Լրագրողական կազմակերպություններ. Պահանջում ենք Ավինյանից լրջորեն ուսումնասիրել տեղի ունեցածն ու այդ ընթացքում Ավետիք Բաբայանի դրսևորած վարքը
12:00 17/09/2025
Սեպտեմբերի 12-ին, երեկոյան ժամը 21-ի սահմաններում դեռևս անհայտ անձի կողմից ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել լրագրող, Երևանի մամուլի ակումբի փորձագետ Հակոբ Կարապետյանը։ Հարձակվողը դիմակավորված է եղել, դարանակալել է լրագրողին, և երբ վերջինս դուրս է եկել աշխատավայրից, հարձակվել է նրա վրա, բազմաթիվ հարվածներ հասցրել մարմնի տարբեր հատվածներին, այդ թվում՝ գլխին ու դեմքին։ Հակոբ Կարապետյանը փորձել է պաշտպանվել ու նախևառաջ դիմակը պոկել այդ անձի վրայից, բայց չի հաջողվել։
Այս միջադեպին նախորդել է շաբաթներ առաջ ծավալված մի վեճ Ֆեյսբուքում, որի օգտատերերից մեկը հայհոյախառն, լկտի արտահայտություններով և սպառնալիքներով արձագանքել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցներին ուղղված լրագրողի քննադատական գրառմանը, որի առիթը քաղաքային տրանսպորտում ուղևորի հանիրավի տուգանումն էր։ Ավելի ուշ Հակոբ Կարապետյանը բացահայտել է, որ այդ օգտատերը՝  Ավետիք Բաբայանը, Երևանի քաղաքապետարանի Հասարակական կարգի ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է։ Լրագրողը կապ է հաստանել նրա հետ, սակայն բախվել է նույն հայհոյախոսությանն ու սպառնալիքներին։ Ավելի մանրամասն այս պատմությունը նկարագրված է Հակոբ Կարապետյանի ֆեյբուքյան էջում և մամուլի հրապարակումներում։
Որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտելու մտադրություն չունենալով՝ տուժող լրագրողն, այդուհանդերձ, ֆեյսբուքյան սպառնալիքների ու իր նկատմամբ ֆիզիկական բռնության միջև ուղիղ կապ է տեսնում, քանի որ այլ անձանց հետ չունի կոնֆլիկտներ կամ լարված հարաբերություններ։ Այսօրվա դրությամբ, քանի դեռ հակառակը չի ապացուցվել, սպառնալիքների ու այնուհետև բռնություն կիրառելու փաստերի միջև կապ տեսնելը տրամաբանական է և պետք է դիտարկվի որպես ողջամիտ վարկած։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, մեր վրդովմունքն ենք արտահայտում լրագրող Հակոբ Կարապետյանի նկատմամբ իրականացված վայրագ հարձակման կապակցությամբ, և ի գիտություն ընդունելով, որ դեպքի առնչությամբ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ պահանջում ենք իրավապահ մարմիններից ամենայն պատասխանատվությամբ և խորությամբ քննել այս գործը, բացահայտել և դատարանի առաջ կանգնեցնել ոչ միայն բռնարարին, այլ նաև նրա հնարավոր պատվիրատուին ու հովանավորին։
Անկախ նրանից՝ լրագրողին ուղղված հայհոյանքներն ու սպառնալիքները կապ են ունեցել դրանց հաջորդած ֆիզիկական բռնության հետ, թե ոչ, պահանջում ենք Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանից լրջորեն ուսումնասիրել տեղի ունեցածն ու այդ ընթացքում Ավետիք Բաբայանի դրսևորած վարքը՝ լրագրողին սպառնալն ու հայհոյելը, և փաստերի հաստատման դեպքում նրան անհապաղ ազատել զբաղեցրած պաշտոնից։
Միաժամանակ մեր խորը մտահոգությունն ենք հայտնում, որ ինքը՝ Տիգրան Ավինյանը, սեպտեմբերի 15-ին կայացած իր ասուլիսում չափազանց դյուրագրգիռ և հանիրավի մեղադրանքներ էր հնչեցնում մեդիայի հասցեին։ Սա ևս մի դրսևորում էր հատկապես վերջին ժամանակներում նկատվող այն միտումի, երբ իշխող վերնախավի ներկայացուցիչները թիրախավորում են նույնիսկ այն լրատվամիջոցներին, որոնք որակյալ լրագրության ջատագով են և իրենց աշխատանքով անաչառության համբավ են ձեռք բերել։
Ի վերջո, շատ վառ երևակայություն պետք է ունենալ, որպեսզի հետաքննող լրագրողների «Հետք» առցանց պարբերականին մեղադրել կոռուպցիայի և պատվերով հոդվածներ պատրաստելու մեջ, ինչպես դա արեց Ավինյանը։ Թեև այդ լրատվամիջոցի անունը չհնչեց, քաղաքապետի կողմից հենց «Հետք»-ին թիրախավորելը կասկած չի հարուցում։ Մինչդեռ՝ այդպիսի վերաբերմունքով է գեներացվում ատելությունն ընդհանրապես լրագրության և լրագրողների նկատմամբ, ինչը հող է ստեղծում անհանդուրժողականության տարբեր դրսևորումների, այդ թվում՝ բռնության համար։ Եվ Հակոբ Կարապետյանի հետ տեղի ունեցածը դրա բազմաթիվ օրինակներից մեկն է։

Журналистские организации: Требуем от мэра Еревана Авиняна изучить произошедшее и поведение Аветика Бабаяна
14:35 17/09/2025
«12 сентября, около 21:00, журналист и эксперт Ереванского пресс-клуба Акоп Карапетян подвергся физическому насилию со стороны неизвестного лица. Нападавший был в маске, подкараулил журналиста и, когда тот покинул рабочее место, напал на него, нанеся многочисленные удары по различным частям тела, включая голову и лицо. Акоп Карапетян попытался защититься и первым делом сорвать с него маску, но ему это не удалось», –  говорится в заявлении, которое распространили журналистские организации.
«Этому инциденту предшествовал разгоревшийся несколько недель назад в соцсети Facebook спор, в ходе которого один из пользователей ответил нецензурной бранью, грубыми выражениями и угрозами на критическую публикацию журналиста, адресованную сотрудникам мэрии Еревана. Поводом для этой публикации послужил то, что пассажира городского транспорта незаслуженно оштрафовали.
Позднее Акоп Карапетян выяснил, что  этот пользователь, Аветик Бабаян, является исполняющим обязанности начальника Службы общественного порядка мэрии Еревана. Журналист связался с ним, но столкнулся с теми же ругательствами и угрозами. Подробнее эта история описана на странице Акопа Карапетяна в Facebook и в публикациях в прессе.
Не имея цели нарушить презумпцию невиновности, пострадавший журналист, тем не менее, усматривает прямую связь между угрозами в Facebook и физическим насилием в отношении него, поскольку у него нет конфликтов или напряженных отношений с другими людьми. На сегодняшний день, пока не доказано обратное, усматривать связь между угрозами и последующим применением насилия логично и следует считать разумной версией», – отмечается в заявлении.
«Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, выражаем свое возмущение в связи с варварским нападением на журналиста Акопа Карапетяна и, принимая во внимание возбуждение уголовного производства в связи с инцидентом, требуем от правоохранительных органов со всей ответственностью и тщательностью расследовать данное дело, выявить и привлечь к ответственности перед судом не только насильника, но и его возможного заказчика и спонсора.
Независимо от того, были ли оскорбления и угрозы в адрес журналиста связаны с последовавшим за этим физическим насилием, мы требуем от мэра Еревана Тиграна Авиняна серьезно изучить произошедшее и поведение Аветика Бабаяна в то время, включая озвучивание им угроз и ругательств в адрес журналиста, и в случае подтверждения фактов немедленно освободить его от занимаемой должности.
В то же время мы выражаем глубокую обеспокоенность тем, что сам Тигран Авинян на своей пресс-конференции 15 сентября озвучивал крайне раздражительные и незаслуженные обвинения в адрес СМИ. Это стало очередным проявлением особенно заметной в последнее время тенденции, когда представители правящей элиты подвергают нападкам даже те СМИ, которые выступают за качественную журналистику и своей работой заслужили репутацию беспристрастных.
Наконец, нужно обладать очень ярким воображением, чтобы обвинить интернет-издание журналистов-расследователей "Hetq" в коррупции и написании заказных статей, как это сделал Авинян. Хотя название этого издания не прозвучало, одна таргетирование мэром именно Интернет-газеты "Hetq" сомнений не вызывает. Между тем, подобное отношение генерирует ненависть к журналистам и журналистике в целом, что создает почву для различных проявлений нетерпимости, включая насилие. И случай с Акопом Карапетяном – один из многочисленных тому примеров», – подчеркивается в заявлении, которое подписали: