Ադրբեջանը հենց ինքն է, Փաշազադեի խոսքերով ասված, սպառնալիք տարածաշրջանի հարևան երկրների համար. Մայր Աթոռ
16:45 23/05/2025
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածիծնն արձագանքել է Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահի ստահոդ հայտարարություններին.
«Օրերս Բաքվում կայացած Ղազիների խորհրդի նիստում Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, ստանձնելով ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կեղծիքի տարածման դերը, հերթական անգամ ատելությամբ ու թշնամանքով թիրախավորել է Հայ ժողովրդին և Հայ Եկեղեցուն։
Կեղծիքի տարածման մեջ գերազանցելով ինքն իրեն, Փաշազադեն հայտարարել է, թե իբր Հայաստանում և տարածաշրջանում տասնյակ դարեր գործող հայկական սրբավայրերը՝ անգամ 1700-ամյա Սուրբ Էջմիածնի Մայր Տաճարը, գտնվում են «պատմական ադրբեջանական հողերում» և հայերը որպես թե «յուրացրել են» այդ տարածքները։ Անհեթեթ պնդումների շարքը Փաշազադեն եզրափակում է Հայ Առաքելական Եկեղեցին ներկայացնելով որպես սպառնալիք տարածաշրջանի երկրների համար։
Զավեշտալի է թվում, որ Խորհրդային իշխանությունների ազգաշինարարության արդյունքում 1930-ական թթ․ երկրորդ կեսին «ադրբեջանցի» էթնոնիմն ստացած ժողովրդի հոգևոր առաջնորդը փորձում է վիճարկել պատմականությունը հայ ժողովրդի, որի հազարամյակների ստեղծագործ կյանքի ու հոգևոր-մշակութային ժառանգության արժեքն ու պատկանելությունը համընդհանուր ճանաչում ստացած իրողություններ են։ Առավել քան զարմանալի է, որ այլոց արժեքների յուրացման մեջ հայ ազգին ուղղված մեղադրանքները ներկայացնում է մի երկրի ներկայացուցիչ, որի պետության անվանումն իսկ յուրացված է այլ երկրից ու ժողովրդից։
Նույն էժանագին գործելաոճն է ընկած նաև Ռուսատանի ու Նոր Նախիջևանի թեմի անվան շուրջ Փաշազադեի կատարած շահարկման հիմքում։ Ի գիտություն պետք է ընդունել, որ Դոնի Ռոստովի մերձակա բնակավայրերը անվանվել են «Նոր Նախիջևան» հենց ցարական Ռուսաստանի իշխանությունների որոշմամբ, որպես հարգանքի արտահայտություն պատմականորեն հայկական Նախիջևանից այդ տարածք տեղափոխված հայերի։
Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդի հրապարակային խոսքերում շարունակաբար տեղ գտնող թշնամանքի ու կեղծարարության նման դատապարտելի դրսևորումներն ինքնին վկայությունն են այն իրողության, որ Ադրբեջանը հենց ինքն է, Փաշազադեի խոսքերով ասված, սպառնալիք տարածաշրջանի հարևան երկրների համար։
Եվ վերջում՝ հարկ է մեկընդմիշտ արձանագրել, որ սուտն ու կեղծիքը երբեք չեն կարող ճշմարտության վերածվել, որքան էլ հաճախ ու խանդավառությամբ կրկնվեն»։

Ответ Первопрестольного Святого Эчмиадзина – на ложные заявления председателя Управления мусульман Кавказа
17:46 23/05/2025
Первопрестольный Святой Эчмиадзин ответил на заявления председателя Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде о том, будто бы действующие на территории Армении и региона на протяжении десятков веков святыни рас на «исторических азербайджанских землях».
Ответ приводит пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина:
«На состоявшемся на днях заседании Совета газиев в Баку председатель Управления мусульман Кавказа шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде, взяв на себя роль рупора лжи азербайджанской пропагандистской машины, вновь с ненавистью и враждебностью нацелился на армянский народ и армянскую церковь.
Превзойдя самого себя в распространении лжи, Пашазаде заявил, что армянские святыни, которые существуют в Армении и регионе уже десятки веков, даже 1700-летний кафедральный собор Святого Эчмиадзина, якобы  расположены на «исторических азербайджанских землях» и что армяне «присвоили» эти территории. Пашазаде завершает серию своих абсурдных заявлений, представляя Армянскую Апостольскую церковь как угрозу странам региона.
Иронично, что духовный лидер народа, получившего этноним «азербайджанец» во второй половине 1930-х годов в результате усилий советской власти по государственному строительству, пытается оспорить историчность армянского народа, тысячелетия творческой жизни и духовно-культурного наследия которого являются общепризнанными реалиями. Неудивительно, что обвинения в адрес армянской нации в присвоении чужих ценностей выдвигаются представителем страны, само название которой украдено у другой страны и народа.
Тот же дешевый стиль лежит и в основе спекуляций Пашазаде относительно названия Российской и Ново-Нахичеванской Епархии ААЦ. Следует отметить, что поселения близ Ростова-на-Дону были названы «Новым Нахичеваном» по решению властей царской России, как выражение уважения к армянам, переселившимся в эти края из исторически армянского Нахичевана.
Подобные предосудительные проявления враждебности и фальсификации, которые постоянно присутствуют в публичных заявлениях духовного лидера Азербайджана, сами по себе являются свидетельством той реалии, что сам Азербайджан, говоря словами Пашазаде, представляет угрозу для соседних стран региона.
И, наконец, необходимо раз и навсегда зафиксировать, что ложь и фальшь никогда не смогут стать правдой, как бы часто и восторженно они ни повторялись».