Վրաստանից հետո բողոքի ցույցեր կարող են սկսվել Հայաստանում և Մոլդովայում. Կալաշնիկով
Վրաստանի բողոքի ցույցերից հետո Արևմուտքը կարող է նմանատիպ իրավիճակ ստեղծել Հայաստանում և Մոլդովայում։ Այս մասին URA.ru-ին ասել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը։
«Վաղուց արդեն հայտնի է, որ ԱՊՀ բոլոր երկրներում, որտեղ կա ինչ-որ տուրբուլենտություն, այն վաղուց արդեն թեժանում է Արևմուտքի օգնությամբ։ Հիմա նոր է եկել X ժամը, երբ Արևմուտքին պետք է, որ բացի Ուկրաինայից, ուրիշ տեղ էլ հրկիզեն։ Օրինակ ՝ Հայաստանում, Վրաստանում, Մերձդնեստրում՝ Մոլդովայում։ Ընդ որում, և այս, և մյուս, և երրորդ երկրում ժամանակին ստեղծվել է Արևելյան գործընկերությունը»,- նշել է Լեոնիդ Կալաշնիկովը՝ հավելելով, որ նաև խնդիրներ կարող են առաջանալ ասիական երկրներում։
Կալաշնիկովի խոսքով՝ նման խնդիրները ստեղծվում են Ռուսաստանին թուլացնելու համար։
«Այս ամենն արվում է Ռուսաստանի դեմ խաղալու համար։ Մենք դա տեսնում ենք, և հուսով եմ, որ մեր ծառայությունները, որոնք նախատեսված են դրա համար, բոլոր ջանքերը գործադրում են, որպեսզի չուրախացնեն Արևմուտքում մեր մրցակցին»,- եզրափակել է խորհրդարանականը։
Վրաստանում մարտի 7-ի լույս 8-ի գիշերը զանգվածային բողոքի ակցիաներ են սկսվել օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի դեմ։ Դրանից հետո երկրի իշխանությունները խորհրդարանից հետ են կանչել սկանդալային օրենքը։

Депутат Госдумы РФ Калашников: После Грузии протесты могут вспыхнуть в Армении и Молдавии
После протестов в Грузии, Запад может создать похожую ситуацию в Армении и Молдавии. Об этом URA.RU заявил председатель комитета Госдумы по делам СНГ Леонид Калашников.
«Уже давно известно, что во всех странах СНГ, где есть хоть какая-то турбулентность, она уже давным-давно подогревается с помощью Запада. Теперь просто пришел час икс, когда Западу нужно кроме Украины поджечь еще где-нибудь. Например, в Армении, в Грузии, в Приднестровье в Молдове. При этом и в той, и в другой, и в третьей стране в свое время было создано восточное партнерство», — сказал Леонид Калашников.
Также проблемы могут возникнуть в странах Азии, добавил политик.
По словам Калашникова, подобные проблемы создаются для ослабления России. «Все это делается для того, чтобы сыграть против России. Мы это видим и, надеюсь, что наши службы, которые предназначены для этого, предпринимают все усилия, чтобы не дать порадовать нашего соперника на Западе», — заключил парламентарий.
В Грузии в ночь с 7 на 8 марта начались массовые протесты против закона об иноагентах. В акции приняли участие более тысячи человек. После этого власти страны отозвали из парламента скандальный закон.