Ռուբենսի անհետ կորած «Քրիստոսը խաչի վրա» կտավը հայտնաբերվել է Փարիզում
Նկարիչ Պիտեր Պաուլ Ռուբենսի «Քրիստոսը խաչի վրա» նկարը հայտնաբերվել է Փարիզի մի առանձնատանը, որը պատրաստվում էր վաճառքի։ Այս մասին գրում է AFP-ն՝ հղում անելով Osenat աճուրդի տան նախագահին։
Նրա խոսքով, ինքը նկարը հայտնաբերել է 2024 թվականի սեպտեմբերին՝ Փարիզի 6-րդ շրջանում գտնվող մի առանձնատան գույքագրման և վաճառքի ժամանակ։
Կտավը «շատ լավ վիճակում է», - հավելել է նա։
Նկարի իսկությունը հաստատել է գերմանացի արվեստի պատմաբան Նիլս Բյուտները, որը հայտնի է ֆլամանդական բարոկկո վարպետների գործերի իր ուսումնասիրություններով: Կտավը թվագրվում է բարոկկո ժամանակաշրջանի հենց սկզբով և պատկերում է խաչված Քրիստոսին՝ «մենակ, մութ երկնքի ֆոնին»:
AFP-ի հաղորդմամբ, 105.5 x 72.5 սանտիմետր չափսերով աշխատանքը Ռուբենսը նկարել է 1613 թվականին և, հավանաբար, նախատեսված է եղել մասնավոր հավաքորդի համար։ Այն պատկանել է 19-րդ դարի նկարիչ Վիլյամ Բուգրոյին, ապա՝ այն առանձնատան սեփականատերերին, որտեղ այն գտնվել է։ Հայտնաբերված նկարն աճուրդի կհանվի Ֆոնտենբլոյում նոյեմբերի 30-ին։

В особняке в Париже обнаружили считавшуюся утраченной более 400 лет картину Рубенса «Христос на кресте»
14:49 11/09/2025
Картина художника Питера Пауля Рубенса "Христос на кресте", которая считалась утерянной с 1613 года, была найдена в особняке в Париже. Об этом сообщило агентство AFP со ссылкой на главу аукционного дома Osenat Жан-Пьера Осена.
"Картина Рубенса, никогда не встречавшаяся на рынке, - главное открытие для истории искусства, шедевр, забытый на века", - говорится в публикации.
Глава аукционного дома отметил, что картина находится в "очень хорошем состоянии" и будет выставлена на аукционе 30 ноября.
"Это редкое и неслыханное открытие, которое ознаменует мою карьеру аукциониста", - добавил Осен.
Уникальная находка была сделана во время подготовки к продаже одного из парижских особняков. Экспертиза подтвердила подлинность картины, размеры которой составляют 105,5 на 72,5 см, передает ТАСС