Գազայում բժիշկները ստիպված են վիրահատություններ իրականացնել առանց անզգայացման
Հոկտեմբերի 7-ից Իսրայելի կողմից փաստացի շրջափակման մեջ գտնվող Գազայի հատվածում իրավիճակը մոտ է կրիտիկական վիճակին, բժիշկները դեղորայքի բացակայության պատճառով ստիպված են առանց անզգայացման վիրահատություններ իրականացնել հենց հիվանդանոցների միջանցքներում: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Ուզբեկստանում և Ղրղզստանում Պաղեստինի դեսպան դոկտոր Ջավադ Ավադը։
Դեսպանը նշել է, որ Գազայի հատվածի հիվանդանոցները հաճախ հրթիռային հարձակման թիրախ են դառնում, և հիշեցրել է հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան Ալ-Ահլի հիվանդանոցի տարածքում հրթիռակոծության մասին, որի հետևանքով, ըստ պաղեստինյան տվյալների, 471 մարդ զոհվել է, 342-ը՝ վիրավորվել։
Դիվանագետի խոսքով՝ ներկայումս Գազայի հատվածում փաստացի հումանիտար աղետ է սկսվել, չկա լույս, ջուր, դեղորայք, սնունդ, վառելիք: «Իսրայելցիները փաստացի արգելափակում են մարդասիրական օգնության առաքումը Գազա»,- հայտնել է նա:

Посол Палестины: Врачи в Газе вынуждены проводить операции без наркоза
Обстановка в секторе Газа, который с 7 октября находится в фактической блокаде со стороны Израиля, близка к критической, врачи из-за отсутствия медикаментов вынуждены проводить операции без наркоза прямо в коридорах больниц. Об этом заявил ТАСС посол Палестины в Узбекистане и Киргизии доктор Джавад Авад.
"Отсутствие медикаментов вынуждает врачей проводить операции без наркоза прямо в коридорах больниц из-за нехватки больничных коек", - сказал он. Посол добавил, что больницы в секторе Газа зачастую становятся целями для ракетных ударов, и упомянул попадание ракеты вечером 17 октября по территории больницы Аль-Ахли, в результате которого, по палестинским данным, погиб 471 человек, 342 получили ранения.
По словам дипломата, в настоящее время в секторе Газа фактически началась гуманитарная катастрофа, не работает электроснабжение, нет воды, медикаментов, продовольствия, топлива. "Израильтяне фактически блокируют доставку гуманитарной помощи в Газу", - сообщил он.