«Պրոֆիլ» հրատարակչությունն ընթերցողին հանձնեց Հերմինե Մխիթարյանի «Ընտրված պարտություն» գիրքը
«Պրոֆիլ» հրատարակչությունը հրատարակել է միջազգայնագետ Հերմինե Մխիթարյանի «Ընտրված պարտություն» գիրքը, որն անդրադարձ է 2018 թ. հաջորդած տարիներին, արված ու չարված քայլերին, դիվանագիտական սխալներին ու բացթողումներին, 44-օրյա պատերազմին, դրա պատճառներին ու հետևանքներին։ Այս գիրքն արցախյան հակամարտության պատմության առանցքային փուլերից մեկի՝ արհավիրքի, կորստի ու պարտության երեք տարիների մասին է։
«Գրքի նախաձեռնությունը ծնվել է 2021 թվականի հունիսի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ Դա հերթական ընտրությունն էր նաև մեր՝ որպես հանրություն, ընտրությունն այն շարունակվող պարտության, որին արդեն ականատես ենք եղել։ Գրքում ներկայացած են 2018-2021-ի հունիս ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի գործող իշխանության կողմից իրականացված քայլերը, գործողությունները, որոշ դեպքերում անգործությունը, բոլոր այդ քայլերը, հերթական քայլերը, կարծես թե մոտեցնում էին այն արհավիրքը, որին ականատես եղանք և որը շարունակվում է  մինչ այսօր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հերմինե Մխիթարյանը։
Նրա խոսքով, «Ընտրված պարտություն»-ը ուղղված է  ոչ միայն իշխանությունների կողմից այս ընտրությանը, դա նաև մեր բոլորի՝ որպես հանրություն և մեզանից յուրաքանչյուրի ընտրությունն էր, ընտրությունը, որը սկսվեց 2018 թվականի ապրիլ- մայիսին, վերահաստատվեց 2018 թ. դեկտեմբերին,  2021 թվականի հունիսին ամրագրվեց։
«Բովանդակային առումով փորձել ենք անդրադառնալ ամբողջ այդ ժամանակահատվածին, փորձել ենք ներկայացնել այն ամենը,  ինչ կօգնի մտածել և յուրաքանչյուր ընթերցողի ինքն իր մեջ  գտնել հարցերի պատասխաններ, ընդ որում հարցեր, որոնք շարունակում են ակտուալ մնալ նաև այսօր»,- ասաց հեղինակը։
Նրա խոսքով, 2018-ից իշխանության եկածները շարունակում են  պաշտոնավարել, դրա հետ զուգահեռ շարունակվում է այն արհավիրքը, կորուստների, ցավի շղթան, որը սկսվել էր։
«Եթե մենք ուզում ենք ինչ-որ բան փոխենք, ինքներս մեր մեջ պետք է որոշենք փոխել այդ ընտրությունը»,- ընդգծեց Հ. Մխիթարյանը։
Հեղինակը նշեց, որ գրքում փորձել են հնարավորինս զերծ մնալ պնդումներ անելուց կամ լուծան տարբերակներ առաջ քաշելուց. «Գրքի նպատակը հարցեր առաջ բերելն է,  մասնագիտական վերլուծությանը զուգահեռ առաջ քաշել հարցեր, որոնք յուրաքանչյուրին պետք է ստիպեն մտածել և իրենք իրենց մեջ կգտնեն այդ պատասխանները»։
Ըստ նրա, գիրքն ընթերցելն օգտակար կլինի մասնագիտական շրջանակներին, բոլորին, փորձել են  հնարավորինս մատչելի լեզվով գրել։
«Յուրաքանչյուրս այսօր կանգնած ենք այս հարցերի առաջ, յուրաքանչյուրին հուզում են այդ հարցերը»,- ասաց Հերմինե Մխիթարյանը։
Գրքի շնորհանդեսին ներկա «Պրոֆիլ» հրատարակչության հիմնադիր, քաղաքագետ Արմեն Մինասյանն ասաց, որ գրքում չկար որևէ բան, որն իրեն հայտնի չէր, բայց գիրքն ամբողջությամբ իր համար նորություն էր, քանի որ հեղինակին հաջողվել է եղած փաստերից, առանց ավելորդ եզրահանգումների ստանալ պատկեր։
«Ինձ օգնեց այս աշխատությունը հետահայաց  նայել տեղի ունեցածին և ևս մեկ անգամ  գնահատել՝ ինչի հետ ենք մենք առնչվել, ցավոք սրտի, առչվում ենք մինչ այսօր»,- ասաց Արմեն Մինասյանը։
Նա նշեց, որ հաճելի էր աշխատելը մարդու հետ, ով իսկապես տիրապետում է  նյութին, վերուծում է, ընթացքում նորություններն ադապտացնում է ու մտցնում տեքստի հյուսվածքի մեջ։
«Հեղինակին հաջողվել է խիստ օբյետիվություն պահել ու ներկայացնել միայն փաստերը։ Փաստերից բացի ուրիշ ոչինչ չկա այս գրքում։ Այդ փաստերի ճիշտ շարադրանքն ու ժամանակագրական առումով դասավորությունը, գրքի կառուցվածքը հնարավորություն է տալիս տեսնել պատկերը»,- ասաց  «Պրոֆիլ» հրատարակչության հիմնադիրը։
Քաղաքական գիտությունների թեկնածու Արման Սաղաթելյանը նշեց, որ անկախ նրանից, թե ով որ  լեզվով կկարդա,  գիրքի  շարադրման ընթացքում ամբողջությամբ պահպանված է գիտական տեքստերին բնորոշ գիտելիքի օբյեկտիվության մեթոդաբանության սկզբունքները, այսինքն մաքսիմալ անաչառություն, ինչը բարդ բան է  փորձագետի համար։
«Հասկանում ենք չէ՞, որ սա մեր երկիրն է,  դժվար է  էմոցիա չդնել, կողմնակալություն չդրսևորել, բայց սա հաջողվեց և սա բացառապես փորձագիտական տեղեկատվական գիտական աշխատություն է»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով, այս գիրքը կարևոր կլինի փորձագիտական շրջանակների, զանգվածային լրատվամիջոցների, քաղաքագետների, սոցիոլոգների,  միջազգային քաղաքանությամբ հետաքրքրվողների, ապագայում պատմաբանների,  իրավապահ համակարգի համար։
«Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահ, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանը վստահություն հայտնեց, որ Հերմինե Մխիթարյանի պարագայում սա առաջին, բայց վերջին աշխատությունը չէ, վստահ է, որ ինչ-որ օր սա վերափոխվելու է գիտական աշխատանքի։
Արմեն Մինասյանն ասաց, որ մեծ ցանկություն ունեն այն հասու դարձնել նաև օտարալեզու լսարանին։
Գիրքը «Պրոֆիլ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել «Հայացք» մատենաշարի շրջանակներում, որը կյանքի են կոչում՝ համագործակցելով «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի հետ։
Հովանավորն է «Լույս» հիմնադրամը։
Արմեն Մինասյանը երախագիտություն հայտնեց հիմնադրամին. «Իսկապես այդ ինստիտուտն իր առաքելությանը հավատարիմ նման նախաձեռնություններին շատ ջերմ կերպով աջակցություն է ցուցաբերում։ Մեր առաջին շփման արդյունքում ոչ միայն պատրաստակամություն է եղել աջակցել, այլև խրախուսանք, որ որևէ եղանակով այս գործունությունը շարունակենք»։

Издательство «Профиль» представило читателям книгу Эрмине Мхитарян «Когда поражение – выбор»
Издательство «Профиль» выпустило книгу эксперта (специализация – международные отношения, международное право) Эрмине Мхитарян «Когда поражение – выбор. Карабахский конфликт: три года разрушений (2018-2021)», которая обращается к сделанным и не предпринятым шагам после 2018 года, дипломатическим ошибкам и упущениям, 44-дневной войне, ее причинам и последствиям. Эта книга об одном из ключевых этапов истории арцахского конфликта: трех годах катастрофы, потерь и поражения.
«Инициатива издания книги появилась после внеочередных парламентских выборов в июне 2021 года. Это был также наш очередной выбор, как общества, выбор продолжающегося поражения, свидетелями которого мы уже были. В книге представлены шаги, действия, а в некоторых случаях бездействие нынешних властей Армении в период с 2018 года по июнь 2021 года – все те шаги, последовательные шаги, приблизившие катастрофу, свидетелями которой мы стали и которая продолжается по сей день», – сказала Эрмине Мхитарян в беседе с журналистами.
По ее словам, книга «Когда поражение – выбор» о выборе не только этих властей, она также о нашем выборе, как общества, о выборе каждого из нас – выборе, начавшемся в апреле-мае 2018 года, подтвержденном в декабре 2018 года, закрепленном в июне 2021 года.
«В содержательном плане мы постарались отразить весь этот период, представить все, что поможет каждому читателю задуматься и найти в себе ответы на вопросы, актуальные и сегодня», – сказала автор.
По ее словам, пришедшие к власти с 2018 года продолжают занимать посты, параллельно с этим продолжаются катастрофа, начавшаяся череда потерь и боли.
«Если мы хотим что-то изменить, мы должны для себя принять решение – изменить этот выбор», – подчеркнула Мхитарян.
Автор указала, что в книге старались максимально воздерживаться от утверждений или представления решений: «Цель книги – ставить вопросы, наряду с профессиональным анализом, ставить вопросы, которые должны заставить каждого задуматься и найти ответы в себе».
По ее словам, чтение книги будет полезно профессиональным кругам, всем желающим, поскольку старались излагать максимально доступным языком.
«С этими вопросами сегодня сталкивается каждый из нас, эти вопросы волнуют всех», – сказала Эрмине Мхитарян.
Присутствовавший на презентации книги основатель издательства «Профиль», политолог Армен Минасян указал: в книге не было ничего, чего бы он не знал, но при этом книга сама для него стала новостью, поскольку автору удалось из имеющихся фактов, без лишних выводов получить картину.
«Этот труд помог мне бросить ретроспективный взгляд на произошедшее и еще раз оценить то, с чем мы имели дело, с чем, к сожалению, имеем дело и сегодня», – сказал Армен Минасян.
Он отметил, что было приятно работать с человеком, который действительно владеет материалом, анализирует его, а в процессе адаптирует новости и вставляет в изложение текста.
«Автору удалось сохранить строгую объективность и представить только факты. В этой книге нет ничего, кроме фактов. Правильное и хронологическое изложение этих фактов, структура книги дают возможность увидеть картину», – сказал учредитель издательства «Профиль».
Кандидат политических наук Арман Сагателян отметил в свою очередь, что вне зависимости от того, кто и на каком языке прочитает эту книгу, при ее составлении полностью соблюдены принципы методологии объективности познания, характерные для научных текстов, т.е. максимальная беспристрастность, что является непростой задачей для эксперта.
«Мы ведь понимаем, что это наша страна, трудно воздерживаться от эмоций, не проявить предвзятость, но здесь это удалось, и это исключительно экспертный познавательный научный труд», – сказал Сагателян.
По его словам, эта книга будет важна для экспертных кругов, СМИ, политологов, социологов, интересующихся международной политикой, историков в будущем, правоохранительной системы.
Председатель совета Аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» («Взгляд»), аналитик Карен Бекарян выразил уверенность, что книга – первый, но не последний труд Эрмине Мхитарян, однажды это трансформируется в научную работу.
Армен Минасян указал, что у них есть большое желание сделать книгу доступной и для иноязычной аудитории.
Книга выпущена издательством «Профиль» в рамках серии «Айацк», что претворяется в жизнь совместно с Аналитическим центром прикладной политики и исследований «Айацк».
Спонсор – фонд «Луйс».
Армен Минасян выразил благодарность фонду: «Действительно, этот институт, верный своей миссии, очень горячо поддерживает такие инициативы. В результате нашего первого контакта появилась не только готовность поддержать, но и побуждение к продолжению этой деятельности тем или иным способом».