Դատվելուց 50 տարի անց Ուկրաինայում վերականգնման ազգային հանձնաժողովը արդարացրել է կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին (1924-1990), որը դատապարտվել է ԽՍՀՄ-ում համասեռականության հոդվածով: Այս մասին Facebook-ում հայտնել է Ուկրաինայի ազգային հիշողության ինստիտուտը։
Ըստ կազմակերպության, որոշվել է իր հարյուրամյակի օրը վերականգնել ուկրաինական բանաստեղծական կինոյի ալիքի ներկայացուցիչը, «Մոռացված նախնիների ստվերներ» և «Նռան գույնը» ֆիլմերի հեղինակ կինոռեժիսորին՝ քրեական գործը և արխիվային այլ փաստաթղթերը մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո։
«Սերգեյ Փարաջանովի նկատմամբ քրեական հետապնդման և դատապարտման համար քաղաքական դրդապատճառ է հաստատվել»,-հայտնել են կազմակերպությունից։
Ըստ Ուկրաինայի ազգային հիշատակի ինստիտուտի ղեկավար Անտոն Դրոբովիչի, Փարաջանովի իրավաբանական վերականգնումը «անգերազանցելի և նշանակալի իրադարձություն է»:
«Նա հերթական վկայությունն է այն թեզի, որ բարությունն ու արդարությունը, ի վերջո, հաղթելու են, նույնիսկ ռազմավարական տեսանկյունից»,-ասաց նա:
1974-ի ապրիլի 25-ին Կիևի մարզային դատարանը Սերգեյ Փարաջանովին դատապարտեց հինգ տարի ազատազարկման խիստ ռեժիմի ճամբարում՝ անձնական ունեցվածքի առգրավմամբ`համասեռականության հոդվածներով, ներառյալ բռնության օգտագործմամբ: Նա չորս տարի է անցկացրել բանտում։

Украина: кинорежиссера Сергея Параджанова реабилитировали к 100-летию со дня рождения
Национальная комиссия по реабилитации в Украине реабилитировала кинорежиссера Сергея Параджанова (1924-1990) спустя 50 лет после приговора. Об этом сообщил украинский Институт национальной памяти в Facebook.
Представителя волны украинского поэтического кино, автора фильмов «Тени забытых предков» и «Цвет граната», по данным организации, было решено реабилитировать ко дню его столетия после подробного анализа уголовного дела кинематографиста и других архивных документов.
«Установлен политический мотив для уголовного преследования и осуждения Сергея Параджанова», — рассказали в организации.
По словам главы Института национальной памяти Украины Антона Дробовича, юридическая реабилитация Параджанова является «непревзойденным и знаковым событием».
«Она еще одно свидетельство тезиса о том, что добро и справедливость в конечном итоге победят, даже в стратегической перспективе», — сказал он.
25 апреля 1974 года Киевский областной суд приговорил Сергея Параджанова к пяти годам заключения в лагере строгого режима с конфискацией личного имущества по статьям о мужеложстве, в том числе с применением насилия. В тюрьме он пробыл четыре года.