Պարտադիր ապահովագրության համակարգի համար կգործի տարեկան հաստատագրված վճար. Անահիտ Ավանեսյան
Առողջության համապարփակ ապահովագրության փաթեթում թանկարժեք ծառայությունները ևս հասանելի են լինելու։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով՝ ապահովագրական փաթեթը ներառելու է ինչպես սկրինգային ծրագրեր, տարեկան պարտադիր հետոզոտություններ, այնպես էլ վիրահատական միջամտություններ։
«Օրինակ՝ այս պահին մեզ շատ են դիմում սրտի բաց վիրահատությունների խնդրանքով, որը բավական թանկարժեք միջամտություն է, և եթե պետպատվերի շահառու չես, 2-3 միլիոն դրամ արժեցող վիրահատությունները դառնում են անհասանելի, խնդիրը լուծում են կամ հանգանակությունների միջոցով, կամ բարեկամների աջակցությամբ։ Այս թանկարժեք ծառայությունները ևս հասանելի են լինելու փաթեթի շրջանակներում»,- ընդգծեց նախարարը՝ միաժամանակ հավելելով, որ փաթեթում ներառված չեն պլաստիկ վիրահատությունները։
Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ պարտադիր ապահովագրության համակարգի համար կգործի տարեկան հաստատագրված վճար։
«Ապահովագրավճարը հաստատուն թիվ է լինելու, տարեկան գումարը բաժանվելու է ամիսների վրա, և քաղաքացին ամսական վճարում է կատարելու: Աշխատող քաղաքացիների համար այդ վճարները կգանձվեն հարկային գործակալի, այսինքն՝ գործատուի կողմից: Իսկ այն քաղաքացիները, որոնք ֆորմալ աշխատանք չունեն, չկան որևէ սոցիալական խմբում, ապա քաղաքացին ինքը պետք է անի ամսական վճարումը: Եթե քաղաքացին հայտարարագրի իր եկամուտները, և պարզվի, որ նրա եկամուտը միջին աշխատավարձից ցածր է, ապա պետությունը կսուբիսադավորի ապահովագրավճարի ինչ-որ մի չափը»,- նշեց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա ասուլիսում առողջապահության նախարարը հայտարարեց, որ Հայաստանում 2027 թվականից կսկսի գործել համընդհանուր պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգը։

Анаит Аванесян: В Армении для системы обязательного страхования будет установлена фиксированная ежегодная плата
15:37 15/02/2023
В систему комплексного медицинского страхования будут включены также дорогостоящие услуги. Об этом сегодня в беседе с журналистами министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По её словам, пакет страхования будет включать как скрининговые программы, ежегодные обязательные обследования, а также хирургические вмешательства.
«Например, сейчас к нам часто обращаются с просьбой о проведении операций на открытом сердце, что является довольно дорогостоящим вмешательством, и, если ты не являешься бенефициаром госзаказа, в таком случае операции стоимостью 2-3 миллиона драмов становятся просто недоступными, проблему разрешают либо посредством пожертвований, либо при содействии родственников. Эти дорогостоящие услуги также будут доступны в рамках пакета», – подчеркнула министр, сообщив, что в пакет не входят пластические операции.
Анаит Аванесян отметила, что для системы обязательного страхования будет установлена фиксированная ежегодная плата.
«Плата за страхование будет фиксированной, годовая сумма будет разбита на месяцы, и гражданин будет вносить ежемесячный платеж. Эта плата будет ежемесячно взиматься с налоговых агентов работающих граждан, то есть – работодателей. А те граждане, которые формально не работают, не включены в какую-либо социальную группу, сами будут вносить ежемесячный платеж. Если гражданин задекларирует свои доходы и выяснится, что его доход ниже размера средней зарплаты, то государство субсидирует некоторую часть платы за страхование», – подчеркнула министр.
Напомним, на сегодняшней пресс-конференции министр здравоохранения заявила, что в Армении с 2027 года начнет действовать система комплексного медицинского страхования