Լեմկինի ինստիտուտը խստորեն դատապարտում է Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ Ադրբեջանի կիրառված պատիժը
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը խստորեն դատապարտում է 2023 թվականի նոյեմբերի 7-ին Ադրբեջանի կողմից արցախաբնակ 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ կայացված դատավճիռը։
Հիշեցնենք, որ շտապ վիրահատության նպատակով Երևան մեկնող Վագիֆ Խաչատրյանը հուլիսի 29-ին առևանգվել էր դստեր և ԿԽՄԿ-ի աշխատակիցների աչքի առաջ՝ մեղադրել 1991թ.-ին կազմակերպած ինչ-որ ջարդերի մեջ, կազմակերպվեց կոպիտ դատական ֆարս և նոյեմբերի 7-ին Բաքվի դատարանը Խաչատրյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։
Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում միջազգային հանրությանը համոզել Ալիևի վարչակարգին անհապաղ ազատ արձակել իր իրավասության տակ գտնվող բոլոր հայերին և ձեռնպահ մնալ Բաքվին որևէ օգնություն տրամադրելուց, որը կարող է սրել Արցախում ցեղասպանության զոհերի տառապանքը կամ խրախուսել Ադրբեջանին կատարել որևէ անօրինական ագրեսիայի ակտ:
«Օրենքը հաճախ ծառայում է իշխանության ղեկին գտնվողներին լեգիտիմացնելուն, հատկապես բռնատիրական այնպիսի ռեժիմներին, ինչպիսին է ղեկավարում է Ադրբեջանի նախագահ պարոն Իլհամ Ալիևը։
Հաշվի առնելով պարոն Խաչատրյանի տարիքը և առկա սրտային հիվանդությունը, որի պատճառով 2023 թվականի հուլիսի 29-ին նա շտապ տարհանվել է Արցախից, նրա 15 տարվա ազատազրկումը նշանակում է մահապատիժ՝ թաքնված արտաքին անմեղ շղարշով, որի հետևում ռեժիմի ակնհայտ ռեպրեսիվ և ցեղասպանական քաղաքականությունն է»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Լեմկինի ինստիտուտը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է Արցախի ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ շարունակվող անօրինական բանտարկությունը, ինչպես նաև Բաքվի կողմից տասնյակ, հնարավոր է, հարյուրավոր հայ խաղաղ բնակիչների և ռազմագերիների կալանավորման փաստերը, որոնք շուտով կարող են նույն ճակատագիրը ունենալ, ինչ պարոն Խաչատրյանը, եթե ոչ ավելի վատ:
«Կրկին ու կրկին Ադրբեջանը ցույց է տվել, որ մերժում է օրենքների վրա հիմնված միջազգային կարգը, ներառյալ միջազգային մարդասիրական իրավունքով և մարդու իրավունքների մասով ստանձնած պարտավորությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Институт Лемкина решительно осуждает вынесенный Азербайджаном приговор 68-летнему арцахцу  Вагифу Хачатряну
11:49 14/11/2023
Институт Лемкина решительно осуждает вынесенный Азербайджаном приговор 68-летнему арцахцу Вагифу Хачатряну
Институт Лемкина по предотвращению геноцида решительно осуждает вынесенный Азербайджаном 7 ноября 2023 года 68-летнему арцахцу Вагифу Хачатряну приговор.
Напомним, направлявшегося в Ереван на срочную операцию Вагифа Хачатряна похитили 29 июля на глазах его дочери и сотрудников МККК, обвинили в участии в некоей «резне» в 1991 году, увезли в Баку, организовали грубый судебный фарс. Бакинский суд 7 ноября приговорил Хачатряна к 15 годам лишения свободы.
Институт Лемкина призывает международное сообщество убедить режим Алиева незамедлительно освободить всех армян, находящихся под его юрисдикцией, и воздержаться от оказания какой-либо помощи Баку, которая могла бы усугубить страдания жертв геноцида в Арцахе или подтолкнуть Азербайджан к совершению любого незаконного акта агрессии.
«Закон часто служит для легитимизации тех, кто находится у власти, особенно в рамках диктаторских режимов, подобных режиму, возглавляемому президентом Азербайджана г-ном Ильхамом Алиевым.
Учитывая преклонный возраст г-на Хачатряна и имеющееся у него заболевание сердечной системы, которое стало причиной его экстренной эвакуации из Арцаха 29 июля 2023 года, его 15-летний тюремный срок равнозначен смертной казни, скрытой под внешне безобидным фасадом явно репрессивной и геноцидальной политики режима», – говорится в заявлении.
Институт Лемкина еще раз напоминает о продолжающемся незаконном лишении свободы восьми высокопоставленных арцахских должностных лиц, а также об удерживании Баку десятков и, возможно, сотен армянских гражданских лиц и военнопленных, которые вскоре могут разделить ту же участь, что и г-н Хачатрян, если не хуже.
«Снова и снова Азербайджан демонстрирует свое неприятие основанного на законе международного порядка, включая свои обязательства по международному гуманитарному праву и правам человека», – говорится в заявлении.