Կիրանցում մենք ՀՀ սուվերեն տարածք չենք տվել, ֆիքսել ենք մեր դարպասը, ես դա հաջողության պատմություն եմ համարում. Փաշինյան
10:09 12/12/2024
«Խոսվում է գոյություն չունեցող երկրի, ԽՍՀՄ քարտեզների անընդունելիության մասին: Պիտի ուղիղ ասեմ, որ այս մոտեցումը շատ վտանգավոր է Հայաստանի համար, որովհետև հրաժարվել ԽՍՀՄ ժամանակների քարտեզներից կարող է նշանակել հրաժարվել պետականությունից ու անկախությունից, որովհետև մենք անկախություն ենք ստացել Խորհրդային Հայաստանի տարածքով և միջազգային հանրությունը մեզ այդպես է ճանաչել»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա, մեր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքին հավատարիմ մնալը անվտանգության կարևոր բուֆեր է մեզ համար:
«Հրապարակային ելույթներում մի քանի անգամ ասել եմ, որ եթե մենք ինքներս մեր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը ճշգրիտ չենք ճանաչում, հնարավորություն ենք տալիս, որ ուրիշները նույնպես դա չճանաչեն, ընդ որում՝ հղում անելով մեզ վրա:  Մենք մեր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը ճշգրիտ չճանաչելով՝ բացում ենք մեր դարպասները ուրիշների առաջ:
Կիրանցում մենք ՀՀ սուվերեն տարածք չենք տվել, մենք ֆիքսել ենք մեր դարպասը, մեր պետության սահմանը, մեր պետության շեմը, և ես դա հաջողության պատմություն եմ համարում, շրջադարձային հաջողություն: Գնացեք Կիրանց և սեփական աչքերով կտեսնեք այդ հաջողությունը:
Ինչ վերաբերվում է Կիրանցի մի քանի խնդրահարույց կադաստրային վկայականներին, մենք երկար զբաղվել ենք դրանց դե յուրե հիմքերի ուսումնասիրմամբ և ոչինչ չի գտնվել, ինչը մեզ հիմք է տվել ենթադրելու, որ դրանք տրվել են ապօրինի: Ցավոք, նման պրակտիկան Հայաստանում հազվադեպ չի: Կիրանցի խնդրահարույց կադաստրային վկայականներով հիմա իրավապահներն են զբաղվում, ուստի լրացուցիչ մեկնաբանություն չեմ անի:
Մի մոռացեք մի հանգամանք ևս. այն ժամանակ այդ բոլոր տարածքները՝ թե Կիրանցը, թե Խեյրիմլին, եղել են նույն պետության կազմում, երկու գյուղերի բնակիչները նույն անձնագիրն են ունեցել և այսպես շարունակ:
Եւ, ի դեպ, Կիրանցում ոչ ոք ոչ ոքի չի ահաբեկել: Մենք մարդկանց հետ ուղիղ, ազնիվ, առանց խորամանկությունների եւ շպարի խոսակցություն ենք ունեցել: Դրա մի մասն, ընդ որում, տեղի է ունեցել ուղիղ եթերում»,- գրել է Փաշինյանը։

Никол Пашинян: В Киранце мы не сдавали суверенной территории Армении, мы зафиксировали наши ворота, считаю это историей успеха
12:16 12/12/2024
Говорится о неприемлемости карт несуществующей страны – СССР. Должен прямо сказать, что этот подход очень опасен для Армении, поскольку отказ от карт времен СССР может означать отказ от государственности и независимости, ибо мы получили независимость с территорией Советской Армении, и международное сообщество признало нас именно так», – заявил Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
По его словам, верность международно признанной территории является важным буфером безопасности для нас.
«В публичных выступлениях я несколько раз говорил:  если мы сами не признаем нашу международно признанную территорию в точности, оставляем шанс, чтобы другие тоже не признавали ее, причем со ссылкой на нас. Не признавая нашу международно признанную территорию в точности, мы открываем наши ворота перед другими.
В селе Киранц мы не сдавали суверенной территории Армении, мы зафиксировали наши ворота, границу нашего государства, порог нашего государства, и я считаю это историей успеха, поворотным моментом успеха. Поезжайте в Киранц, и вы увидите этот успех собственными глазами.
Что касается нескольких проблемных кадастровых свидетельств Киренца, мы долгое время занимались изучением их де-юре оснований, и не было обнаружено ничего. Это дало нам основания полагать, что эти свидетельства были выданы незаконно. К сожалению, подобная практика в Армении – не редкость.  Проблемными кадастровыми свидетельствами Киранца сейчас занимаются правоохранительные органы, поэтому я воздержусь от дополнительных комментариев.
Не забывайте про еще одно важное обстоятельство:  в то время все эти территории – и Киранц, и Хейримли – входили в состав одного и того же государства, у жителей обоих сел были одинаковые паспорта и так далее.
Да, и в Киранце никто никого не запугивал. У нас с людьми состоялся прямой, честный разговор, без хитростей и подводных камней. Часть этого, кстати, происходила в прямом эфире», – написал Пашинян.