Ռոբերտ Աբաջյանի անվան դպրոցում ջեռուցման բացակայության հետևանքով դասերը հեռակա են անցկացվում
Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի անվան թիվ 147 դպրոցում նոյեմբերի 14-ից դասերը 5-րդ և ավելի բարձր դասարաններում անցկացվում է հեռկա կարգով։
Դպրոցի կաթսայատունը խնդիր ունի, չի աշխատում, ինչի հետևանքով էլ դասասենյակներում սառն է։
Panorama.am-ի հետ զրույցում թիվ 147 դպրոցի տնօրեն Մարգարիտա Հովհաննիսյանը նշեց՝ դպրոցի ամբողջ շենքը հնարավոր չէ էլեկտրաէներգիայով տաքացնել, հոսանքալարերն էլ չեն դիմանա նման ծանրաբեռնվածությանը։
Ջերմաստիճանի անկման հետևանքով էլեկտրական տաքացուցիչներով չեն կարողացել տարական դասարանների դասասենյակներում ապահովել նորմայով սահմանված 18 աստիճանը։
Դպրոցի տնօրենն ասաց՝ իրավունք չունեն այդ պայմաններում երեխաներին պահել դասարաններում, տարրական դպրոցում ևս երեկվանից անցել են հեռակա ուսուցման։
«Ինձ համար կարևոր է երեխաների առողջությունը»,-ասաց Մ. Հովհաննիսյանը։
Կաթսայատան խնդրի վերացման աշխատանքների համար անհրաժեշտ էր ավելի քան 15 մլն 560 հազար դրամ, դպրոցն այդքան գումար չուներ։ Դիմել են գործադիրին։
Հովհաննիսյանի խոսքով, կառավարության վերջին նիստում արդեն ընդունվել է համապատասխան որոշում։ Մինչ կփոխանցվի գումարը, աշխատանքների իրականացման տենդեր է հայտարարվել։
««Գնումների մասին» օրենքը մեզ թույլ է տալիս նախապես տենդեր հայտարարել։ Կաթսայատան վերանորոգման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Կարծում եմ՝ հաջորդ շաբաթվա սկզբին կաթսայատան աշխատանքները կավարտվեն, կանցնենք առկա ուսուցման։ Այս ընթացքում հետևել եմ, դասերն անցկացվել են ըստ դասացուցակի, երեխաներն ակտիվ մասնակցել են»,-ասաց տնօրենը։

Из-за проблем с отоплением в школе имени Роберта Абаджяна уроки проводятся дистанционно
Из-за проблем с отоплением в школе № 147 имени героя Арцаха Роберта Абаджяна уроки с 14 ноября проводятся дистанционно для учащихся 5-х классов и выше.
В школьной котельной возникла проблема, она не работает, в результате чего в классах холодно.
Директор школы № 147 в беседе с корреспондентом Panorama.am Маргарита Ованнисян отметила, что всё здание школы невозможно обогревать электрическим обогревателем, поскольку линии электропередач тоже не выдержат такой нагрузки.
Вследствие понижения температуры воздуха не удается обеспечить температуру в 18 градусов по нормативу.
Директор школы отметила, что у них нет права обучать детей в подобных условиях.
«Для меня важно здоровье детей», – отметила М. Ованнисян.
Для устранения проблем с котельной школы необходимо свыше 15 млн 560 тысяч драмов, а у школы таких средств нет. Они обратились к правительству.
По словам М. Ованнисян, на последнем заседании правительства уже принято соответствующее решение. До перечисления средств объявлен тендер на выполнение работ.
«Закон РА “О закупках” позволяет нам заранее объявить о проведении тендера. Работы по ремонту находятся в процессе. Полагаю, в начале следующей недели работы будут завершены, и мы вернемся к нормальному учебному процессу», – подчеркнула она.