Արցախի ԱԺ նախագահ. Ադրբեջանը  լուրջ սպառնալիք է հայկական պետականության համար
Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ողջունել է Ֆրանսիայի Ստորին պալատի՝ Ազգային ժողովի նոյեմբերի 30-ին ընդունած բանաձևը։
ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ,  Թովմասյանի խոսքում ասված է.
«Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի և անձամբ իմ անունից շնորհակալություն ենք հայտնում Ֆրանսիայի Ստորին պալատի՝ Ազգային ժողովի պատգամավորներին՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման վերաբերյալ միաձայն ընդունած բանաձևի համար:
Ողջունում ենք Ֆրանսիայի Ստորին պալատի քաղաքական բոլոր ուժերի միաձայնությունը՝ Հայաստանում և Արցախում ներկայումս ստեղծված իրավիճակի շուրջ  և երախտագիտությամբ արձանագրում այն ուշադրությունն ու մտահոգությունը, որ 2020թ աշնանային պատերազմի սկիզբից ի վեր ցուցաբերվում է ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված:
Ադրբեջանը  լուրջ սպառնալիք է հայկական պետականության համար, ամեն օր   սահմանին հնչող կրակոցները  չեն խոսում, այսպես կոչված, խաղաղության օրակարգի հետ:
Նման բովանդակության բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է նաև տարածաշրջանային անվտանգության տեսանկյունից, քանի որ Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականությունը լուրջ վտանգներ է ստեղծում:

Спикер НС Арцаха: Азербайджан представляет серьезную угрозу армянской государственности
Спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасан от имени НС приветствовал резолюцию, принятую 30 ноября Нижней палатой Парламента Франции. Об этом сообщает пресс-служба НС.
«От имени парламента Республики Арцах и лично от моего имени, мы выражаем благодарность депутатам Нижней палаты Национального Собрания Франции за единогласно принятую резолюцию касательно применения санкций против Азербайджана.
Приветствуем единогласие всех политических сил Нижней палаты Парламента Франции в связи с ситуацией, сложившейся в Армении и Арцахе, и с благодарностью признаем внимание и озабоченность, проявляемые с начала войны осенью 2020 года.
Азербайджан представляет серьезную угрозу для армянской государственности, каждодневные выстрелы на границе не свидетельствуют о так называемой мирной повестке.
Принятие резолюции подобного содержания является значимым шагом и с точки зрения региональной безопасности, поскольку экспансионистская политика Азербайджана создает серьезные угрозы.