ԱՄՆ-ում հայտնաբերվել է գրեթե 84 տարի առաջ խորտալված Arlington նավը
Գրեթե 84 տարի առաջ խորտակված Arlington նավը հայտնաբերվել է Վերին լճի հատակում՝ ԱՄՆ Միչիգան նահանգի հյուսիսում։ Այս մասին հայտնում է բրիտանական Daily Mail թերթը՝ վկայակոչելով Great Lakes Shipwreck Historical Society-ին։
Նավը խորտակվել է 1940 թվականի մայիսին փոթորկի ժամանակ։ Եղանակային պայմանների վատթարացման պատճառով նավապետի օգնականը կարգադրել է փոխել ուղղությունը, սակայն կապիտան Ֆրեդերիկ Բերկը հրամայել է չշեղվել սկզբնապես սահմանված ընթացքից։
Արդյունքում նավը բախվել է մեկ այլ Collingwood նավի հետ և սկսել խորտակվել։ Դրանից հետո Arlington-ի անձնակազմի բոլոր անդամները, բացառությամբ նավապետի, տեղափոխվել են երկրորդ նավ և փրկվել։ Այնուամենայնիվ, հետազոտողները դեռևս չեն կարող պարզել, թե որն էր Բուրկի որոշման պատճառը՝ շարունակելու ընթացքը:
Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, լրագրողները հավելել են, որ նավը գտնվել է մոտ 200 մետր խորության վրա։ Հրատարակության տվյալներով՝ նավի հետ ջրի տակ անցնելուց առաջ նավապետը հասցերլ է ձեռքը թափահարել ողջ մնացած ենթականերին։
«Ինչո՞ւ նա խորտակվեց իր նավի հետ միասին <...>, երբ նա հեշտությամբ կարող էր փախչել <...>: <...> Փաստն այն է, որ ոչ ոք երբեք չի իմանա պատասխանը»,- նշվում է նյութում։

В Мичигане спустя почти 84 года после крушения обнаружили корабль Arlington
Корабль Arlington, затонувший почти 84 года назад, обнаружили на дне озера Верхнее к северу от американского штата Мичиган. Об этом сообщила британская газета Daily Mail, сославшись на Историческое общество кораблекрушений Великих озер.
Как напоминает «Газета.Ru», судно потерпело крушение в мае 1940 года во время шторма. Из-за ухудшения погодных условий помощник капитана распорядился изменить направление движения, но сам капитан Фредерик Берк приказал не отклоняться от изначально заданного курса.
В результате корабль столкнулся с другим судном Collingwood и начал тонуть. После этого все члены экипажа Arlington, за исключением капитана, перебрались на второй корабль и спаслись. При этом исследователи до сих пор не могут установить причину решения Берка не отклоняться от курса.
«Корабль времен Второй мировой войны был обнаружен на дне озера Верхнее почти через 84 года после того, как он исчез во время сильного шторма», — говорится в публикации.
Журналисты добавили, что судно находилось на глубине около 200 метров. По данным издания, перед тем, как уйти под воду вместе с кораблем, капитан успел помахать рукой спасшимся подчиненным.
«Почему он затонул вместе со своим кораблем <...>, когда он легко мог бы спастись <...>? <...> Дело в том, что никто никогда не узнает ответа», — подчеркивается в материале.