Ռուսաստանի կառավարությունն օրինագիծ է ստացել Ռուսաստանում վեյփերի վաճառքի ամբողջական արգելքի մասին։ Գործադիրը պետք է եզրակացություն պատրաստի, ապա փաստաթուղթը կրկին ուղարկվի Պետդումա։ Այս մասին Ura.ru-ի հետ զրույցում ասել է Պետդումայի աշխատանքի, սոցիալական քաղաքականության և վետերանների հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար Յարոսլավ Նիլովը։
«Մենք հասկանում ենք, որ արգելքը նշանակում է կորցրած եկամուտներ, որոնք այսօր մասնակցում են բյուջեի ձևավորմանը, բայց մեզ համար ավելի կարևոր է քաղաքացիների առողջությունը, ուստի մենք ձգտելու ենք ամբողջությամբ արգելել։ Երկու տարի առաջ ներկայացված օրինագիծը կրկին ուղարկվել է կառավարություն՝ կարծիք ստանալու համար և կփոխանցվի Պետդումա»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը։
Օրինագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ վեյփերի վաճառքի սահմանափակող միջոցները հեշտությամբ շրջանցվում են, և դրանք շարունակում են վաճառվել անչափահասներին, ուստի դրանց վաճառքը պետք է ամբողջությամբ արգելվի։
«Ինչ վերաբերում է վեյփերի ապօրինի շրջանառության աճի հնարավորությանը, այն դեռ բավականին մեծ է, դրա դեմն առնելն իրավապահ մարմինների խնդիրն է»,,-ըստ աղբուրի, ասված է օրինագծի հիշյալ հատվածում։

Правительство получило законопроект о полном запрете продажи вейпов в России для подготовки заключения, после чего документ будет снова направлен в Госдуму. Об этом в разговоре с URA.RU заявил глава комитета Госдумы по труду, социальной политике и делам ветеранов, замглавы фракции ЛДПР в Госдуме Ярослав Нилов.
«Мы понимаем, что запрет — это определенные выпадающие доходы, которые сегодня участвуют в формировании бюджета, но для нас здоровье граждан важнее, поэтому будем добиваться полного запрета. Законопроект, внесенный два года назад, повторно направлен в правительство для получения заключения и будет перевнесен в Госдуму», — сказал Ярослав Нилов.
В пояснительной записке к законопроекту (имеется в распоряжении URA.RU) говорится, что ограничительные меры по продаже вейпов легко обходятся и их продолжают продавать несовершеннолетним, поэтому следует полностью запретить их реализацию. «Что касается возможности роста нелегального оборота вейпов, то он и сейчас довольно большой, его пресечение является задачей правоохранительных органов», — объясняется в документе.
В апреле Госдума увеличила размер штрафов за распространение никотиносодержащей продукции, в том числе электронных сигарет, среди несовершеннолетних. За запрет продажи вейпов подросткам выступал председатель Госдумы Вячеслав Володин. Впоследствии президент России Владимир Путин подписал соответствующий закон.