Սուրեն Սարգսյան. Փաշինյանի վաշինգտոնյան այցի իրական մոտիվներն այլ են
«Փետրվարի 3-7-ը Նիկոլ Փաշինյանը կգտնի Վաշինգտոնում։ Այցի պատրվակը մասնակցությունն է Կրոնական ազատության միջազգային գագաթնաժողովին և Ազգային աղոթքի միջոցառմանը։ Այս միջոցառումները ամեն տարի անցկացվում են մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։ Ֆորմալ առումով սա հիմք հանդիսացավ Փաշինյանի վաշինգտոնյան այցի համար, որը սկսվեց փետրվարի 3-ին»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Սակայն նա կարծում եմ, որ Փաշինյանի իրական օրակարգը բացարձակապես այս միջոցառումներին մասնակցելը չէ։
«Բոլորին հայտնի է, որ Փաշինյանն առանձնապես աչքի չի ընկնում հավատքի և կրոնի նկատմամբ իր հետաքրքրվածությամբ կամ հավատքի ուժով։ Ավելին, ինձ զարմացրեց, որ այցին մասնակցում է նաև Արսեն Թորոսյանը, ով, որքանով ինձ հայտնի է, նույնպես կրոնական մարդ չէ։ Սա նշանակում է, որ նրա այցի նպատակը այլ է, և կրոնական միջոցառումները ընդամենը պատրվակ են։
Կարծում եմ, որ այցի իրական պատճառներն այլ են։
1. Փաշինյանի համար կենսական անհրաժեշտություն է հասկանալ, թե ո՞ր ուղղությամբ է զարգանալու Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը։ Արդյո՞ք նա կարող է ապավինել ԱՄՆ աջակցությանը, և արդյո՞ք Թրամփի վարչակազմը կտրամադրի այն տնտեսական, ֆինանսական և քաղաքական աջակցությունը, որը Բայդենի վարչակազմը տրամադրում էր Փաշինյանին։
2. Փաշինյանի համար կենսական նշանակություն ունի այս վարչակազմի դիրքորոշումը հայ-ադրբեջանական բանակցությունների փաթեթի վերաբերյալ։ Նա պետք է հասկանա, թե արդյո՞ք Թրամփի թիմը պատրաստ է շարունակել միջնորդ լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում։
3. Նա պետք է հասկանա, թե արդյո՞ք այս վարչակազմը հետաքրքրված է իր՝ այսպես կոչված խաղաղության խաչմերուկի կոնցեպտով և որքանով է պատրաստ աջակցել դրա կյանքի կոչմանը:
4. Նա պետք է պարզի, թե արդյո՞ք ամերիկացիները շարունակելու են միջնորդավորված աշխատել Թուրքիայի հետ՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նպաստելու համար։
5. Նա պետք է պարզի, թե ինչպիսին է լինելու Թրամփի քաղաքականությունը Իրանի և Ռուսաստանի նկատմամբ, որպեսզի հասկանա, թե որքան մանևրելու հնարավորություն կունենա այս երկրների հետ հարաբերություններում կամ որքան կկարողանա դիստանցավորվել դրանցից։
6. Նա փորձելու է հասկանալ, թե որքանով է այս վարչակազմը հետաքրքրված հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերությամբ ընդհանրապես և ԱՄՆ առաջնահերթություններով՝ մասնավորապես։
7. Եվ վերջապես, Փաշինյանը պետք է համոզի ԱՄՆ իշխանություններին, հայ համայնքին և լոբբիստներին, որ Վաշինգտոնը չկիրառի ճնշումներ Ադրբեջանի նկատմամբ, հրաժարվի 907-րդ բանաձևից և ցանկացած այլ բանաձևի հնարավոր ընդունումից, որը կարող է ուղղված լինել Ադրբեջանի և Ալիևի դեմ՝ թեմա, որի մասին պաշտոնական Բաքուն վերջին օրերին շատ է խոսել:
Այս հարցերին լավագույնս կարող են պատասխանել Թրամփը, պետքարտուղարը, անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդականը, պաշտպանության քարտուղարը և տարբեր պետական հաստատությունների տարածաշրջանային պատասխանատուները։ Տեսնենք՝ նրանցից ում հետ կհանդիպի Փաշինյանը։
Հայաստանի իշխանությունը վստահ էր, որ ընտրություններում հաղթելու են դեմոկրատները, և այս ցայտնոտային այցի կազմակերպման պատճառներից մեկն էլ հենց դա է»,-գրել է քաղաքագետը։

Сурен Саркисян: Реальные мотивы вашингтонского визита Пашиняна – иные
Никол Пашинян с 3 по 7 февраля с рабочим визитом будет находиться в Соединенных Штатах Америки. Повод для визита – участие в 5-м ежегодном Международном саммите по религиозной свободе, а также в Национальном молитвенном завтраке, пишет политолог Сурен Саркисян.
«Эти мероприятия проводятся ежегодно в столице Вашингтоне. Формально это послужило основой для визита Пашиняна в Вашингтон, который начался 3 февраля. Однако я считаю, что реальная повестка дня Пашиняна заключается не в участии исключительно в этих мероприятиях.
Всем известно, что Пашинян особо не отличается заинтересованностью к вере и религии. Более того, меня удивило, что в визите участвует также Арсен Торосян, который, насколько мне известно, тоже не религиозный человек. Это означает, что цель его визита иная, а религиозные мероприятия – всего лишь предлог.
Полагаю, истинные причины визита – другие.
1. Для Пашиняна жизненно важно понять, в каком направлении будет развиваться внешняя политика Трампа. Может ли он рассчитывать на поддержку США и окажет ли администрация Трампа экономическую, финансовую и политическую поддержку, которую администрация Байдена предоставляла Пашиняну?
2. Для Пашиняна жизненно важна позиция этой администрации в отношении пакета армяно-азербайджанских переговоров. Он должен понять, готова ли команда Трампа продолжать выступать посредником в переговорах по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
3. Он должен понять, заинтересована ли эта администрация в его так называемой концепции «Перекресток мира» и в какой степени она готова поддержать ее реализацию.
4. Он должен выяснить, продолжат ли американцы работать при посредничестве Турции, чтобы способствовать нормализации армяно-турецких отношений.
5. Ему нужно выяснить, какой будет политика Трампа в отношении Ирана и России, чтобы понять, насколько у него будет возможность маневрировать в отношениях с этими странами или насколько он сможет дистанцироваться от них.
6. Он попытается понять, насколько эта администрация заинтересована в армяно-американском стратегическом партнерстве в целом и в приоритетах США в частности.
7. И, наконец, Пашинян должен убедить власти США, армянскую общину и лоббистов в том, чтобы Вашингтон не оказывал давления на Азербайджан, отказался от 907-й поправки к "Акту защиты свободы" и возможного принятия любой другой резолюции, которая может быть направлена против Азербайджана и Алиева – это тема, о которой официальный Баку много говорил в последние дни.
На эти вопросы лучше всего могут ответить Трамп, госсекретарь, советник президента по вопросам безопасности, министр обороны и ответственные за регион лица различных государственных учреждений. Посмотрим, с кем из них встретится Пашинян.
Власти Армении были уверены, что на выборах победят демократы, и именно это является одной из причин организации этого цейтнотного визита», – написал он.