Բարեբախտաբար աղջիկ չի ծնվել, ազգային խայտառակություն կլիներ. Քոչարյանը՝ Փաշինյանի մասին
«Միջանցքն ունի տրանզիտային ներուժ, բայց դա մի քիչ չափազանցված է»,-Լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Այդ ճանապարհն իսկապես հետաքրքիր է Թուրքիայի համար, Ադրբեջանի համար չափազանց կարևոր է, Այն չափազանց հետաքիքր է նաև Իսրայելի համար՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի հետ երկարատև ծրագրերի իրականացման համար։
«Ի՞նչ կարգի շահ, բացի դրանից ունի ԱՄՆ-ն։ ԱՄՆ-ն տնտեսական, կենսական շահ այստեղ ուղղակի չունի։ Դու կարող եք նայել առևտրի թվերը, չկան։ Ավելին, ԱՄՆ-ն որդեգրել է Չինաստանին զսպելու հստակ քաղաքականություն։ Ալիևը Չինաստանում հայտարարում է, որ միջանցքը կարևոր է լինելու  Չինաստան-Եվրոպա առևտրի համար։ Այստեղ ևս հարցեր են առաջանում, որոնք որոշ եզրակացությունների են բերում, թե այս ճանապարհին ԱՄՆ հայտնվելն ինչի՞ համար է»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, հիմա Հայաստանը հայտնվել է մի դերում, որ ով ինչ ուզում է տալիս է՝ Արցախը տանք Ալիևին, Էրդողանն ինչ ուզում է, տանք, Մակրոնն ինչ ուզում է, տանք։
«Այս մարդը հայաստանի հաշվին Մայր Թերեզա է աշխատում այս մարդը։ Իմ տպավորությունը սա է։ Բարեբախտաբար աղջիկ չի ծնվել, ազգային խայտառակություն կլիներ։ Ըստ էության, սա աշխարհքաղաքական գործընթացի մի էլեմենտ է, և այս էլեմենտում Հայաստանը, ավլի ճիշտ Հայաստանի վարչապետը գնդակի դերում է»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը՝ խոսելով Հայաստանի վարչեպտի պաշտոնը զբաղեցնողի մասին։

Kocharyan calls Pashinyan a 'ball in the geopolitical game'
Second Armenian President Robert Kocharyan has downplayed the economic significance of the Trump Route project, arguing that its transit potential is “somewhat exaggerated”.
“The road is truly interesting for Turkey and crucial for Azerbaijan. It’s also of great interest to Israel in the context of long-term U.S. plans against Iran,” Kocharyan told reporters on Tuesday. “But what direct, tangible interest does the United States have here? None. There’s no major trade, no vital economic stake. Moreover, Washington has adopted a clear policy to contain China, while [Azerbaijani President] Aliyev claims the corridor will become a key route for China–Europe trade. It raises questions about what the U.S. is really doing in this project.”
Kocharyan accused Prime Minister Nikol Pashinyan of making excessive concessions to foreign powers. “Armenia has turned into a country that gives away whatever anyone asks for – Artsakh to Aliyev, whatever Erdogan wants, whatever Macron wants,” he said.
“He’s trying to play Mother Teresa at Armenia’s expense,” Kocharyan stressed. “Fortunately, he wasn’t born a girl – she would have been a national disgrace.”
Kocharyan called Pashinyan “a ball in the geopolitical game”, rather than an active player shaping the country’s future.