ՀՎԿԱԿ-ը՝ Հայաստանում գրանցված մետապնևմովիրուսի դեպքերի մասին
Մարդու մետապնևմավիրուսը (HMPV) սուր շնչառական վարակ է, որը տարածվում է հիմնականում օդակաթիլային եղանակով, հազվադեպ նաև՝ կենցաղային իրերի հետ շփման միջոցով:
Հայաստանում գործադրված դետքային համաճարակաբանական համակարգի շրջանականերում իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում` 2023  թվականին հայտնաբերվել է մետապնևմովիրուսի 10 դեպք, իսկ 2024թ.-ի հունվար-ապրիլ ամիսներին՝ 50 դեպք։ Ապրիլից մինչ այժմ իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում մետապնևավիրուս չի հայտնաբերվել։
Ախտանշանները նույնն են, ինչ բոլոր սուր շնչառական վարակների դեպքում՝
.ջերմություն,
.հազ,
.քթահոսություն,
.դժվարացած շնչառություն,
.գլխացավ:
Սուր շնչառական վարակների, այդ թվում` մետապնևմավիրուսի կանխարգելման նպատակով ՀՀ առողջապահությաննախարարությունը հորդորում է ՝
.Ձեռքերը պարբերաբար և մանրակրկիտ լվացե՛ք օճառով, հատկապես հասարակական վայրեր այցելելուց հետո և ուտելուց առաջ։
.Խուսափե՛ք սերտ շփումից մարդկանց հետ, ովքեր ունեն շնչառական վարակների ախտանիշներ
.Պարբերաբար մաքրե՛ք և ախտահանե՛ք ձեր տան և աշխատավայրում իրերի և առարկաների մակերեսները
.Մի՛ դիպչեք ձեր դեմքին կեղտոտ ձեռքերով
.Պարբերաբար օդափոխե՛ք տարածքներ
.Պատվաստվե՛ք սեզոնային գրիպի դեմ:
Եթե դուք նկատում եք սուր շնչառական վարակին բնորոշ ախտանիշներ՝ հետևե՛ք հազի վարվելակարգի կանոններին. կրե՛ք բժշկական դիմակներ և փոխե՛ք դրանք յուրաքանչյուր 4 ժամը մեկ, մնացե՛ք տանը և հնարավորինս շուտ դիմե՛ք բժշկի:
«Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը մշտապես կապի մեջ է գտնվում ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի հետ և հետագա թարմացումների մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի»,-նշում են կենտրոնից։

Минздрав – о выявленных в Армении случаях метапневмовируса человека
Из Китая поступают новости о распространении респираторных инфекций, включая метапневмовирус человека (HMPV). Как сообщил глава Европейского бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Клюге, масштабы и интенсивность заболеваемости, по данным местных органов, пока остаются ниже уровня прошлого года.
Метапневмовирус человека – это довольно распространенный респираторный вирус, который обычно вызывает легкие симптомы, такие как кашель, повышенная температура, заложенность носа и хрипы. Однако в тяжелых случаях инфекция может привести к пневмонии, особенно у младенцев, пожилых людей или лиц с хроническими заболеваниями.
Вирус передается воздушно-капельным путем, при близком контакте или через загрязненные поверхности. На данный момент не существует специфической противовирусной терапии для лечения HMPV, а также вакцины для его предотвращения.
Как сообщает ГНКО «Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний» Минздрава Армении, в результате лабораторных исследований, проведенных в рамках внедренной в Армении системы дозорного эпиднадзора, в 2023 году выявлено 10 случаев метапневмовируса человека, а в январе-апреле 2024 года – 50 случаев.
В результате лабораторных исследований, проведенных в Армении с апреля 2024 года по настоящее время, случаев метапневмовируса человека не выявлено.
В Минздраве Армении отметили, что простые меры, которые применимы к широкому спектру респираторных заболеваний, могут предотвратить распространение инфекций и снизить риски:
Оставайтесь дома, если заболели, и носите маски в местах скопления людей или в плохо проветриваемых помещениях;