Ապօրինի վարքագծի հետևանքով «Վոլնորթը» զրկվել է ԶՊՄԿ–ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք. Արամ Օրբելյան
«Վոլնորթ» ընկերությունը ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին ներկայացրել է բողոք, որով հիմնավորել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) ներքին կորպորատիվ գործերին ապօրինի միջամտությունը։
«Վոլնորթ» ընկերությունը համոզված լինելով, հետագայում դա նաև հիմնավորելով հայցով, որ իր իրավունքները խախտվում են՝ Հայաստանը չի ապահովել «Վոլնորթի» ներդրման արդարացի և հավասար վերաբերմունքը՝ ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերի և աշխատակիցների հանդեպ ոտնձգություններով և ահաբեկմամբ, իր կարգավորող լիազորությունների չարաշահմամբ և դատարանների վրա գործադրված ճնշմամբ, ինչի հետևանքով «Վոլնորթի» հայկական դուստր ձեռնարկությունները զրկվել են արդար դատավարության իրավունքից, դիմել է դատարան, որպեսզի ստանա կորուստը, որը նախնական գնահատականով՝ 1.5 միլիարդ դոլար է, բայց թիվը կարող է աճել մինչև 2-3 միլիարդ դոլարի՝ պայմանավորված մի շարք տվյալներով, որոնք «Վոլնորթ»-ը չի կարողացել ստանալ՝ այդպիսով խախտվել է նաև ընկերության՝ որպես բաժնետեր ընկերությունում իրավիճակի մասին տեղեկություն ստանալու իրավունքը․ «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Կոնցեռն դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արամ Օրբելյանը։
«2020-2021 թվականից սկսած՝ կառավարությունը խոսում էր, որ ԶՊՄԿ-ն պետք է վերադարձվի ժողովրդին և դա արվելու է «մուրճի միջոցով». անհասականալի պայմաններում «Վոլնորթ» ընկերությունը, որ երկու բաժնետերերից մեկն էր, խոչընդոտների է բախվում՝ պետությունը սկսում է ուղղակիորեն միջամտել։ Արդյունքում՝ ընկերության մենեջմենթը շատ տարօրինակ հանգամանքներում վաճառում է ընկերության բաժնետոմսերը մեկ այլ ընկերության, որն էլ այդ պահին նվիրում է պետությանը 15 տոկոս, հետո մյուս բաժնետերն ընդհանրապես դուրս է գալիս, պետության տոկոսը դառնում է համարյա 22 տոկոս։ Մինչ այս, «Վոլնորթ»-ը հասկանալով, որ տարօրինակ գործընթացներ են տեղի ունենում, դիմում է դատարան՝ պահանջելով, որ բաժնետոմսերը իրեն վաճառեն։
Արդյունքում դատական համակարգի մանիպուլյացիաների միջոցով, ներառյալ՝ ապօրինի ապահովման միջոցներ, ուշ գիշերը կայացված դատական ակտեր և կարգավորող մարմինների արագացված ընթացակարգեր, ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսը գաղտնի վաճառում է Արդյունաբերական ընկերությանը, որն էլ մեկ գիշերում որոշում է, որ կառավարությանը նվեր ունի տալու. կնքվում է նվիրատվության պայմանագիրը, որը շատ երկար ժամանակ գաղտնի է պահվում»։
Արամ Օրբելյանը հավաստիացնում է՝ ապօրինի վարքագծի հետևանքով «Վոլնորթը» զրկվել է ԶՊՄԿ–ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք։
«Վոլնորթը» նաև զրկվել է իր սկզբնական 12.5 տոկոս բաժնետոմսերի տնտեսական օգտագործման իրավունքից, որոնք, փաստացիորեն, վերցվել են նրանից՝ անհիմն և անժամկետ սառեցման որոշումների միջոցով՝ խախտելով Կիպրոս-Հայաստան պայմանագրի՝ ապօրինի բռնագրավման արգելքը։

Арам Орбелян: Незаконные действия властей Армении лишили Walnort права приобрести 75% акций ЗММК
25 сентября 2025 года компания Walnort Finance Limited (далее – Walnort) подала жалобу в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (МЦУИС, ICSID), обосновав незаконное вмешательство Республики Армения во внутренние корпоративные дела ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК).
«Компания Walnort, будучи уверенной в нарушении своих прав и впоследствии обосновав это в исковом заявлении, обратилась в суд, чтобы получить возмещение за понесенный ущерб. Размер компенсации, по предварительным оценкам, составит не менее 1,5 млрд долларов США. Однако эта сумма может возрасти до 2-3 миллиардов долларов – в зависимости от ряда данных, которые компания Walnort не смогла получить. Тем самым было нарушено и право Walnort как акционера на получение информации о положении дел в компании», – сообщил в эфире программы «Есть вопросы» на Aysor.am управляющий партнер юридической компании «Concern Dialog», эксперт по международному праву Арам Орбелян.
Он напомнил, что Walnort подробно изложила, каким образом действия Армении нарушили обязательства, предусмотренные двусторонним инвестиционным соглашением между Кипром и Арменией:
«Государство не обеспечило справедливого и равного отношения к инвестициям Walnort, осуществляя посягательства и запугивание в отношении ЗММК, его акционеров и сотрудников, злоупотребляя регуляторными полномочиями и оказывая давление на суды, в результате чего дочерние предприятия Walnort в Армении были лишены права на справедливое судебное разбирательство».
«С 2020-2021 годов правительство заявляло, что ЗММК должен быть возвращен народу и что это будет сделано "с помощью молота". В этих непонятных условиях компания Walnort, один из двух акционеров комбината, столкнулась с препятствиями: государство начало вмешиваться напрямую. В результате менеджмент ЗММК при крайне странных обстоятельствах продает акции другой компании, которая тут же передает 15% акций в дар государству. Затем второй акционер вообще выходит, и доля государства вырастает до почти 22%», – пояснил Орбелян.
«До всего этого, компания Walnort, поняв, что происходят странные процессы, обратилась в суд с требованием продать акции ей. Но при помощи манипуляций судебной системы, включая незаконные обеспечительные меры, вынесенные поздно ночью судебные акты и ускоренные процедуры регуляторов, 60% акций ЗММК тайно были проданы акционерному обществу „Промышленная компания” (контролируемому находящимся под санкциями США гражданином России Романом Троценко. – Ред.). Затем эта компания буквально за одну ночь решила, у нее есть подарок для правительства Армении: был заключен договор дарения, который долгое время держался в секрете», – напомнил Орбелян.
Он указал, что в результате этого незаконного поведения Walnort лишилась права приобрести 75% акций ЗММК, что обеспечило бы ей контроль над предприятием и право на получение значительных дивидендов.
«Компания также лишилась права экономического распоряжения своими первоначальными 12,5% акций, которые фактически забрали у нее посредством необоснованных и бессрочных решений о заморозке, что представляет собой нарушение запрета на незаконную экспроприацию, установленного соглашением Кипр-Армения», – отметил он.