Ընդունեք ցավակցություններս, պարոն դեսպան. Օգտատերերը ցավակցում են Պետր Պիրունչիկին
Պրահայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկը ֆեյսբուքյան էջում փոխեց իր գլխավոր նկարն ու ետնանկարը՝ հրապարակելով ամբողջությամբ սև լուսանկարներ։
Ֆեյսբուքի հայաստանցի բազմաթիվ օգտատերեր իրենց ցավակցություն են հայտնում դեսպանին՝ կատարվածի կապակցությամբ։
«Ընդունեք ցավակցություններս, պարոն դեսպան, Պրահայում կատաված ողբերգական իրադարձության կապակցությամբ»։
«Խարապես ցավում են»,-գրում են նրանք։
Նշենք, որ շաբաթ օրը Չեխիայում հայտարարվել է սգո օր՝ Պրահայի համալսարանում զինված անձի կողմից 14 մարդու սպանության կապակցությամբ։ Կրակոցների հետևանքով ևս 25 մարդ վնասվածքներ է ստացել, որից տասի վիճակը ծանր է։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ զինված անձը, որին չեզոքացրել են, համալսարանի 24-ամյա ուսանող է, նախկինում քրեական անցյալ չի ունեցել, թեև հայտնաբերվել է զենքի և զինամթերքի հսկայական զինանոց:
Մինչ կրակոցները ոստիկանությունը հաղորդում էր ստացել այն մասին, որ կասկածյալը, ենթադրաբար, մեկնում է Պրահա՝ ինքնասպանության մտադրությամբ: Կարճ ժամանակ անց տղամարդու հորը մահացած են հայտնաբերել։

Армянские пользователи выражают свои соболезнования послу Чехии в Армении
В знак траура по погибшим в результате стрельбы в Карловом университете в Праге посол Чехии в Армении Петр Пирунчик сменил фото профиля и обложки на своей странице в соцсети Facebook на черные снимки.
Многочисленные пользователя армянского сегмента соцсети выражают свои соболезнования чешскому дипломату в связи с происшествием.
«Г-н посол, примите соболезнования в связи с гибелью людей в результате стрельбы в Карловом университете в Праге», «Глубоко соболезнуем», – пишут пользователи.
В четверг 24-летний студент философского факультета Карлова университета в Праге Давид К. открыл стрельбу из самозарядной винтовки по студентам в аудиториях, а также по людям, проходившим в это время под окнами университета на площади Яна Палаха. По последним данным, в результате стрельбы погибли 14 человек, еще 25 человек ранены, причем 11 из них находятся в тяжелом состоянии.
По данным полиции, Давид К. тщательно готовил свою акцию, взяв примеры из-за рубежа, и хладнокровно реализовал ее. Затем он покончил жизнь самоубийством.
Власти Чехии объявили 23 декабря днем траура по погибшим в результате стрельбы в Карловом университете в Праге.