Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ
12:23 24/04/2025
Ապրիլի 24-ի կապակցությամբ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը  սոցիալական ցենցերի իր պաշտոնական էջերում գրէլ է. «Սգում ենք հայ ժողովրդի հետ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ», և հիշեցրել Հայոց ցեղասպանության հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին.
«1995 թվականի ապրիլի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական ​​դուման, հիմնվելով 20-րդ դարասկզբի Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի բնաջնջման մասին վկայող անհերքելի պատմական փաստերի վրա, ընդունել է «Հայ ժողովրդի 1915-1922թթ. ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» հայտարարությունը, որով դատապարտում է այս անմարդկային ակցիայի կազմակերպիչներին, ցավակցություն հայտնել հայ ժողովրդին և ապրիլի 24-ը ճանաչել որպես Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր։ Փաստաթղթում նշվում էր, որ եղբայրական հայ ժողովրդի ֆիզիկական ոչնչացումը իր պատմական հայրենիքում կատարվել է Ռուսաստանի փլուզման համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Ս.Դ. Սազոնովի նախաձեռնությամբ 1915 թվականին հայ ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրության գործողությունները Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան համատեղ հայտարարությամբ որակեցին որպես «հանցագործություն մարդկության դեմ»։
2015 թվականի ապրիլի 24-ին ՌԴ նախագահ Վ.Վ. Պուտինը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը։ Ռուսական պետության ղեկավարն իր խոսքում հայտարարեց, որ 1915 թվականի իրադարձությունները ցնցել են ողջ աշխարհը, իսկ Ռուսաստանում դրանք ընկալվել են որպես սեփական վիշտ՝ նշելով, որ հարյուր հազարավոր անպաշտպան և անօթևան հայեր փրկություն են գտել Ռուսական կայսրության տարածքում»,-ասվում է գրառման մեջ։

Посольство РФ в Армении – по случаю 110-й годовщины Геноцида армян: Скорбим вместе с армянским народом
12:23 24/04/2025
Посольство России в Армении сегодня, 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года на своей странице в Facebook опубликовало запись на русском и армянском языках.
«Скорбим вместе с армянским народом в связи с Днем памяти жертв геноцида армян в Османской империи», – говорится в записи.
Кроме того, посольство напомнило о позиции России по вопросу Геноцида армян:
«14 апреля 1995 г. Государственная Дума Федерального Собрания Российской Федерации, основываясь на неопровержимых исторических фактах, свидетельствующих об истреблении армян на территории Османской империи в начале XX в., приняла заявление «Об осуждении геноцида армянского народа в 1915-1922 годах», в котором осудила организаторов этой бесчеловечной акции, выразила сочувствие армянскому народу и признала 24 апреля Днем памяти жертв геноцида. В документе было отмечено, что физическое уничтожение братского армянского народа на его исторической родине было совершено с целью создания условий для дальнейшего разрушения Российской империи.
Напомним, что по инициативе Министра иностранных дел С.Д.Сазонова в 1915 г. Россия, Франция и Великобритания в совместном заявлении квалифицировали действия Османской империи в отношении армянского народа как «преступление против человечества».
24 апреля 2015 г. Президент Российской Федерации В.В.Путин принял участие в церемонии поминовения жертв геноцида армян в мемориальном комплексе «Цицернакаберд». В своем выступлении глава российского государства заявил, что события 1915 г. потрясли весь мир, а в России были восприняты как собственное горе, отметив, что сотни тысяч беззащитных и потерявших кров армян получили спасение на территории Российской империи».