Արմավիրում մահվան 3 դեպքերի պատճառաբանական կապը Արևմտյան Նեղոսի տենդի հետ դեռևս արձանագրված չէ. ԱՆ
Այսօր  «Հետք» լրատվական կայքում հրապարակած տեղեկատվությունը, թե «Արմավիրի մարզում Արևմտյան Նեղոսի տենդից 3 մարդ է մահացել», տեղեկատվությունը հաստատված չէ, քանի որ դեռևս արձանագրված չէ մահվան դեպքերի պատճառաբանական կապը  հիվանդության հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Ավելի վաղ «Հետքը» գրել էր, որ Արմավիրի մարզում վերջին երկու ամսվա ընթացքում 51 մարդու մոտ հաստատվել է Արևմտյան Նեղոսի տենդ հիվանդությունը, արձանագրվել՝ 3 մարդու մահ, որից 2-ը՝ Արմավիր քաղաքում, մեկը՝ Տանձուտ գյուղում։ Մահացած անձինք եղել են մեծահասակներ և ունեցել են ուղեկցող հիվանդություններ։
Panorama.am-ը դիմել էր առողջապահություն նախարարություն՝ Արմավիրում արձանագրած դեպքերի  մասին տեղեկատվություն ստանալու համար։ Սակայն նախարարությունից ժամանակ էին խնդրել՝ «Հետք»-ի հրապարակած տեղեկությունը ճշտելու, մանրամասներ հայտնելու մասին։
Նախարարությունից հայտնում են, որ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնը ամեն շաբաթ թարմացնում է Արևմտյան Նեղոսի տենդով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակի մասին տեղեկատվությունը։

Минздрав Армении: Пока не выявлена причинно-следственная связь случаев смерти в Армавирской области с лихорадкой Западного Нила
17:33 04/09/2024
Опубликованные сегодня изданием Hetq сведения о том, что «в Армавирской области Армении от лихорадки Западного Нила скончались 3 человека», не подтверждены, поскольку пока не выявлена причинно-следственная связь случаев смерти с заболеванием. Об этом сообщают из Минздрава Армении.
Сегодня ранее издание Hetq написало, что «в Армавирской области Армении за последние 2 месяца подтвержден 51 случай заражения лихорадкой Западного Нила, скончались 3 человека, 2 из них – в городе Армавир, 1 – в селе Тандзут. Скончавшиеся – пожилые люди, с сопутствующими заболеваниями».
Корреспондент Panorama.am обратилась в Минздрав за информацией о случаях, зафиксированных в Армавире. Однако в министерстве попросили время на проверку опубликованной изданием Hetq информации и представление подробностей.