«Անկեղծ ասած, ես հետ եմ մնացել մեր երկրի փոփոությունների դինամիկայից։ Ես որ գնացել եմ ՔԿՀ, մեծ երկիր էր։ Հիմ չգիտեմ, ինչ է փոխվել, մարդկությունն էլ է գուցե փոխվել։ Այնպես որ ոչ սպասում էի, ոչ էլ չէի սպասում»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վանաձորի ընտրված քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը՝ պատասխանելով հարցին, արդյոք սպասելի՞ էր հենց այս օր իր նկատմամբ ընտրված կալանքը գրավով փոխելու վերաբերյալ հարցին։
«Ազատություն» ռկ-ի լրագրողը հարցրեց՝ գուցե պայմանավորվածություն կա ազատ արձակվելու դիմաց հաջորդ ընտրություններին չառաջադրվելու վերաբերյալ։
«Եթե պայմանավորվածություն լիներ, ես այստեղ չէի լինի։ Ոտքից գլուխ սա քաղաքական հետապնդման պրոցես է»,-ասաց նա՝ չբացառելով, որ վաղը իրեն կարող են կրկին կալանավորել։
Ասլանյանի խոսքով, գուցե հետագայում ինքն այս ամենին անդրադառնա ամենայն մանրամասնություն, հիմա ասում է՝ սա քրեական ու քրեական դատավարական հարց չէ, այստեղ մասնակցություն է ունեցել նաև վարչական դատարանը, որը կալանք է դրել ավագանու նիստերի վրա։
«Շատ վատ, խայտառակ նախադեպ է ստեղծվել ընտրական պրոցեսի իրացման առումով։ Այսինքն, ցանկացած ընտրական պրոցեսից հետո կարող են գտնել քաղաքական վաճառականներ, որոնք կարող են դիմել ընտրությունների արդյունքներն առանց հիմքի վիճարկելու համար՝ մերժված լինելով հանդերձ»,-ասաց Ասլանյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Էդմոն Մարուքյանին ի նկատի՞ ունի, Ասլանյանը պատասխանեց՝ իրենից թաքուն չի դիմել Մարուքյանը։
«Ինքն ինձ ասել է, որ ճնշում կա իր վրա, ստիպված է լինելու դիմել։ Ինքն էնքան կալիբր չունի, որ իր դատարան դիմելու արդյունքում ես ՔԿՀ-ում լինեի, բայց իր դիմելու արդյունքում տուժել է Վանաձորի ընտրական ողջ տրամաբանությունը, անհիմն արգելանք է դրվել ավագանու նիստի վրա, որտեղ պետք է ընտրվեր համայնքի ղեկավար»,-ասաց նա։

Мамикон Асланян: Это полностью процесс политического преследования
«Честно говоря, я отстал от происходящих в нашей стране изменений. Когда меня отправляли в уголовно-исполнительное учреждение, у нас была большая страна. Не знаю, что изменилось сейчас, быть может, люди тоже изменились. Так что, это было и ожидаемо, и неожиданно для меня», – сказал в беседе с журналистами отпущенный под залог после 2,7 лет ареста избранный мэр Ванадзора Мамикон Асланян в ответ на вопрос, ожидал ли он, что именно сегодня ему изменят меру пресечения.
Журналист «Азатутюн» (армянской службы радио «Свобода) поинтересовался – быть может, его освободили в обмен на отказ от участия в следующих выборах?
«Если бы существовала такая договоренность, меня бы здесь не было. Это полностью процесс политического преследования», – ответил Асланян, не исключив, что завтра его могут снова арестовать.
По словам Асланяна, может быть, в дальнейшем он подробно обратится ко всему этому, но очевидно одно: это не уголовный и уголовно-процессуальный вопрос, в этом принимал участие и административный суд, который приостановил заседания совета старейшин.
«Создан негативный, позорный прецедент в плане реализации электорального процесса. Другими словами, после любого избирательного процесса могут найтись политические коммерсанты, которые могут безосновательно подать заявку на оспаривание итогов выборов, будучи при этом отвергнутыми народом», – сказал Асланян.
На уточняющий вопрос журналиста, имеет ли он в виду Эдмона Марукяна, Асланян ответил, что Марукян обращался не в тайне от него.
«Он сам мне сказал, что на него оказывается давление, ему придется подать заявление. Он не того калибра, чтобы в результате его обращения в суд я оказался бы в УИУ, но в результате его обращения пострадала вся избирательная логика в Ванадзоре, был наложен необоснованный запрет на заседание Совета старейшин, где должен был быть избран глава общины», – сказал он.