Որ վայրկյանին իրավապահ համակարգը իշխանության տակից հանես, 5 րոպե հետո այս իշխանությունն այլևս չի լինի. Վանեցյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԱԾ–ն դիտարկում է որպես իր իշխանության պահպանման միակ երաշխավոր. Sputnik Արմենիայի հետ հարցազրույցում ասել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն, գեներալ-մայոր Արթուր Վանեցյանը։
«Իշխանությունն ունի «զրո» վարկանիշ։ Իշխանությունը պահելու միակ հենքը իրավապահ համակարգն է։ Որ վայրկյանին իրավապահ համակարգը իշխանության տակից հանես, 5 րոպե հետո այս իշխանությունն այլևս չի լինի»,– կարծիք է հայտնել Վանեցյանը։
ԱԱԾ նախկին ղեկավարի դիտարկմամբ` Նիկոլ Փաշինյանի վախերով է պայմանավորված նաև ԱԱԾ տնօրենների հաճախակի փոփոխությունը։
Ի դեպ, Փաշինյանի իշխանության 7 տարիների ընթացքում ԱԱԾ-ն 6 տնօրենն է ունեցել։ Վերջին նշանակումը տեղի է ունեցել հունիսի 28–ին. վարչապետի հրամանով այդ պաշտոնում է նշանակվել ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանը` փոխարինելով հունիսի 18–ին ազատված Արմեն Աբազյանին։
Ըստ մամուլի` Աբազյանի ազատումը կապ ունի գործարար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալության հետ, քանի որ նա հրաժարվել է կատարել Փաշինյանի հրահանգը՝ «մասկի շոու» բեմադրել Կարապետյանի տան բակում։
Անդրադառնալով նորանշանակ տնօրենին` Վանեցյանը նախ արձանագրել է, որ ԱԱԾ համակարգը «դրսից մարդ չի ընդունում», մինչդեռ նոր տնօրենը, թեև որոշ ժամանակ աշխատել է որպես տնօրենի տեղակալ, բայց հենց «դրսից» էր եկել։ Այս հանգամանքը, նրա համոզմամբ, ազդելու է ծառայության աշխատանքի արդյունավետության վրա։
«ԱԱԾ այսօրվա տնօրենը ԱԱԾ–ում երբևիցե չի ծառայել, նշանակվել է անմիջապես տնօրենի տեղակալ, ընդ որում` օրենքի խախտմամբ։ Դրա մասին մամուլում եղել են հրապարակումներ։ Սիմոնյանն ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ է նշանակվել` ունենալով կապիտանի զինվորական կոչում։ ԱԱԾ մասին օրենքում հստակ գրված է, որ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ կարող է նշանակվել գնդապետի կոչումից ոչ ցածր կոչում ունեցող անձը։ Բացի այդ, ԱԱԾ մարմիններում վերջին 3 տարում նա պետք է զբաղեցներ գլխավոր, կամ վերջին 5 տարում` բարձրագույն պաշտոն, ինչը Սիմոնյանի դեպքում չի եղել»,– նշել է Վանեցյանը։
Մամուլում պարբերաբար տեղեկություններ են հայտնվում ՀՀ ներկա իշխանությունների ներկայացուցիչների` այս կամ այն երկրի գործակալ լինելու մասին։
ԱԱԾ նախկին պետը վստահեցնում է, որ իր պաշտոնավարման տարիներին այդպիսի տեղեկություններ ԱԱԾ–ն չի ունեցել։
«Եթե նման բացահայտումներ լինեին, նրանք կլինեին դատապարտված։ Բայց այս իշխանությունների կատարած քայլերը մեզ կարող են հիմք տալ ենթադրելու, որ նրանք, այո, ինչու չէ, ուղղորդվում են օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից։ Բայց փաստ, որին ես տիրապետում եմ, կամ տիրապետել եմ իմ պաշտոնավարման ժամանակ, չունեմ»,– ասել է Վանեցյանը։
Sputnik Արմենիան ԱԱԾ նախկին տնօրենից նաև հետաքրքրվել է, թե ինչպես է գնահատում Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծումը և դրա հետևանքով ԱԱԾ–ի դիրքերի հնարավոր թուլացման մասին կանխատեսումները։
«Ստեղծվել է մի կառույց, որի մասին որևէ բան չգիտենք։ ՀՀ շարքային քաղաքացին, թերևս, պետք էլ չէ, որ իմանա։ Բայց ես` որպես մարդ, որն ամբողջ կյանքում ծառայել է անվտանգության մարմիններում, որևէ բան չեմ տեսնում, որ մեր Հետախուզական ծառայությունը անում է։ Որևէ մեկին չնեղացնելով և որևէ մեկի գիտելիքները չգերագնահատելով` եկեք մի պարզ հարց տանք ինքներս մեզ. Արտաքին հետախուզության ծառայության պետ նշանակված Քրիստինե Գրիգորյանը հետախուզության հետ ի՞նչ կապ ունի»,– ասել է Վանեցյանը։
ԱԱԾ նախկին պետը նաև չի պատկերացնում, թե աշխատանքային ինչ մոդել է դրված նորաստեղծ այդ կառույցի հիմքում։ Ավելին` նրա համոզմամբ` նույնիսկ կառույցի ղեկավարությունն այդ հարցի պատասխանը չունի։
«Ասում են` երբ հարցրել են, թե ինչ մոդել եք ձեզ մոտ դնում, ԱՀԾ պաշտոնյաներն ինչ–որ ֆիլմերից օրինակներ են բերել։ Օրինակ` ուզում ենք Ջեյմս Բոնդի պես հետախուզական ծառայություն ունենալ։ Սա հա՛մ ծիծաղ է առաջացնում, հա՛մ շատ խորը մտահոգություն։ ՀՀ անվտանգային համակարգը, ցավոք, շատ վատ վիճակում է։ Իսկ անվտանգային համակարգը մի մարմին չէ և մի գործառույթ չէ, անվտանգային համակարգը իր ամբողջականության մեջ է էֆեկտիվ աշխատում, իսկ մենք այսօր ունենք խարխլված անվտանգային համակարգ»,– արձանագրեց Արթուր Վանեցյանը։

Артур Ванецян: Стоит лишь вывести правоохранительную систему из-под контроля власти, как через пять минут власть перестанет существовать
14:07 05/07/2025
Никол Пашинян рассматривает Службу национальной безопасности (СНБ) Армении как единственный гарант сохранения своей власти. Об этом в интервью Sputnik Армения заявил лидер партии «Айреник» («Отечество»), бывший директор СНБ РА, генерал-майор Артур Ванецян.
«Рейтинг правящей силы сегодня – нулевой. Единственная ее опора для удержания власти – это правоохранительная система. В ту самую секунду, когда эту систему выведут из-под контроля власти, она прекратит свое существование уже через пять минут», — отметил Ванецян.
По его словам, частая смена директоров СНБ в Армении также обусловлена фобиями Никола Пашиняна.
Отметим, что за семь лет пребывания Пашиняна у власти у СНБ Армении было 6 директоров. Последнее назначение было произведено 28 июня, когда по решению премьера пост главы ведомства занял бывший заместитель директора СНБ Андраник Симонян, сменив освобожденного от должности 18 июня Армена Абазяна.
Согласно публикациям в прессе, увольнение Абазяна было обусловлено его отказом выполнить указание Пашиняна – устроить «маски-шоу» во дворе дома бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна.
Комментируя новое назначение, Ванецян сперва констатировал, что система СНБ, как правило, не принимает «кадры извне», тогда как новоназначенный директор Службы национальной безопасности РА, хоть и занимал ранее пост заместителя директора, изначально пришел в ведомство «извне». По его мнению, это обстоятельство скажется на эффективности работы службы.
«Нынешний директор СНБ никогда не служил в этом ведомстве. Он был сразу назначен на должность заместителя директора, причем с нарушением закона. Об этом были соответствующие публикации в прессе. Симонян был назначен на должность заместителя директора СНБ Армении в воинском звании капитана. Между тем, в законе РА об СНБ четко прописано: заместителем директора может быть назначено лишь лицо, имеющее воинское звание не ниже полковника. Более того, за последние три года Симонян не занимал ни одной главной должности в органах СНБ, а за последние пять лет – ни одной высшей», – пояснил Ванецян.
В прессе регулярно появляются сведения о том, что представители нынешней власти Армении могут быть агентами тех или иных иностранных государств.
Бывший глава СНБ заверил, что в период его пребывания на посту подобных сведений в распоряжении Службы не было.
«Если бы такие разоблачения действительно имелись, то эти лица были бы осуждены. Но шаги нынешних властей могут служить основанием для предположений о том, что их действия, почему бы и нет, направляются иностранными спецслужбами. Однако каких-либо фактов, которыми бы я располагал в период своей службы или сейчас, у меня нет», – заявил он.
Агентство Sputnik Армения также поинтересовалось мнением Ванецяна относительно создания Службы внешней разведки Армении и возможного ослабления позиций СНБ в этом контексте.
«Создана структура, о которой нам ничего не известно. Рядовому гражданину РА, возможно, и не обязательно знать подробности. Но я, как человек, всю жизнь прослуживший в органах национальной безопасности, не вижу, чтобы наша Служба внешней разведки что-то делала. Без намерения кого-либо обидеть или преуменьшить чьи-либо знания, давайте зададим себе простой вопрос: какое отношение к разведке имеет Кристинне Григорян, назначенная на должность начальника Службы внешней разведки?» – сказал экс-директор СНБ.
Он добавил, что ему также непонятно, на какой модели основана работа новообразованной структуры. Более того, по его словам, даже руководство службы не может дать четкого ответа на этот вопрос.
«Говорят, когда их спрашивали, какую модель они собираются внедрять, должностные лица СВР приводили примеры из каких-то фильмов – мол, хотим разведслужбу в духе Джеймса Бонда. Это вызывает и смех, и глубокую тревогу. К сожалению, система безопасности РА сегодня находится в очень плохом состоянии. А система безопасности – это не одна структура и не одна функция, а цельная система, которая эффективно работает только в комплексе. А у нас сегодня расшатанная система безопасности», – резюмировал Артур Ванецян.