Ստամբուլը ջրի սակավության է բախվում անոմալ շոգ ձմռան պատճառով
Տեղումների բացակայությունը հանգեցրել է Ստամբուլի ջրամբարներում ջրի մակարդակի աղետալի անկման, կար երաշտի և սպառողներին ջրի մատակարարման սահմանափակումների վտանգ։
«Ստամբուլը մատակարարող ջրամբարները լցված են նորմայի 33,3%-ով։ Եթե տեղումներ ընդհանրապես չլինեն, ապա ջրի պաշարները կբավականացնեն երեքուկես ամիս»,-TRT հեռուստաալիքը մեջբերել է գյուղատնտեսության և անտառային տնտեսության նախարար Վախիտ Քիրիշչին։
Անկարայում և Իզմիրում խմելու ջրի մատակարարումը կտևի համապատասխանաբար վեց և յոթ ամիս, ասել է նախարարը։
2022 թվականի դեկտեմբերն ամենաշոգն էր Թուրքիայում նախորդ 52 տարվա դիտարկումների ընթացքում: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրել է, որ այդ մասին ավելի վաղ հայտարարել էր շրջակա միջավայրի և կլիմայի փոփոխության նախարար Մուրադ Քուրումը։ Մի քանի շաբաթ է, ինչ քաղաքում երկարատև անձրևներ չեն եղել։
Ստամբուլի ջրային ռեսուրսների և կոյուղու վարչության (ISKI) տվյալներով՝ քաղաքը օրական միջինում սպառում է մոտ 3 միլիոն խորանարդ մետր ջուր։ Նրա խոսքով, ջրամբարները լցված են 31,85 %-ով։ Սա ամենացածր ցուցանիշն է վերջին տասը տարվա ընթացքում, եթե հաշվի չառնենք 2021 թվականը, երբ լցվածության մակարդակը իջել է 20% նիշից ներքև։

Из-за аномально теплой зимы турецкому Стамбулу грозят перебои с водой
Отсутствие существенных осадков привело к катастрофическому снижению уровня воды в водохранилищах Стамбула, возникла угроза засухи и ограничения подачи воды потребителям.
"Снабжающие Стамбул водохранилища заполнены на 33,3% от нормы. В случае, если осадков не будет вообще, то резервов воды хватит на три с половиной месяца", - цитирует министра сельского и лесного хозяйства Вахита Киришджи телеканал TRT.
В Анкаре и Измире запасов питьевой воды хватит на соответственно шесть и семь месяцев, отметил министр.
Декабрь 2022 года оказался в Турции самым жарким за 52 года наблюдений, заявил ранее министр окружающей среды и климатических изменений Мурат Курум. Уже несколько недель в городе не было длительных ливней, передает РИА Новости