Բագրատ Սրբազանի հետ որոշել ենք վիրավորանքների ու զրպարտությունների համար հայցեր ներկայացնել բոլոր օղակների զազրախոսների դեմ. Փաստաբան
11:45 07/07/2025
«Բագրատ Սրբազանի հետ որոշել ենք վիրավորանքների ու զրպարտությունների համար հայցեր ներկայացնել բոլոր օղակների զազրախոսների դեմ»,- հայտնում է Բագրատ սրբազանի փաստաբաններից Հովհաննես Խուդոյանը։
«Սարքել սուտ - սեփական սուտը ուռճացնել - հղում անել սեփական ուռճացված ստին
Ահա թե ինչ է անում հակահայը` Էջմիածնի վրա իր պիղծ հարձակումը պլանավորելիս:
1. ապացուցված է արդեն, որ քննչական կոմիտեն կեղծել է ձայնագրությունները
ա. կոնտեքստից կտրված է հանցագործներին մահապատժի ենթարկելու /գյուլլելու/ միտքը
բ. քաոսը ստեղծվում է իրավապահների կողմից / տես գլխավոր դատախազի միջնորդագիրը/
գ. առկա են բազմաթիվ չհրապարակված նյութեր, որոնք հակադրվում են մոնտաժված ձայնագրություններին
դ. առկա են նյութեր, որոնք հերքում են հանցավոր արարքներ կատարելու ոչ միայն ցանկությունը, այլև հնարավորությունը, սակայն թաքցվել են գլխավոր դատախազի կողմից և չեն հրապարակվել Արթուր Սարգսյանի դեմ միջնորդագրում:
2. իրավապահների կեղծիքները հեշտացնելու նպատակով մեղադրանքները ուռճացվում են տարբեր օղակների քարոզիչների կողմից, օրինակ ազգային ժողովում կամ եթերներում հայտարարում են ավտոբուսներ հրկիզելու կամ մարդկանց սպանելու մասին, սակայն այդպիսի տվյալ չկա ոչ կեղծ մեղադրանքում, ոչ էլ ասվել է որևէ իրավապահի կողմից:
3. իրենց երևակայած ահաբեկչական սցենարը փչելով` փորձում են սլաքներն ուղղել բոլոր հակառակորդների դեմ` եթե դուք չեք ընդունում մեր կեղծիքը, ուրեմն դուք էլ եք ահաբեկիչ:
4. առաջնային թիրախը, սակայն, Հայ առաքելական եկեղեցին է: Այսօր հակահայը նաև սա ազդարարեց: Իրավապահներին հորդորում եմ չփորձել պաշտպանվել այս կեղծիքներով, դրանք չափազանց ակնհայտ են: Վահարանը գրոհած յուրաքանչյուրիդ դեմքը ֆիքսվելու է և տրվի հանրությանը:
Հ. գ. Բագրատ Սրբազանի հետ որոշել ենք վիրավորանքների ու զրպարտությունների համար հայցեր ներկայացնել բոլոր օղակների զազրախոսների դեմ: Մոտ օրերին դատարան կներկայացվի հայցերի առաջին տասնյակը»,- գրել է նա։

Detained Archbishop Bagrat Galstanyan plans to pursue legal action against individuals and media workers accused of defaming him, according to his lawyer Hovhannes Khudoyan.
Galstanyan has been placed in pre-trial detention for two months on charges of plotting terrorist attacks and seizure of power in Armenia, strongly rejected by him as politically motivated.
“We’ve decided to file lawsuits against all slanderers for insults and false accusations,” Khudoyan wrote on Facebook on Monday, adding that at least ten legal claims are expected to be filed in court over the coming days.
Khudoyan accused certain political and media circles of deliberately distorting facts and inflaming public opinion through manipulated audio recordings and false narratives. He claimed that statements attributed to the archbishop were taken out of context, while exculpatory evidence was deliberately suppressed by law enforcement agencies, including the Prosecutor General’s Office.
The lawyer also dismissed reports alleging that Galstanyan had planned violent acts, including burning buses or killing civilians, as baseless. He emphasized that no such claims appear in the official case files and have never been cited by investigative bodies.
According to Khudoyan, the Armenian Apostolic Church itself has become the primary target of a campaign aimed at silencing dissent.