Մենք անգամ պաշտոնապես չենք չեղարկել ՀԱՊԿ-ի մաս լինելը. Պապիկյան
«Մենք անգամ պաշտոնապես չենք չեղարկել ՀԱՊԿ-ի մաս լինելը, բայց դե ֆակտո որևէ մասնակցություն չունենք, և մենք չենք մեղավոր, որ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ-ից գեթ մեկ սպա չկա»,-ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սւրոեն Պապիկայնը:
Նա սաց, թե Հայաստանը շահագրգիռ է Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը պահել բարձր մակարդակի վրա:
«Բայց երբ խոսում ենք ՀԱՊԿ-ի և 2020 թվականի իրադարձությունների մասին, առաջանում են օբյեկտիվ հարցեր, որոնց պատասխանը պետք է տրվի առողջ քննարկումների արդյունքում,- ասաց Նախարարը և հավելեց. «Բայց պետք է նշեմ, որ երբ խոսում ենք երկկողմ համագործակցության մասին, այն պետք է լինի հավասարակշռված՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի վրա»։
Պատասխանելով հարցին, թե դրա համար նախադրյալներ կա՞ն, նախարարը նշեց, որ նախապայմանները միակողմանի չեն, և դրանք հեռուստաեթերով չեն արվում, այլ պետք է լինեն առողջ։

Сурен Папикян: Мы даже официально не вышли из ОДКБ
Армения заинтересована в сохранении отношений с РФ на высоком уровне, заявил на пресс-конференции в Ереване 15 января министр обороны Армении Сурен Папикян.
«Официальный Ереван заинтересован в сохранении отношений с Москвой на высоком уровне, но когда мы говорим об ОДКБ, о событиях 2022 года, у нас возникают вопросы, которые объективны. На эти вопросы ответы должны быть получены в ходе здорового обсуждения.
От этих ответов зависит глубина нашего будущего сотрудничества. Армения не отменяла ни один двусторонний документ об отношениях с Россией. Мы даже официально не вышли из ОДКБ, но де-факто никакого участия не принимаем», – отметил он.