Տեր-Պետրոսյանի արձագանքն իր արձագանքի արձագանքներին
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսնակ Արման Մուսինյանը հրապարակել է Տեր-Պետրոսյանի արձագանքն իր արձագանքի արձագանքներին.
«Առաջին. ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի երեկվա հայտարարության մեջ նշված է. «Ինչ վերաբերում է Ցյուրիխյան արձանագրությունների և հայ-թուրքական հաշտության հնարավոր պայմանագրի վերաբերյալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դատողություններին, ապա դրանք անընդունելի են, իսկ այդ գործընթացների համեմատությունը բացարձակապես տեղին չէ»: Այսպիսի պնդումն ամենևին կապ չունի Տեր-Պետրոսյանի ասածի հետ, որովհետև նա Ցյուրիխյան արձանագրությունների մասին որևէ դատողություն չի արել: Այլ ընդամենն ասել է հետևյալը. «Հասկանալի է, որ նմանատիպ նախագծեր երկուստեք պատրաստվում են նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների հաշտությանն ուղղված դիվանագիտական շփումների հարթակում:
Այս պարագայում, անշուշտ, մեծ անակնկալներ չեն սպասվում: Հայ-թուրքական հաշտության պայմանագիրն, ըստ էության, շատ չի տարբերվելու Դավութօղլուի և Նալբանդյանի միջև 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին կնքված Ցյուրիխյան արձանագրություններից»: Ինչ վերաբերում է Ցյուրիխյան արձանագրությունների առնչությամբ Տեր-Պետրոսյանի դատողություններին, ապա դրանք արտահայտված են Հայ Ազգային Կոնգրեսի 2009թ. սեպտեմբերի 2-ի հայտարարության մեջ: Կոնգրեսը դրական է գնահատել Ցյուրիխյան արձանագրությունները՝ կտրականապես դեմ լինելով նրանցում տեղ գտած ընդամենը մեկ կետի, որը վերաբերում է հայ և թուրք պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովի ստեղծմանը:
Երկրորդ. Առաջին նախագահի երեկվա արձագանքից շատերը եզրակացրել են, թե նա դրանով վիժեցրեց իշխանության և ընդդիմության միջև երկխոսության կայացման հնարավորությունը: Նրանք պարզապես չեն հասկացել, որ այդ գործընթացն արդեն իսկ վիժեցվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի գրեթե 3 ժամ տևած ասուլիսի և Նիկոլ Փաշինյանի՝ հաջորդ օրը տված երկժամյա հարցազրույցի հետևանքով:
Դրանց արդյունքը, փաստորեն, հետևյալն է. Քոչարյանի նպատակն ամեն գնով Փաշինյանի իշխանության տապալումն է, իսկ Փաշինյանի նպատակը՝ ամեն գնով իր իշխանության պահպանումը: Սրանով, ըստ էության, նրանք միաձայնությամբ հայտարարեցին, որ երկխոսության կայացմանը հասնելու կամուրջներն այրված են»։

Пресс-секретарь первого президента Армении Левона Тер-Петросяна Арман Мусинян опубликовал реакцию Тер-Петросяна на реакции его реакции.
«Во-первых, во вчерашнем заявлении Офиса третьего президента РА Сержа Саргсяна отмечается: “ Что касается суждений Левона Тер-Петросяна относительно Цюрихских протоколов и возможного армяно-турецкого мирного договора, то они неприемлемы, а сравнение этих процессов – совершенно неуместно”. Подобное утверждение никак не связано со сказанным Левоном Тер-Петросяном, поскольку он не сделал никаких суждений касательно Цюрихских протоколов. Он всего лишь сказал следующее: “ Понятно, что подобные проекты на обоюдной основе подготавливаются также в рамках дипломатических контактов по нормализации армяно-турецких отношений. В этом контексте, естественно, особых ожиданий нет. Армяно-турецкое соглашение о примирении, по сути, мало чем будет отличаться от Цюрихских протоколов от 10 октября 2009 года, подписанных между Давутоглу и Налбандяном”.
Что касается суждений Тер-Петросяна касательно Цюрихских протоколов, то они отражены в заявлении “Армянского национального конгресса” от 2 сентября 2009 года. Конгресс положительно оценил Цюрихские протоколы, выступая категорически против всего одного пункта, касающегося создания совместной комиссии армянских и турецких историков.
Во-вторых, из реакции первого президента вчера многие заключили, что он таким образом перечеркнул возможность диалога между властью и оппозицией. Они просто не поняли, что этот процесс уже перечеркнут из-за почти 3-часовой пресс-конференции Роберта Кочаряна и двухчасового интервью Никола Пашиняна.
Их результат, по сути, таков. Цель Кочаряна – любой ценой свергнуть власть Пашиняна, а цель Пашиняна – любой ценой сохранить свою власть. При этом они, по сути, единогласно заявили, что мосты к налаживанию диалога сожжены».