Լյուիսթոնում տեղի ունեցած հրաձգությունը զոհերի թվով ԱՄՆ-ում 2023 թ-ին դարձել է ամենամեծ միջադեպը
Լյուիսթոն քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային հրաձգությունը խլել է ԱՄՆ-ում 2023 թվականին հրազենային բռնության բոլոր դեպքերից ամենամեծ թվով կյանքեր՝ համաձայն Gun Violence Archive-ի (GVA) հրապարակված տվյալների, որը տեղեկություններ է հավաքում երկրում հրազենի կիրառմամբ բոլոր միջադեպերի մասին, փոխանցում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Հիշեցնենք, որ Լյուսթոնում տեղի ունեցած հրաձգության հետևանքով վերջին տվյալներով՝ 22 մարդ զոհվել է, ևս 60-ը՝ վիրավորվել։
Ըստ GVA-ի՝ մինչ այս ամենամեծ թվով կյանքեր խլած միջադեպը եղել է Կալիֆոռնիայի Մոնտերեյ Պարկ քաղաքում, որտեղ հունիսին տեղի ունեցած հրաձգության հետևանքով զոհվել էր 11 մարդ:
Նշենք, որ իրավապահները հայտնել են՝ Լյուսթոնի հրաձիգը դեռևս ազատության մեջ է, «զինված է և վտանգավոր»։ Իրավապահները փորձում են պարզել զանգվածային հրաձգության մեջ կասկածվող Ռոբերտ Քարդի գտնվելու վայրը։
«ABC News»-ի փոխանցմամբ՝ Քարդը ծառայել է բանակում և աշխատել որպես հրազենի հրահանգիչ։ Նա հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ուներ և այս ամառ երկու շաբաթ անցկացրել է հոգեբուժարանում այն բանից հետո, երբ իբր խոստացել էր հրաձգություն կազմակերպել Ազգային գվարդիայի հաստատությունում։

Стрельба в Мэне привела к наибольшему числу жертв среди ЧП в США в 2023 году
Массовая стрельба в американском городе Льюистоне в штате Мэн унесла наибольшее число человеческих жизней среди всех случаев вооруженного насилия в США за 2023 год. Как передает РИА Новости, об этом свидетельствуют опубликованные данные организации Gun Violence Archive (GVA), собирающей сведения обо всех инцидентах с применением огнестрельного оружия в стране.
Согласно таблице организации, в результате стрельбы в Льюистоне погибшими числятся 16 человек.
Данные GVA о жертвах в этом ЧП являются наибольшими среди всех случаев вооруженного насилия в США за 2023 год. На втором месте находится случай стрельбы в городе Монтерей-Парк в штате Калифорния, где в июне погибли 11 человек.
При этом, по сообщениям телеканала Fox News со ссылкой на источники в правоохранительных органах, число жертв стрельбы в Мэне увеличилось до 22 человек. По данным телеканала CNN, до 60 человек ранены.