Ով ուզում է, թող հրաժարվի, մենք մեզնից չենք կարող հրաժարվել. Արցախի ՄԻՊ-ը՝ Փաշինյանի՝ «Ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակենք» հայտարարության մասին
15:09 29/03/2025
«Հայաստանում վերջին մեկուկես տարում արցախցիների սոցիալ-տնտեսական իրավունքները պարբերաբար ոտնահարվել են, անտեսվել են, վերջին զարկը սոցիալական աջակցության ծրագրի դադարեցումը կամ կրճատումն է»,- Ազատության հրապարակում ի պաշտպանություն արցախցիների իրավունքների հանրահավաքից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որ այս ծրագրի դադարեցումը, կրճատումն աղետալի հետևանքներ է ունենալու Հայաստանում ապաստանած արցախիցների համար՝ մատնելով անօթևանության, չքավորություն, արտագաղթի։
«Ժողովուրդը պետք է կանգնի ու ասի՝ գիտենք, մեր իրավունքները, պահանջները, պատրաստ ենք պայքարել այդ իրավունքների, պահանջների համար։
Ողջունելի է, երախտագիտություն ենք հայտնում հայաստանիցներին, որոնք միացել են մեզ, պայքարում են մեր իրավունքների համար։ Մեր միասնական պայքարն է, որի հիմքում Արցախի ժողովրդի բոլոր իրավունքներն են»,- ասաց Գ. Ստեփանյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ը նաև հայտնեց, որ իրենք համաձայն չեն այն հայտարարություններին, որ Արցախի ժողովրդի ճայատագրին վերաբերող շարժումն առանց Արցախի ժողովրդի կամքը, ցանկությունը ձայնը լսելու՝ համարավի փակված։
«Արցախի ժողովուրդն ունի վերադարձի իրավունք, ունի սեփական հայրենիքում արժանապատիվ, անվտանգ հավաքական կերպով ապրելու իրավունք, երբևէ չի հրաժարվի այդ իրավունքից։ Ով ուզում է, ինչից ուզում է, թող հրաժարվի,  բայց մենք մեզնից չենք կարող հրաժարվել, մեզ համար Արցախի էջի փակումը հավասարազոր  է սեփական գոյության իմաստազրկմանը։ Մենք պայքարելու ենք Արցախի թեման չփակվի, Արցախի նկատմամբ պահանջատիրությունը պահպանվի»,- ասաց Գ.Ստեփանյանը։

Омбудсмен Арцаха: Кто угодно может отказаться от чего угодно, но мы не можем отказаться от самих себя
17:18 29/03/2025
«За последние полтора года социально-экономические права арцахцев в Армении систематически нарушаются и игнорируются. Последним ударом стало прекращение или сокращение программы социальной поддержки», – заявил омбудсмен Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян в беседе с журналистами 29 марта перед митингом в защиту прав арцахцев на площади Свободы в Ереване.
Гегам Степанян отметил, что прекращение или урезание данной программы приведет к катастрофическим последствиям для арцахцев, нашедших убежище в Армении: они столкнутся с риском остаться без крыши над головой, оказаться в крайней нищете, с риском вынужденной эмиграции.
«Народ должен подняться на ноги и заявить: мы знаем свои права и требования, мы готовы бороться за них.
Мы выражаем признательность жителям Армении, которые поддерживают нас и вместе с нами отстаивают наши права. Наша борьба едина, в ее основе – защита прав народа Арцаха», – подчеркнул Г. Степанян.
Омбудсмен Арцаха также отметил, что они категорически не согласны с тем, что касающееся судьбы арцахского народа движение можно считать закрытым без учета его воли, мнения и голоса.
«Народ Арцаха имеет право на коллективное возвращение, имеет право жить на собственной Родине достойно, безопасно. И он никогда не откажется от этого права. Кто угодно может отказаться от чего угодно, но мы не можем отказаться от самих себя. Для нас закрытие страницы Арцаха равносильно утрате смысла собственного существования. Мы будем бороться за то, чтобы вопрос Арцаха оставался открытым», – заявил Г. Степанян.
Напомним, Никол Пашинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании 26 марта заявил: «Я был бы нечестен, если бы не высказал свое мнение очень прямо после заявлений, сделанных мною ранее с этой самой трибуны во время обсуждения докладов правительства, о том, как карабахское движение использовалось для того, чтобы помешать становлению армянской государственности. И я хочу сказать четко и однозначно: я считаю, что мы не должны продолжать карабахское движение».