ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս դիմակ կրել՝ աշնանը և ձմռանը «Օմիկրոն»-ից պաշտպանվելու համար
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խորհուրդ է տալիս մեծացնել բնակչության պատվաստումների ծածկույթը, ինչպես նաև խրախուսել դիմակների կրելը  հասարակական վայրերում՝ այս աշնանը և ձմռանը կորոնավիրուսի «Օմիկրոն» շտամից մարդկանց պաշտպանելու համար։ «Ռիա Նովոստի»-ին հայտնել են կազմակերպության եվրոպական բյուրոյում։
«Համաճարակաբանական իրավիճակը տարբեր է երկրից երկիր, և որպես ձմռանն ու աշնանը նախապատրաստվելու մաս՝ ԱՀԿ-ն կոչ է անում երկրներին վերսկսել ջանքերը՝ մեղմելու վարակի տարածումն ու պատրաստ լինել արձագանքել առողջապահության իրենց համակարգերի վրա աճող ծանրաբեռնվածությանը»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ:
Փորձագետների խոսքով՝ մարդկանց պաշտպանելու համար այս աշնանը և ձմռանը կարևոր նշանակություն կունենա պատվաստվածների թվի ավելացումը։
ԱՀԿ-ն ընդգծել է, որ մարդիկ պետք է դիմակ կրեն փակ տարածքներում և հասարակական տրանսպորտում, իսկ մարդաշատ վայրերում օդափոխությունը պետք է ապահովվի։ Բացի այդ, կազմակերպության փորձագետները կարևոր են համարում «խիստ թերապևտիկ արձանագրությունների կիրառումը ծանր հիվանդության վտանգի տակ գտնվող մարդկանց համար»։

ВОЗ рекомендует носить маску осенью и зимой для защиты от «омикрона»
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рекомендует увеличить охват населения вакцинацией, а также стимулировать ношение масок в общественных местах для защиты людей этой осенью и зимой от штамма коронавируса «омикрон», сообщили РИА Новости в Европейском бюро организации.
«Эпидемиологическая ситуация варьируется от страны к стране, и в рамках подготовки к зиме и осени ВОЗ призывает страны возобновить усилия по смягчению последствий распространения инфекции и быть готовыми реагировать на возросшую нагрузку на свои системы здравоохранения», – говорится в комментарии экспертов, поступившем в распоряжении агентства.
По словам экспертов, решающее значение для защиты людей этой осенью и зимой будет иметь увеличение числа вакцинируемых людей, введение второй бустерной дозы лицам в возрасте 5 лет и старше с ослабленным иммунитетом и их близким контактам, а также «рассмотрение возможности предложения второй бустерной дозы конкретным группам риска по крайней мере через 3 месяца после их последней вакцинации».
Необходимо, чтобы люди носили маски в закрытых помещениях и в общественном транспорте, подчеркнули в ВОЗ, и следует обеспечивать вентиляцию в многолюдных местах. Помимо этого, эксперты организации считают важным использовать «строгие терапевтические протоколы для лиц с риском тяжелого заболевания».