Թաթոյան. Սա է «բարեկամ» ու «խաղաղասեր» Ադրբեջանը, ում հետ հարևանություն, առևտուր ու համատեղ ապրելու կեղծ կոչեր են անում ՀՀ անհեռատես իշխանությունները
13:15 06/06/2025
Ադրբեջանական զինված ծառայողները ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքից երկու անչափահաս տղաներին արդեն իսկ տարել են անհայտ ուղղությամբ։ Նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը գրում է. «Պարզից էլ պարզ է, որ երկու անչափասները որևէ այլ նպատակ ունենալ չէին կարող իրենք քթի տակ 2020-2022թթ. հանցավոր արարքների արդյունքում անօրինական տեղավորված ադրբեջանական զինված ուժերի համար, որոնք մեր բնակիչների կյանքն անհնարինության են վերածել:
Սա է «բարեկամ» ու «խաղաղասեր» Ադրբեջանը, ում հետ հարևանություն, առևտուր ու համատեղ ապրելու կեղծ կոչեր են անում սեփական իշխանությունը պահպանելու մոլուցքով տառապող ՀՀ անհեռատես իշխանությունները:
Ահա, թե ինչու է կարևոր ադրբեջանական զինված ծառայողներին Հայաստանի համայնքներից ու ճանապարհներից հեռացնելու ու անվտանգության գոտի ունենալու իմ տարիների առաջարկը, որպեսզի սահմանի բնակիչները կարողանան շնչել մի քանի տարի առաջ հային գնդակահարող, գլխատող, դիակներն անարգող ու անպատիժ մնացած ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունից»։
Հիշեցնենք՝  ԱԱԾ-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ Այունիքի մարզի երկու անչափահաս բնակիչներ մոլորվել են և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում: Ստացված տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի բնակիչներ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008թ.) 2025 թվականի հունիսի 6-ին՝ ժամը 01:20-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի հարակից հատվածում՝ տեղանքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում։

Татоян: Военнослужащие ВС Азербайджана уже увезли в неизвестном направлении двух несовершеннолетних парней из Сюника
14:30 06/06/2025
Военнослужащие ВС Азербайджана уже увезли в неизвестном направлении двух несовершеннолетних парней из общины Тех Сюникской области Армении, сообщил глава «Центра права и справедливости – Фонда „Татоян”», бывший омбудсмен РА Арман Татоян.
«Яснее ясного, что у двоих несовершеннолетних жителей Сюникской области Армении не могло быть иной цели для незаконно размещенных у них под носом в результате преступных действий в 2020-2022 годах вооруженных сил Азербайджана, которые сделали жизнь наших жителей невозможной.
Вот он – „дружественный” и „миролюбивый” Азербайджан, о соседстве, торговле и совместном проживании с которым озвучивают ложные призывы недальновидные власти Республики Армения, одержимые манией сохранения собственных кресел», – указал Татоян.
«Вот почему важно мое озвучиваемое годами предложение об отводе ВС Азербайджана от армянских общин и дорог и создании зоны безопасности, чтобы жители приграничных населенных пунктов Армении могли вздохнуть свободно от присутствия азербайджанских военных, которые несколько лет назад расстреливали, обезглавливали армян, глумились над телами, но остались безнаказанными», – подчеркнул экс-омбудсмен Армении.
Напомним, пресс-центр Службы национальной безопасности Армении сегодня ранее сообщил: «Жители общины Тех Сюникской области Армении – Карен Арменович Джангирян (род. 27.06.2007) и Андрей Арменович Гягунц (род. 13.01.2008) – 6 июня 2025 года примерно в 01:20, заблудившись в местности возле села Аравус Сюникской области, оказались на территории Азербайджана. Предпринимаются все необходимые меры для установления точного местонахождения несовершеннолетних и обеспечения их безопасного возвращения».