Սերժ Թանկյանը կոչ է արել ամերիկյան Imagine Dragons խմբին չեղարկել Բաքվում նախատեսված համերգը
Հայազգի ամերիկացի երաժիշտ, System of a Down (SOAD) ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը կոչ է արել ամերիկյան Imagine Dragons խմբին չեղարկել սեպտեմբերի 2-ին Բաքվում նախատեսված համերգը, որը «կնպաստի լավացնել բռնատիրական ռեժիմի կերպարը»։
Սերժ Թանկյանը սոցցանցերում գրել է, որ հենց իմացել է համերգի մասին, ներկայացուցիչների միջոցով նամակ է ուղարկել Imagine Dragons-ին։ «Ես վստահ էի, որ նրանք չգիտեին, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի պատճառով 120 հազար մարդ սովամահ է լինում, ինչը Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն ցեղասպանություն է անվանում»,- նշել է երաժիշտը:
Նրա խոսքով, նամակին կցել է տարբեր հոդվածներ, սակայն պատասխան չի ստացել։
«Ոչ մի արձագանք չի եղել։ Ոչ մի պատասխան: Քանի որ հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում սրվում է, քանի որ սովամահությունն արդեն գրանցված է, ես ստիպված եմ հանրայնացնել այս նամակը և նրանց անտեսումն այս հումանիտար աղետի նկատմամբ: Միգուցե նրանք զգում էին, որ օրինական պարտավորություն ունեն համերգ տալու համար, գուցե նրանց պարզապես չի հետաքրքրում: Իմ ամբողջ կյանքում ես եղել եմ ցեղասպանության ճանաչման ջատագովը և միշտ ասել եմ, որ ցեղասպան քաղաքականություն վարող վարչակարգերը կամ դրանք ժխտողները պետք է վճարեն դրա գինը: Եվս մեկ ցեղասպանության վտանգ կա Ադրբեջանի կողմից, և մինչ դա տեղի է ունենում, նրանք վայելում են ամերիկյան խմբի կատարումները»,- գրել է երաժիշտը:

Серж Танкян призвал американскую группу Imagine Dragons отменить запланированный 2 сентября концерт в Баку
12:11 17/08/2023
Американский музыкант армянского происхождения, фронтмен рок-группы System of a Down (SOAD) Серж Танкян призвал американскую группу Imagine Dragons отменить запланированный 2 сентября в Баку концерт, который «поможет обелить имидж диктаторского режима» Баку.
Серж Танкян в социальных сетях рассказал: как только узнал о концерте, через представителей отправил письмо группе Imagine Dragons. «Я был уверен, что они не знали, что из-за диктаторского режима Азербайджана в Нагорном Карабахе голодает 120 тысяч человек, что бывшим главой прокуратуры Международного уголовного суда Луисом Морено Окампо было названо геноцидом», – указал музыкант.
По его словам, он прикрепил к своему письму различные статьи, но ответа не получил.
«Никакой реакции, никакого ответа. В связи с обострением гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, где уже зафиксирован голод, я вынужден опубликовать это письмо и их пренебрежение этой гуманитарной катастрофой. Может быть, они чувствовали, что у них есть юридическое обязательство сделать шоу, может быть, им просто было все равно. Всю свою жизнь я был сторонником признания геноцида и всегда говорил, что проводящие политику геноцида режимы или те, кто их отрицает, должны заплатить цену. Есть опасность очередного геноцида со стороны Азербайджана, и пока это происходит – они наслаждаются выступлениями американской группы», – отметил Танкян.