Բարեբախտաբար աղջիկ չի ծնվել, ազգային խայտառակություն կլիներ. Քոչարյանը՝ Փաշինյանի մասին
«Միջանցքն ունի տրանզիտային ներուժ, բայց դա մի քիչ չափազանցված է»,-Լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Այդ ճանապարհն իսկապես հետաքրքիր է Թուրքիայի համար, Ադրբեջանի համար չափազանց կարևոր է, Այն չափազանց հետաքիքր է նաև Իսրայելի համար՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի հետ երկարատև ծրագրերի իրականացման համար։
«Ի՞նչ կարգի շահ, բացի դրանից ունի ԱՄՆ-ն։ ԱՄՆ-ն տնտեսական, կենսական շահ այստեղ ուղղակի չունի։ Դու կարող եք նայել առևտրի թվերը, չկան։ Ավելին, ԱՄՆ-ն որդեգրել է Չինաստանին զսպելու հստակ քաղաքականություն։ Ալիևը Չինաստանում հայտարարում է, որ միջանցքը կարևոր է լինելու  Չինաստան-Եվրոպա առևտրի համար։ Այստեղ ևս հարցեր են առաջանում, որոնք որոշ եզրակացությունների են բերում, թե այս ճանապարհին ԱՄՆ հայտնվելն ինչի՞ համար է»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, հիմա Հայաստանը հայտնվել է մի դերում, որ ով ինչ ուզում է տալիս է՝ Արցախը տանք Ալիևին, Էրդողանն ինչ ուզում է, տանք, Մակրոնն ինչ ուզում է, տանք։
«Այս մարդը հայաստանի հաշվին Մայր Թերեզա է աշխատում այս մարդը։ Իմ տպավորությունը սա է։ Բարեբախտաբար աղջիկ չի ծնվել, ազգային խայտառակություն կլիներ։ Ըստ էության, սա աշխարհքաղաքական գործընթացի մի էլեմենտ է, և այս էլեմենտում Հայաստանը, ավլի ճիշտ Հայաստանի վարչապետը գնդակի դերում է»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը՝ խոսելով Հայաստանի վարչեպտի պաշտոնը զբաղեցնողի մասին։

Кочарян – о Пашиняне: «К счастью, не родился женщиной – это был бы национальный позор»
«У коридора есть транзитный потенциал, но он несколько преувеличен», – заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече с журналистами 7 октября.
По его словам, «дорога Трампа» интересна Турции для реализации геополитического проекта, связи с Азербайджаном и Средней Азией, для Азербайджана – для связи с Нахиджеваном и Турцией. И дорога под контролем США, как он отметил, очень интересна Израилю для их долгосрочных программ против Ирана.
«Какие еще интересы, кроме этого, есть у США? Экономических, жизненно важных интересов здесь у США просто нет. Достаточно взглянуть на цифры по торговле – их нет. Более того, США проводят четкую политику сдерживания в отношении Китая. Алиев в Китае заявляет, что коридор будет важен для торговли Китай-Европа. Здесь также возникают вопросы, которые подталкивают к определенным выводам о том, для чего США оказались в этой истории с дорогой» – отметил Роберт Кочарян.
По его словам, Армения оказалась в положении, когда «каждому дает то, что он хочет: Алиеву –Арцах, Эрдогану – что он пожелает, Макрону – что попросит».
«Этот человек за счёт Армении строит из себя Мать Терезу. У меня такое впечатление. К счастью, не родился женщиной – это был бы национальный позор. По сути, это элемент геополитического процесса, и в этом элементе Армения, точнее премьер-министр Армении, выступает в роли мяча», – сказал второй президент, говоря о занимающем пост главы правительства РА.