OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնի շնորհիվ Հայաստանը հեղինակավոր TIER III միջազգային քարտեզի վրա է
Հայաստանը հաստատել է իր տեղը ժամանակակից և հուսալի ՏՏ ենթակառուցվածքների միջազգային քարտեզում՝ շնորհիվ OVIO ընկերության տվյալների մշակման կենտրոնի։ OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնն ունի Uptime Institute-ի կողմից շնորհվող TIER III սերտիֆիկատ՝ հանդիսանալով Հայաստանի միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը։
Uptime Institute-ը տվյալների կենտրոնների հուսալիության գնահատման առաջատար գլոբալ կազմակերպություն է, որը մշակում է միջազգային ստանդարտներ և իրականացնում խիստ, անկախ փորձաքննություն նախագծման, կառուցման և ֆունկցիոնալ կայունության առումով։ Դրա շնորհիվ ձևավորվում է հստակ և ամբողջ աշխարհում ճանաչված չափանիշների քարտեզ, որտեղ OVIO-ի տվյալների կենտրոնը պաշտոնապես գրանցվել է որպես վստահելի հանգույց։
Համաձայն TIER III ստանդարտի պահանջների՝ տվյալների կենտրոնը պետք է ապահովի ենթակառուցվածքի բոլոր հիմնական բաղադրիչների ռեզերվային տարբերակներ։ Սա հնարավորություն է տալիս իրականացնել ցանկացած համակարգի պլանային տեխնիկական սպասարկում՝ ապահովելով տվյալների կենտրոնի աշխատանքի անընդհատությունը և մատուցվող ծառայությունների հասանելիությունը։
«Հայաստանն այսուհետ համարվում է վստահելի, հուսալի և մասշտաբային ՏՏ լուծումներ առաջարկող երկիր։ OVIO-ի՝ Հայաստանում միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը ռազմավարական նշանակություն ունի, և այն նպաստում է Հայաստանի դիրքի ամրապնդմանը տարածաշրջանում և միջազգային շուկայում։ Մենք շարունակելու ենք զարգացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը՝ դարձնելով այն առաջնային հանգույց թվային ծառայությունների և անվտանգ տվյալների մշակման համար» - նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը, որը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ Երևանից ընդամենը 16 կմ հեռավորության վրա, ապահովում է անվտանգ և մասշտաբային ենթակառուցվածք բիզնեսի, պետական կառույցների և տեխնոլոգիական գործընկերների համար։ Այն ունի 2 Մվտ ընդհանուր հզորություն,  միացված է Հայաստանի էներգոհամակարգին՝ 35 կՎ հզորությամբ երկու անկախ սնուցման ենթակայաններով։ Կենտրոնում տեղակայված են 216 սերվերային պահարաններ՝ յուրաքանչյուրը 5 Կվտ հզորությամբ։ Կենտրոնն ապահովված է ժամանակակից հովացման, հրդեհաշիջման և մուտքի հսկողության կենսաչափական համակարգերով։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը տրամադրում է մի շարք ծառայություններ՝ կարևորելով առաջատար և ժամանակակից ամպային լուծումների դերը բիզնեսի համար։
Ծառայությունների թվում են․
• OVIO Cloud բարձր արտադրողականությամբ ամպային հարթակ
• Cloud Backup, Disaster Recovery և S3 Object Storage՝ տվյալների անվտանգ պահեստավորման և վերականգնման լուծումներ
• Colocation՝ համակցված լրացուցիչ ծառայություններով
• AntiDDoS պաշտպանություն ցանցային հարձակումների դեմ
• 24/7 տեխնիկական աջակցություն և ՏՏ խորհրդատվություն
OVIO-ի տվյալների կենտրոնը սերտիֆիկացված է միջազգային ճանաչված ստանդարտներով՝ ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018 և PCI DSS, որոնք ապահովում են տեղեկատվության և ամպային միջավայրի պաշտպանություն, ինչպես նաև վճարային համակարգերի քարտապանների տվյալների պահպանման, մշակման և փոխանցման առավելագույն անվտանգություն։

Благодаря дата-центру OVIO Армения заняла место на авторитетной международной карте TIER III
Армения укрепила своё положение на международной карте современных и надёжных ИТ-инфраструктур благодаря дата-центру компании OVIO. Центр обработки данных OVIO сертифицирован по международному стандарту TIER III, присуждаемому Институтом Uptime, и является единственным дата-центром в Армении с таким статусом.
Uptime Institute — ведущая международная организация, оценивающая надёжность дата-центров. Она разрабатывает глобальные стандарты и проводит строгую независимую экспертизу на всех этапах — от проектирования и строительства до эксплуатационной устойчивости. В результате формируется признанная во всём мире карта соответствий, в которую официально включён и дата-центр OVIO.
Согласно требованиям стандарта TIER III, дата-центр должен иметь резервные версии всех ключевых компонентов инфраструктуры. Это позволяет проводить плановое техническое обслуживание любой системы без прерывания работы центра и нарушения доступности предоставляемых услуг.
«Армения отныне считается надёжной, устойчивой и масштабируемой страной для ИТ-решений. Единственный в стране дата-центр с сертификацией TIER III, принадлежащий OVIO, имеет стратегическое значение и способствует укреплению позиции Армении как на региональном, так и на международном уровне. Мы продолжим развивать технологический потенциал Армении, превращая её в важный узел цифровых сервисов и безопасной обработки данных», — отметил генеральный директор OVIO Айк Фармазя́н.
Дата-центр OVIO, расположенный в городе Абовян, всего в 16 км от Еревана, предоставляет безопасную и масштабируемую инфраструктуру для бизнеса, госструктур и технологических партнёров. Его общая мощность составляет 2 МВт, он подключен к энергосистеме Армении через две независимые подстанции по 35 кВ каждая. Центр вмещает 216 серверных стоек мощностью 5 кВт каждая и оснащён современными системами охлаждения, пожаротушения и биометрического контроля доступа.
Дата-центр OVIO предоставляет широкий спектр услуг, подчёркивая значение передовых облачных решений для бизнеса:
Высокопроизводительная облачная платформа OVIO Cloud
- Cloud Backup, Disaster Recovery и S3 Object Storage — решения для безопасного хранения и восстановления данных
- Colocation с комплексом дополнительных услуг
- Защита от DDoS-атак
- Круглосуточная техническая поддержка и ИТ-консалтинг
Центр сертифицирован по международно признанным стандартам ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018 и PCI DSS, которые обеспечивают безопасность информации, облачной среды и платёжных данных держателей карт.