Հայաստանում NETFLIX-ի համար ֆիլմեր ու սերիալներ կնկարահանվեն. Սիսակ Գաբրիելյան
«Կինոյի օրենքում վերջերս կատարված փոփոխությունները գրավիչ են դարձնում Հայաստանը ֆիլմարտադրության համար»,-նման համոզմունք է հայտնել ՔՊ-ական պատգամավոր Սիսիակ Գաբրիելյանը։
Նա մանրամասնել է, գերմանացի հայտնի դերասան, կինոպրոդյուսեր Թիլ Շվայգերի ներկայացուցչի հետ այսօր  ԿԳՄՍ նախարարությունում ստորագրեցինք համագործակցության հուշագիր:
Ընդհանուր երեք ֆիլմ, «Underdog», «Dead by Dawn», «Collapse» (Նեթֆլիքսի 8 մասանոց ֆիլմ), որոնք կնկարահանվեն Հայաստանում: Նկարահանումները նախատեսում են սկսել տարեսկզբին:  Սա կլինի նոր օրենքի փաստացի առաջին կիրառումը:
«Հիշեցնեմ. սահմանված  նորմերի պահպանման դեպքում, պետությունը ֆիլմարտադրողներին հետ կվերադարձնի ներդրված գումարի 10-40 տոկոսը: Առաջիկա օրերին ԿԳՄՍ նախարարությունը կհրապարակի համապատասխան ապրանքների, ծառայությունների և դրանցից օգտվելու կարգն ու պայմանները:
հ.գ.
ըստ մասնագետների, լոկացիոն առումով մեր երկրը բավականին հարմար է  ֆիլմատադրության համար: Տարվա գրեթե բոլոր ժամանակահատվածներում միաժամանակ կարելի է և ձյունոտ սարեր ունենալ, և շոգից հալվող ասֆալտ, և գեղեցիկ ժամանակից շինություններ, փողոցներ, և լքված ու անմարդաբնակ գյուղեր ու գործարաններ»,-ավելացրել է պատգամավորը։

В Армении будут сниматься фильмы и сериалы для NETFLIX. Подробности на своей странице в соцсети Facebook представил депутат Национального Собрания Армении от фракции «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
«Недавние поправки к закону о кино делают Армению привлекательной для кинопроизводства. В министерстве образования, науки, культуры и спорта мы подписали сегодня меморандум о сотрудничестве с представителем известного немецкого актера, кинопродюсера Тиля Швайгера.
В Армении в общей сложности будут сняты три фильма: "Underdog", "Dead by Dawn", "Collapse" ( фильм Netflix из 8 частей). Съемки планируют начать в начале года. Это будет и первое фактическое применение нового закона», – отметил депутат.
Габриелян напомнил, что в случае соблюдения установленных норм государство вернет кинематографистам 10-40%. В ближайшие дни министерство образования, науки, культуры и спорта огласит условия соответствующих продуктов, услуг и их использования.
«По мнению специалистов, с точки зрения локации наша страна вполне подходит для кинопроизводства. Практически в любое время года можно снять и заснеженные горы, и тающий от жары асфальт, и красивые современные постройки, улицы, и заброшенные и безлюдные села, заводы», – резюмировал Габриелян.