Հայաստանը դուրս չի եկել ՀԱՊԿ-ից, դադար է վերցրել. Թասմաղամբետով
Հայաստանը դուրս չի եկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ), դադար է վերցրել։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը։
«Հայաստանը դուրս չի եկել, նա դադար է վերցրել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության աշխատանքներին մասնակցելուց։ Ասել, որ նրանք հեռացել են կամ հեռանում են, նման հարց չկա։
Ամեն դեպքում, Հայաստանի հետագա մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության աշխատանքներին այդ երկրի՝ անկախ, ինքնիշխան պետության քաղաքական ղեկավարության որոշումն է։ Մենք հարգանքով ենք վերաբերում նման որոշումների»,-  մեջբերում է գլխավոր քարտուղարի խոսքերը ՏԱՍՍ-ը։

Генсек Имангали Тасмагамбетов: Армения не выходила из ОДКБ, членство Еревана поставлено на паузу
Армения не выходила из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), членство Еревана поставлено на паузу. Об этом заявил журналистам генсек ОДКБ Имангали Тасмагамбетов на полях Международной научно-практической конференции «Вклад народов государств - членов ОДКБ в Победу в Великой Отечественной войне».
«Армения не выходила, она поставила на паузу свое участие в работе Организации Договора о коллективной безопасности. Говорить о том, что они ушли или уходят, - такой постановки вопроса нет», - приводит слова генсекретаря ТАСС.
«В любом случае дальнейшее участие Армении в работе Организации Договора о коллективной безопасности - это решение политического руководства этой страны, независимого, суверенного государства, - отметил Тасмагамбетов. - Мы с уважением относимся к его решениям».