Գրեթե վերջնական փուլում ենք, իրավիճակը մեր համար պարզ է. Արգիշտի Քյարամյանը` պատերազմnւմ պարտության մասին
«Գրեթե վերջնական փուլում ենք գտնվում, բոլոր ուղղություններով իրավիճակը մեր համար արդեն պարզ է, հիմնական քննությունն արդեն արված է, բոլոր ուղղություններով մեր տեսանկյունից ունենք իրական պատկեր»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը` պատասխանելով հարցին` ինչքանո՞վ է հաջողվել ամբողջացնել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում պարտության պատճառները:
Նա նշեց, որ իրենց համար շատ ավելի կարևոր է պատկերրը, թե առանձին անձանց քերական պատասխանատվությունը։
«Ընդհանուր առմամբ, այս գործերով 600-ից ավելի անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված դեպքեր կան:
Շուրջ հարյուրի վերաբերյալ էլ քննարկումներ են ընթանում գործերն ավարտելու ու դատարան ուղարկելու վերաբերյալ:
Մենք այս հարցին վերաբերել ենք ոչ թե քրեական գործերի, այլ նաև շատ ենք կարևորել այս քրեական վարույթների պատմական արժեքը, փորձել ենք հնարավորինս օբյեկտիվ անդրադառնալ բոլոր դրվագներին: Կան մարտական գործողություններ, որոնց ընթացքին մենք անդրադարձել ենք մինչև ցանկացած շարքային զինծառայողի հարցաքննելու մակարդակով, շուրջ 2000 հատոր է կազմում գործերի ընդհանրական քանակը»,- ասաց Ա.Քյարամյանը:

«Мы почти в финальной стадии, ситуация для нас уже ясна»: Аргишти Кярамян – о поражении в войне
«Находимся почти в финальной стадии, ситуация по всем направлениям для нас уже ясна, основное расследование уже проведено, у нас есть, с нашей точки зрения, реальная картина по всем направлениям», – заявил в эфире Общественного телевидения председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян в ответ на вопрос, в какой степени удалось выявить причины поражения в 44-дневной войне в Арцахе в 2020 году.
«В общей сложности, в суд направлены дела с обвинительным заключением в отношении свыше 600 человек.
Относительно еще около 100 лиц идут обсуждения о завершении расследования дел и их последующей передаче в суд.
Мы относились ко всему этому не просто как к уголовным делам, мы также придавали большое значение исторической значимости этих уголовных производств, старались максимально объективно обращаться ко всем эпизодам.
Есть боевые действия, для выяснения хода которых допрашивались даже рядовые солдаты, общее количество дел составляет около 2000 томов», – сказал Кярамян.