Աննա Պողոսյան. Փակվում է Երևանի պետական կոնսերվատորիան, սա նույնն է, ինչ թուրքը գրավի Երևանը
«Փակվում է Երևանի պետական կոնսերվատորիան: Սա նույնն է, ինչ թուրքը գրավի Երևանը: Կոնսերվատորիայի շենքում հանգրվանելու է մի հերթական հյուրանոց, այսինքն` 600 տարի թուրքի աճեցրած գեղջուկների և վաշխառուների սերունդ հայախոսները կտոնեն հերթական հաղթանակը` հայրենավաճառ տականքների իշխանության շնորհիվ»,-ֆեյսբուքյան իր էջում ահազանգել է Կոնսերվատորիայի դասախոս, օպերային երգչուհի Աննա Պողոսյանն ու ավելացնում.
«Ավարտվում է և շատ անփառունակ, մի փորձ` հայ ազգին հասցնելու երաժշտական մեծ արվեստի ավետիսը: Սա ազգային աղետի հերթական մի արար է, որն արժանանում է «ազգի» լուռ համաձայնության, իսկ իրականում` վերջնական ինքնասպանության:
Կոնսերվատորիայի շենքը հատուկ կառուցված է երաժշտական արվեստ ուսուցանելու համար: Այն իրականում մեր ազգի երեսն է, որը շուտով վերածվելու է մի հերթական անառականոցի։ Ազգը արժանի է պետականության, երբ անշարժ գույքի եկամտաբերությունը երկրորդական է արվեստի առջև: Ցավալի է այս ամենը: Չկա արցախցի, ով հրապարակավ դեմ է Արցախի հանձմանը, չկա գեներալ, ով դեմ է բանակի ոչնչացմանը, չկա երաժիշտ, ով դեմ է երաժշտական արվեստի ոչնչացմանը: Սա աղետ էլ չէ, սա ինքնակործանում է:
Կոնսերվատորիայի փակման դեմ պետք է լիներ բոլոր, բոլոր երաժիշտների ընդվզում, բայց այն չկա: Ինչպես չկա ընդվզում պետականության կորստի դեմ: Ֆաշիստական այս ինքնանվաստացումը մի օր երեւի կավարտվի` հուսամ ոչ արտաքին նվաճման հետևանքով:
Այսօր կոնսերվատորիայի փակման դեմ բողոքող չկա` ստրուկը կերել է գրեթե բոլորին: Հասկանալի է, որ ազգակործան այս հերթական արարը ևս կպսակվի հաջողությամբ, ինչպես Արցախի հանձնումը և Հայաստանի տարածքների զիջումը:
Մնացել ենք 10-15 հոգով, ովքերով սարսափած ենք այս սրիկայությունից և իրենց «երաժիշտ» համարող ոլորտի անհամար ոչնչություններից: Ակնհայտ է, որ կոնսերվատորիայի վերականգնումը` հայրենավաճառ տականքների հեռացումից հետո, միգուցե լինի նաև անհնար: Ոչ մեկին ոչ մի կոչ չեմ անում, քանզի ստրկացած ազգին նման կոչերով դիմելը անիմաստ է:
Չեք ուզում դասական երաժշտություն, չեք ուզում Կոմիտաս, ուրեմն ապրեք թուրքական մուղամի տակ: Բայց միևնույնն է` Հայկը հաղթելու է Բելին, հայկական երաժշտությունը կվերածնվի, Խաչատուրյանը և Բաբաջանյանը, Սպենդիարյանն ու Միրզոյանը, մեր մյուս մեծերը կվերադառնան, իսկ հիմա` դավաճանների օրերն են, որոնց մենք հայերս, պետք է դիմանանք»։

Анна Погосян: Закрывается Ереванская государственная консерватория
«Закрывается Ереванская государственная консерватория имени Комитаса. Это то же самое, как если бы Ереван захватили турки. В здании Консерватории разместится очередной отель: то есть  армяноязычные потомки взращенных турками за 600 лет крестьян и ростовщиков будут праздновать очередную победу благодаря находящимся у власти подонкам, предавшим Родину», – пишет на своей странице в соцсети Facebook преподаватель Консерватории, оперная певица Анна Погосян.
«Завершается (и весьма бесславно) попытка донести до армянского народа благую весть о великом музыкальном искусстве. Это очередной акт национальной катастрофы, удостаивающийся молчаливого согласия «нации», по сути, окончательное самоубийство.
Здание консерватории специально построено для обучения музыкальному искусству. На самом деле это лицо нашей нации, но оно вскоре превратится в очередной публичный дом. Нация заслуживает государственности, когда доходы от недвижимости вторичны перед искусством. Печально все это.
Нет арцахцев, публично выступающих против сдачи Арцаха, нет генералов, публично выступающих против уничтожения армии, нет музыкантов, публично выступающих против уничтожения музыкального искусства. Это даже не катастрофа, это саморазрушение.
Должен был быть бунт всех-всех музыкантов против закрытия Консерватории, но его нет. Как нет и бунта против потери государственности. Это фашистское самоунижение, наверное, когда-нибудь закончится, будем надеяться, не в результате внешнего завоевания», – отметила она.
«Не хотите классической музыки, не хотите Комитаса, так живите под турецким мугамом. Но, все равно, Айк победит Бэла, армянская музыка возродится, Хачатурян и Бабаджанян, Спендиарян и Мирзоян, другие наши великие вернутся. Но сейчас – времена предателей, которые нам, армянам, придется пережить», – резюмировала Анна Погосян.