when senior Ukrainian officials announced just a few days ago that it would be good to open a second front in the South Caucasus, namely in Artsakh. That is, clear anti-Armenian statements are being made, which then, as far as I understand, they tried to "soften" to some extent.
“Second, Ukraine has constantly developed military cooperation with Azerbaijan: there have been many statements that do not fit into the logic of relations with Armenia. Even so, Armenia refrained as much as possible from making hostile statements on Ukraine or statements that could lead to other consequences.
“On the other hand, Ukraine has found itself in a rather difficult situation, trying to discuss all possible options for it, seeking to create opportunities for itself, but it would be better not to drag Armenia into the Ukrainian crisis,” the deputy said.