Վարչապետի աշխատակազմը ԶԼՄ-ին ու ՀԿ-ին պետք է տրամադրի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագիրը
15:34 03/11/2022
Վարչական դատարանը նոյեմբերի 2-ին վճռեց պարտավորեցնել կառավարությանը՝ «ՍիվիլՆեթ»-ին և «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնին տրամադրել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնեմասի նվիրատվության պայմանագիրը։
Բնական պաշարների օգտագործման, կառավարման նկատմամբ հանրային վերահսկողության շրջանակում «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն ու  «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի ներկայացուցիչներ Գենյա Պետրոսյանը, Էլինա Գյուրջյանը և Դավիթ Գյուրջյանն անցած տարվա դեկտեմբերի 16-ին  վարչական դատարան հայցադիմում էին ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի՝ պահանջելով, որ դատարանը պարտավորեցնի տրամադրել ՀՀ կառավարության 30.09.2021թ-ի թիվ 1613-Ա որոշման հիման վրա «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերության հետ կնքված բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը։
2021-ի նոյեմբերին հիմնադրամը հարցում էր ուղարկել կառավարություն, սակայն այնտեղից մերժել էին՝ հիմնավորելով, որ առևտրային գաղտնիք է։
Հիշեցնենք, որ այդ պայմանագրով կառավարությունը որպես նվիրատվություն ստացել էր Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ-ի՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությանը պատկանող բաժնետոմսերի 25 տոկոսը։
«Մենք հայցի հիմքում դրել էինք թե Սահմանադրության, թե  «Տեղեկատվության ազատության մասին», թե Քաղաքացիական օրենսգրքի՝ առևտրային գաղտնիքին վերաբերող կարգավորումները, որոնք տվյալ իրավիճակում վկայում են այն մասին, որ այդ պայմանագիրը չի կարող համարվել առևտրային գաղտնիք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Գենյա Պետրոսյանը։
Նա հիշեցնում է, որ առևտրային գաղտնիք համարվելու համար պետք է միաժամանակ առկա լինեն երեք պայմաններ՝ տեղեկատվությունը պետք է ունենա իրական կամ հնարավոր առևտրային արժեք երրորդ անձանց անհայտ լինելու փաստի ուժով, պետք է  կողմերը ձեռնարկած լինեն միջոցներ գաղտնիությունը ապահովելու ուղղությամբ, չլինի այդ տեղեկատվությունն օրինական ճանապարհով ստանալու հնարավորություն։
«Բայց այս պարագայում մենք տեսնում ենք, որ կառավարության որոշմամբ արդեն իսկ հրապարակված են պայմանագրի էական կետերը, ուստի հիմք չենք տեսնում այն առևտրային գաղտնիք որակելու համար։ Մենք նաև հղում ենք կատարել Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորություններին, այդ թվում նաև Արդյունաբերական ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության շրջանակում, որով պետությունը ստանձնել է բնական պաշարների բաց ու հաշվետու կառավարման, թափանցիկ ու հաշվետվողական գործարար ու պետական համակագերի բնագավառում հստակ պարտավորություններ։ Բացի այդ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կազմակերպությունը որպես հաշվետու կազմակերպություն արդեն իսկ մի շարք տվյալներ հրապարակելու պարտավորություն ունի ու պարբերաբար հրապարակում է։ Այս ամենը հաշվի առնելով մենք խնդրել էինք դատարանին հայցն ապաահովել ու պայմանագիրը տրամադրել։  Երեկ դատարանը հրապարակեց վճռի եզրափակիչ մասը, ըստ որի հայցը բավարարվել է»,-ասաց Գենյա Պետրոսյանը։
Վճիռն ամբեղջությամբ դեռ չի հրապարակվել, այն Դատալեքսում կհրապարակվի ու հայցվոր կողմին կուղարկվի առաջիկա օրերին։ Վճռի հրապարակմանը հաջորդող 30 օրերի ընթացքում  պատասխանող կողմը կարող է բողոքարկել այն։
Փաստաբանը համարում է, որ դատական նիստերի ընթացքում կողմերը հնարավորություն են ունեցել իրենց դիրքորոշումները, ապացույցները հիմնավոր ներկայացնել, լսված լինելու երաշխիքները պահպանվել են։
«Կբողոքարկե՞ն, թե՞ ոչ, չեմ կաող ասել։ Եթե բողոքարկեն, մենք կշարունակենք մեր ներկայացուցչությունը Վերաքննիչ, եթե կարիք լինի նաև Վճռաբեկ դատարանում»,-նշեց հայցվորի ներկայացուցիչը։
Նա հույս ունի, որ պատասխանող պետական մարմինը վճռի՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո սահմանված կարգով ու ժամկետում հայցվոր կողմին կտրամադրի պայմանագրի պատճենը, գործը  Հարկադիր կատարումն ապաահովող ծառայությանը չի հասնի։
Հիշեցնենք, որ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը հայտարարել էր, որ  Զանգեզուրի կոմբինատի գործարքը թափանցիկ ձևով չի իրականացվել։
«Վարչական դատարան նման հայց ներկայացնելու տրամաբանությունն ընդհանուր առմամբ հանրային վերահսկողության  ապահովումն է  կոմբինատում տեղի ունեցող գործողությունների նկատմամբ։ Տվյալ բնագավառը հանդիսանում է հանրային կարևորություն ունեցող, հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող, այդ ոլորտում իրականացվող բոլոր գործընթացները պետք է կատարվեն թափանցիկության սկզբունքով»,-ընդգծեց փաստաբանը։
Մամուլը բազմիցս գրել է այս գործարքի մասին՝ նշել, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն նախկինում երբեք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետերերի թվում չի հիշատակվել։
Բանն այն է, որ իրականում այն բաժնետեր է դարձել հենց 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին ու նույն օրն էլ իր ձեռք բերած 60 տոկոս բաժնետոմսերի 25 տոկոսը նվիրել կառավարությանը։
Պարզվում է նաև, որ այս ընկերությունն իր հերթին պատկանում է կոմբինատի բաժնետեր «ԳեոՊրոՄայնինգ Արմենիա» ընկերությանը։

Аппарат премьера обязали предоставить СМИ и общественной организации договор дарения акций Зангезурского медно-молибденового комбината
17:27 03/11/2022
Административный суд 2 ноября удовлетворил иск Civilnet и антикоррупционного центра Transparency International («Трансперенси интернейшнл») против правительства РА. Суд обязал правительство предоставить Civilnet и антикоррупционному центру Transparency International договор  дарения акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК).
В рамках общественного контроля над использованием и управлением природными ресурсами 16 декабря прошлого года общественная организация «Антикоррупционный центр Transparency International» и представители фонда «Сивилитас» – Геня Петросян, Элина Гюрджян и Давид Гюрджян – подали иск в административный суд, требуя, чтобы суд обязал аппарат премьер-министра РА предоставить копию договора дарения акций, заключенного 30 сентября  2021 года с акционерным обществом «Промышленная компания» на основании решения номер 1613-А.
В ноябре 2021 года фонд направил запрос в правительство, однако оттуда отказались предоставлять копию договора, обосновав решением тем, что это коммерческая тайна.
Напомним, 30 сентября 2021 года стало известно, что акционерное общество «Промышленная компания» приобрело 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) и подарило 25% акций, которые составляют 15% общего капитала ЗММК, правительству РА. «Промышленная компания» – 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения» (член Совета директоров «ГеоПроМайнинг» – Роман Троценко).
«Мы в основу иска положили регулировки как Конституции и закона „О свободе информации”, так и Гражданского кодекса о коммерческой тайне, которые в данной ситуации указывают на то, что данный договор не может считаться коммерческой тайной», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am адвокат Геня Петросян.
Он напомнил при этом: для того, чтобы считаться коммерческой тайной, должны одновременно присутствовать три условия – информация должна иметь реальную или потенциальную коммерческую ценность в силу того, что она неизвестна третьим лицам, стороны должны принять меры по обеспечению конфиденциальности и не должно быть возможности получить эту информацию законным путем.
«Но в данном случае мы видим, что по решению правительства уже опубликованы существенные пункты договора, поэтому не видим оснований для его квалификации в качестве коммерческой тайны. Мы также сослались на обязательства, принятые Республикой Армения, в том числе в рамках инициативы прозрачности добывающих отраслей, согласно которой государство взяло на себя четкие обязательства по открытому управлению природными ресурсами и подотчетности.
Кроме того, ЗММК, как подотчетная организация, уже имеет обязательства обнародовать ряд данных и периодически их публикует. Учитывая все это, мы просили суд об удовлетворении иска и предоставлении договора. Вчера суд огласил заключительную часть решения, согласно которой иск удовлетворен», – сказал Геня Петросян.
Решение полностью пока не опубликовано, оно будет опубликовано в судебной информационной системе «Даталекс» и отправлено истцу в ближайшие дни. В течение 30 дней после опубликования решения ответчик может его обжаловать.
Адвокат считает, что в ходе судебных заседаний стороны имели возможность изложить свои позиции, представить обоснованно доказательства, гарантии быть услышанными соблюдались.
«Я не могу сказать, обжалуют они или нет. Если они обжалуют, мы продолжим представительство в Апелляционном суде, при необходимости – и в Кассационном суде», – сказал представитель истца.
Он надеется, что ответчик – государственный орган – предоставит истцу копию договора в установленном порядке и в сроки после вступления решения в законную силу, дело не дойдет до Службы принудительного исполнения судебных актов.
Напомним, ранее руководитель программ антикоррупционного центра Transparency International Варужан Октанян заявил, что передача 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Роману Троценко осуществлялась непрозрачным образом, не последовало и дальнейших пояснений.
«Логика подачи такого иска в административный суд, в целом, заключается в обеспечении общественного контроля за действиями, происходящими в комбинате. Эта сфера имеет общественную важность и представляет общественный интерес, все процессы, проводимые в этой сфере, должны осуществляться по принципу прозрачности», – подчеркнул адвокат.
Об этой сделке неоднократно писала пресса, отмечая, что «Промышленная компания» ранее никогда не упоминалась среди акционеров Зангезурского медно-молибденового комбината.
Дело в том, что она, фактически, стала акционером именно 30 сентября 2021 года и в тот же день передала в дар правительству 25 из 60 процентов акций, которые она приобрела.
Выясняется также, что «Промышленная компания» – 100%-ное дочернее предприятие компании «ГеоПроМайнинг Армения».