OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնի շնորհիվ Հայաստանը հեղինակավոր TIER III միջազգային քարտեզի վրա է
Հայաստանը հաստատել է իր տեղը ժամանակակից և հուսալի ՏՏ ենթակառուցվածքների միջազգային քարտեզում՝ շնորհիվ OVIO ընկերության տվյալների մշակման կենտրոնի։ OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնն ունի Uptime Institute-ի կողմից շնորհվող TIER III սերտիֆիկատ՝ հանդիսանալով Հայաստանի միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը։
Uptime Institute-ը տվյալների կենտրոնների հուսալիության գնահատման առաջատար գլոբալ կազմակերպություն է, որը մշակում է միջազգային ստանդարտներ և իրականացնում խիստ, անկախ փորձաքննություն նախագծման, կառուցման և ֆունկցիոնալ կայունության առումով։ Դրա շնորհիվ ձևավորվում է հստակ և ամբողջ աշխարհում ճանաչված չափանիշների քարտեզ, որտեղ OVIO-ի տվյալների կենտրոնը պաշտոնապես գրանցվել է որպես վստահելի հանգույց։
Համաձայն TIER III ստանդարտի պահանջների՝ տվյալների կենտրոնը պետք է ապահովի ենթակառուցվածքի բոլոր հիմնական բաղադրիչների ռեզերվային տարբերակներ։ Սա հնարավորություն է տալիս իրականացնել ցանկացած համակարգի պլանային տեխնիկական սպասարկում՝ ապահովելով տվյալների կենտրոնի աշխատանքի անընդհատությունը և մատուցվող ծառայությունների հասանելիությունը։
«Հայաստանն այսուհետ համարվում է վստահելի, հուսալի և մասշտաբային ՏՏ լուծումներ առաջարկող երկիր։ OVIO-ի՝ Հայաստանում միակ TIER III սերտիֆիկացված տվյալների կենտրոնը ռազմավարական նշանակություն ունի, և այն նպաստում է Հայաստանի դիրքի ամրապնդմանը տարածաշրջանում և միջազգային շուկայում։ Մենք շարունակելու ենք զարգացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը՝ դարձնելով այն առաջնային հանգույց թվային ծառայությունների և անվտանգ տվյալների մշակման համար» - նշեց OVIO ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը, որը տեղակայված է Աբովյան քաղաքում՝ Երևանից ընդամենը 16 կմ հեռավորության վրա, ապահովում է անվտանգ և մասշտաբային ենթակառուցվածք բիզնեսի, պետական կառույցների և տեխնոլոգիական գործընկերների համար։ Այն ունի 2 Մվտ ընդհանուր հզորություն,  միացված է Հայաստանի էներգոհամակարգին՝ 35 կՎ հզորությամբ երկու անկախ սնուցման ենթակայաններով։ Կենտրոնում տեղակայված են 216 սերվերային պահարաններ՝ յուրաքանչյուրը 5 Կվտ հզորությամբ։ Կենտրոնն ապահովված է ժամանակակից հովացման, հրդեհաշիջման և մուտքի հսկողության կենսաչափական համակարգերով։
OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոնը տրամադրում է մի շարք ծառայություններ՝ կարևորելով առաջատար և ժամանակակից ամպային լուծումների դերը բիզնեսի համար։
Ծառայությունների թվում են․
• OVIO Cloud բարձր արտադրողականությամբ ամպային հարթակ
• Cloud Backup, Disaster Recovery և S3 Object Storage՝ տվյալների անվտանգ պահեստավորման և վերականգնման լուծումներ
• Colocation՝ համակցված լրացուցիչ ծառայություններով
• AntiDDoS պաշտպանություն ցանցային հարձակումների դեմ
• 24/7 տեխնիկական աջակցություն և ՏՏ խորհրդատվություն
OVIO-ի տվյալների կենտրոնը սերտիֆիկացված է միջազգային ճանաչված ստանդարտներով՝ ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018 և PCI DSS, որոնք ապահովում են տեղեկատվության և ամպային միջավայրի պաշտպանություն, ինչպես նաև վճարային համակարգերի քարտապանների տվյալների պահպանման, մշակման և փոխանցման առավելագույն անվտանգություն։

Thanks to OVIO's Data Center, Armenia is on the prestigious TIER III global map
Armenia has solidified its position on the international map of modern and reliable IT infrastructure thanks to the data center operated by OVIO. OVIO’s data center is certified by the Uptime Institute with the TIER III designation and is the only TIER III certified data center in Armenia.
The Uptime Institute is a leading global organization that assesses the reliability of data centers. It develops international standards and performs strict, independent evaluations across the entire lifecycle—from design and construction to operational resilience. This results in a clear and globally recognized certification map, where OVIO's data center is now officially listed as a trusted hub.
According to the TIER III standard, a data center must have redundant versions of all essential infrastructure components. This ensures uninterrupted operation and service availability even during planned maintenance of any system.
“Armenia is now recognized as a reliable, resilient, and scalable country for IT solutions. OVIO’s TIER III certified data center—the only one of its kind in the country—is of strategic importance and strengthens Armenia’s position both regionally and globally. We will continue to invest in Armenia’s technological potential, transforming it into a key hub for digital services and secure data processing,” said Hayk Faramazyan, General Director of OVIO.
Located in the town of Abovyan, just 16 km from Yerevan, OVIO’s data center offers a secure and scalable infrastructure for businesses, government institutions, and technology partners. With a total capacity of 2 MW, it is connected to Armenia’s power grid through two independent 35 kV substations. The center houses 216 server racks, each with a capacity of 5 kW, and is equipped with advanced cooling, fire suppression, and biometric access control systems.
OVIO’s data center delivers a range of services, emphasizing the importance of advanced cloud solutions for businesses:
• OVIO Cloud — high-performance cloud platform
• Cloud Backup, Disaster Recovery, and S3 Object Storage — for secure data storage and recovery
• Colocation with additional bundled services
• Anti-DDoS protection
• 24/7 technical support and IT consulting
The center is certified to internationally recognized standards: ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018, and PCI DSS, ensuring the security of information, cloud environments, and cardholder data.