ՄԻՊ-ը՝ Թագուհի Թովմասյանի ակցիայի մասին. Վիրավորանքի տարածմանը վերաբերող հարցերը ուշադրության կենտրոնում են
13:40 26/04/2023
Ապրիլի 20-ին Ազգային ժողովում ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը քաղաքական ակցիա իրականացրեց՝ հայտարարելով, որ չի իջնելու ԱԺ ամբիոնից, այդպիսով իր բողոքն արտահայտելով Նիկոլ Փաշինյանի «ստեր հնչեցնելու» դեմ։
Թովմասյանի հայտարարությունից հետո Ալեն Սիմոնյանը ընդմիջեց նիստը, ինչի հետևանքով դադարեցվեց ուղիղ հեռարձակումը, ակցիան դադարեցնելու նպատակով ԱԺ նիստերի դահլիճ անվտանգության աշխատակիցների ներս հրավիրելը։
Ակցիայի հաջորդ օրը Panorama.am-ը հարցեր ուղղեց ՄԻՊ աշխատակազմ։ Խնդրեցին գրավոր հարցում։  Անահիտ Մանասյանին ուղղված տեղեկատվության հարցումը ներառում էր հետևյալ հարցերը.
1.Ինչպե՞ս եք գնահատում 2023թ. ապրիլի 20-ին Ազգային ժողովում ընդդիմադիր պատգամավորի կողմից իրականացրած քաղաքական ակցիան, ինչպես նաև դրան հետևած գործողությունները՝ նիստի ընդմիջումը, ինչի հետևանքով անջատվեց ուղիղ հեռարձակումը,
2. ՄԻՊ-ն այս ընթացքում կապ հաստատե՞լ է ակցիան նախաձեռնող անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հետ, եթե այո, ի՞նչ մտահոգություններ է փոխանցել պատգամավորը, եթե ոչ՝ ինչո՞ւ կապ չեք հաստատել։
3. Այսօր տիկին Թովմասյանը հայտարարեց, որ անվտանգության աշխատակիցներն իրեն ուժով հեռացրել են դահլիճից, ինչը, ըստ օրենսդիրի ներկայացուցչի, ապօրինություն է ու պետք է ունենա իրավական հետևանքներ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում անվտանգության աշխատակիցների գործողություններն ու նրանց գործելու հրամանը։
Ապրիլի 26-ին Մանասյանի փոխարեն հարցերին պատասխանել է ՄԻՊ աշխատակազմի գլխավոր քարտուղարի ժամանակավոր փոխարինող Նարեկ Հարությունյանը.
«Հանրային միջավայրում  անհանդուրժողականության դրսևորումների, ատելության խոսքի, բռնության կոչերի, վիրավորանքի տարածմանը վերաբերող հարցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի  ուշադրության կենտրոնում են։
Պաշտպանի աշխատակազմում  նշված երևույթների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատի շրջանակներում այժմ իրականաացվում է ուսումնասիրություն, որի արդյունքները կհրապարակվեն  լրացուցիչ»։

В аппарате Омбудсмена Армении прокомментировали акцию депутата Тагуи Товмасян
20 апреля оппозиционный депутат Тагуи Товмасян провела политическую акцию в Национальном Собрании Армении, заявив, что не собирается уходить с трибуны НС, таким образом выражая свой протест против «лжи» премьер-министра РА Никола Пашиняна.
После заявления Товмасян спикер НС Ален Симонян объявил перерыв, вследствие чего была прекращена прямая трансляция заседания, с целью прекращения акции в зал заседаний были приглашены сотрудники службы безопасности.
На следующий день после акции корреспондент Panorama.am направил вопросы в Аппарат Защитника прав человека (Омбудсмена) РА. Затем в Аппарате попросили направить письменный запрос. Адресованный Защитнику прав человека РА Анаит Манасян запрос содержал следующие вопросы:
1. Как вы оцениваете политическую акцию оппозиционного депутата в НС от 20 апреля 2023 года, а также последовавшие за этим действия, в частности, объявление перерыва, прекращение прямой трансляции?
2. Связывался ли ЗПЧ с депутатом Тагуи Товмасян, которая проводила акцию? Если да, что сообщила депутат, если нет, почему вы до сих пор не связались с ней?
3. Сегодня Товмасянзаявила, что сотрудники службы безопасности силой вывели её из зала, что, согласно представителю парламента, является незаконным и в связи с чем должны последовать правовые последствия. Как вы оцениваете действия сотрудников службы безопасности и указ к действию?
26 апреля вместо Анаит Манасян на вопросы ответил временно исполняющий обязанности главного секретаря Аппарата ЗПЧ Нарек Арутюнян.
«Вопросы, связанные с распространением проявлений нетерпимости, разжигания ненависти, призывов к насилию, оскорблений в обществе, находятся в центре внимания Защитника прав человека.
В настоящее время в рамках мандата Защитника прав человека проводится исследование относительно упомянутых явлений, результаты которого будут опубликованы дополнительно».