Գերմանիան փորձարկում է քառօրյա աշխատանքային շաբաթը
Առնվազն 45 գերմանական ձեռնարկություններ և կազմակերպություններ փետրվարից փորձնականորեն կներկայացնեն քառօրյա աշխատանքային շաբաթ հաջորդ վեց ամիսների համար: Լուրը հայտնում է Stern-ը՝ վկայակոչելով DPA լրատվական գործակալությունը։
«Փետրվարից և հաջորդ վեց ամիսների ընթացքում ձեռնարկությունները կփորձեն քառօրյա աշխատանքային շաբաթը՝ հիմնված ժամանակի 80%-ի 100%-անոց պարտավորությունների կատարման և աշխատուժի 100%-ի օգտագործման մոդելի վրա»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝գրում է Stern-ը:
Փորձի ընթացքում մասնակիցները կկարողանան սովորել նոր տեխնիկա, խորհրդակցել փորձագետների հետ և փորձի փոխանակում կատարել այլ մասնակիցների հետ, ընդգծում է Սթերնը։ Մինչև փետրվար նրանք կպատրաստվեն հատուկ սեմինարներով։ Ծրագրի գիտական մասի իրականացման պատասխանատվությունը կրում է Վեստֆալյան Վիլհելմի համալսարանը (Մյունստեր, Գերմանիա):
Հաղորդվում է, որ ծրագրի մասնակիցների կեսից ավելին փոքր ձեռնարկություններ են, որոնց աշխատակիցների թիվը տատանվում է 9-ից 48 հոգու սահմաններում։ Մասնակիցների 14%-ը խոշոր ձեռնարկություններ են, որոնք ունեն ավելի քան 249 լրիվ դրույքով աշխատող:

Германия проводит эксперимент с четырехдневной рабочей неделей
По меньшей мере 45 предприятий и организаций Германии с февраля экспериментально введут на следующие полгода четырехдневную рабочую неделю, сообщило издание Stern со ссылкой на информационное агентство DPA.
"С февраля и в следующие шесть месяцев предприятия опробуют четырехдневную рабочую неделю по модели 100% исполнение обязательств за 80% времени и 100% оплату труда", - пишет Stern со ссылкой на DPA.
Как передает РИА Новости, в течение эксперимента участники смогут изучать новые методики, консультироваться с экспертами, а также обмениваться опытом с другими участниками, подчеркивает Stern. До февраля их будут готовить на специальных семинарах. Ответственность за реализацию научной части программы лежит на Вестфальском университете имени Вильгельма (Мюнстер, Германия).
Сообщается, что больше половины участников проекта - маленькие предприятия, численность работников которых находится в промежутке от 9 до 48 человек. 14% участников - крупные предприятия, которые насчитывают более 249 штатных сотрудников.