Մասկը USAID-ին անվանել է հանցավոր կազմակերպություն, «մաhանալnւ» ժամանակն է
ԱՄՆ կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի ղեկավար,  ամերիկացի ձեռներեց և միլիարդատեր  Իլոն Մասկը հայտնել է, որ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) հանցավոր կազմակերպություն է, որը պետք է փակվի։
«USAID-ը հանցավոր կազմակերպություն է։ Ժամանակն է, որ այն մահանա»,- գրել է նա X-ում:
rbc.ru-ի հաղորդմամբ, այսպես է գործարարն արձագանքել հրապարակմանը, թե կազմակերպության երկու պաշտոնյաներ ազատվել են աշխատանքից այն բանից հետո, երբ հրաժարվել են Մասկի գլխավորած կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) անդամներին հասանելիություն տրամադրել USAID-ի համակարգերին։
Ավելի ուշ Մասկը հաղորդագրություն է հրապարակել, որում կրկին ԱՄՆ ՄԶԳ-ն անվանել է հանցավոր կազմակերպություն: Այս անգամ նա  արձագանքել էր «Ազատություն ինտերնետում» հիմնադրամի (FFO) գործադիր տնօրեն Մայք Բենզի հրապարակմանը:
Իր գրառման մեջ Բենզը գրել է, որ ուղիղ եթերով հեռարձակել է USAID-ի գործունեության մասին, մասնավորապես, «Կենտրոնական հետախուզական վարչության խարդախ գործունեության մեջ նրա հիմնական դերը»:

Tech billionaire Elon Musk said he believes the U.S. Agency for International Development (USAID) is a “criminal organization” that should “die”, The Hill reported.
“USAID is a criminal organization. Time for it to die,” Musk posted to the social platform X, which he owns.
Musk was responding to the news that senior officials at USAID physically attempted to block people from Musk’s new advisory board, the “Department of Government Efficiency,” from having access to secure systems, NBC News reported.
The Trump administration is making USAID a target in its wide-ranging changes to the federal government. In a three-page letter last week, it was revealed President Trump is considering merging the organization into a branch under the State Department.
Several federal websites have gone dark in recent days, including USAID’s.
The organization provides humanitarian assistance to other countries impacted by conflicts and assists developing countries in various other ways.