Ապօրինի վարքագծի հետևանքով «Վոլնորթը» զրկվել է ԶՊՄԿ–ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք. Արամ Օրբելյան
«Վոլնորթ» ընկերությունը ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին ներկայացրել է բողոք, որով հիմնավորել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) ներքին կորպորատիվ գործերին ապօրինի միջամտությունը։
«Վոլնորթ» ընկերությունը համոզված լինելով, հետագայում դա նաև հիմնավորելով հայցով, որ իր իրավունքները խախտվում են՝ Հայաստանը չի ապահովել «Վոլնորթի» ներդրման արդարացի և հավասար վերաբերմունքը՝ ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերի և աշխատակիցների հանդեպ ոտնձգություններով և ահաբեկմամբ, իր կարգավորող լիազորությունների չարաշահմամբ և դատարանների վրա գործադրված ճնշմամբ, ինչի հետևանքով «Վոլնորթի» հայկական դուստր ձեռնարկությունները զրկվել են արդար դատավարության իրավունքից, դիմել է դատարան, որպեսզի ստանա կորուստը, որը նախնական գնահատականով՝ 1.5 միլիարդ դոլար է, բայց թիվը կարող է աճել մինչև 2-3 միլիարդ դոլարի՝ պայմանավորված մի շարք տվյալներով, որոնք «Վոլնորթ»-ը չի կարողացել ստանալ՝ այդպիսով խախտվել է նաև ընկերության՝ որպես բաժնետեր ընկերությունում իրավիճակի մասին տեղեկություն ստանալու իրավունքը․ «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Կոնցեռն դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի կառավարիչ գործընկեր, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արամ Օրբելյանը։
«2020-2021 թվականից սկսած՝ կառավարությունը խոսում էր, որ ԶՊՄԿ-ն պետք է վերադարձվի ժողովրդին և դա արվելու է «մուրճի միջոցով». անհասականալի պայմաններում «Վոլնորթ» ընկերությունը, որ երկու բաժնետերերից մեկն էր, խոչընդոտների է բախվում՝ պետությունը սկսում է ուղղակիորեն միջամտել։ Արդյունքում՝ ընկերության մենեջմենթը շատ տարօրինակ հանգամանքներում վաճառում է ընկերության բաժնետոմսերը մեկ այլ ընկերության, որն էլ այդ պահին նվիրում է պետությանը 15 տոկոս, հետո մյուս բաժնետերն ընդհանրապես դուրս է գալիս, պետության տոկոսը դառնում է համարյա 22 տոկոս։ Մինչ այս, «Վոլնորթ»-ը հասկանալով, որ տարօրինակ գործընթացներ են տեղի ունենում, դիմում է դատարան՝ պահանջելով, որ բաժնետոմսերը իրեն վաճառեն։
Արդյունքում դատական համակարգի մանիպուլյացիաների միջոցով, ներառյալ՝ ապօրինի ապահովման միջոցներ, ուշ գիշերը կայացված դատական ակտեր և կարգավորող մարմինների արագացված ընթացակարգեր, ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսը գաղտնի վաճառում է Արդյունաբերական ընկերությանը, որն էլ մեկ գիշերում որոշում է, որ կառավարությանը նվեր ունի տալու. կնքվում է նվիրատվության պայմանագիրը, որը շատ երկար ժամանակ գաղտնի է պահվում»։
Արամ Օրբելյանը հավաստիացնում է՝ ապօրինի վարքագծի հետևանքով «Վոլնորթը» զրկվել է ԶՊՄԿ–ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք։
«Վոլնորթը» նաև զրկվել է իր սկզբնական 12.5 տոկոս բաժնետոմսերի տնտեսական օգտագործման իրավունքից, որոնք, փաստացիորեն, վերցվել են նրանից՝ անհիմն և անժամկետ սառեցման որոշումների միջոցով՝ խախտելով Կիպրոս-Հայաստան պայմանագրի՝ ապօրինի բռնագրավման արգելքը։

Walnort deprived of right to acquire 75% stake in ZCMC due to unlawful conduct, lawyer says
Walnort Finance Ltd. (Walnort) has filed a complaint with the International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID), accusing the Armenian government of unlawfully interfering in the internal corporate affairs of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC), one of Armenia’s largest industrial assets.
Walnort has described in full detail how Armenia’s actions violated its obligations under the Cyprus-Armenia BIT. Armenia has failed to accord Walnort’s investment fair and equitable treatment through its orchestrated campaign to take ZCMC, its harassment and intimidation of ZCMC, its shareholders and its employees, its abuse of its regulatory authority, and its pressure on the courts, which has resulted in a denial of due process to Walnort’s Armenian subsidiaries.
According to international law expert Aram Orbelyan, managing partner at Concern Dialog law firm, the company claims that through unlawful conduct, the Armenian government deprived it of the right to acquire 75% of ZCMC’s shares, which would have given it control of the company and entitled it to substantial dividends.
Walnort is seeking compensation estimated at $1.5 billion, a figure that could rise to $2-3 billion, depending on data the company says it has been denied access to as a shareholder.
Orbelyan told a program on Wednesday that the dispute dates back to 2020–2021, when the Armenian government publicly stated that ZCMC should be “returned to the people”, promising to do so “with a hammer”. He emphasized that under unclear circumstances, Walnort, one of ZCMC’s two shareholders, faced obstacles as the state began to intervene directly in the company’s affairs.
The lawyer said that ZCMC’s management sold a large block of shares to another company, which then donated 15% of the shares to the state. A subsequent exit by another shareholder raised the government’s stake to about 22%.
Before the sale, Walnort had already filed a lawsuit seeking to enforce its right to purchase the shares, Orbelyan said. However, he added that through judicial manipulation, including illegal injunctions, latenight court decisions and regulatory fast-tracking, a 60% stake in ZCMC was secretly sold to Industrial Company, which quickly “donated” 15% to the Armenian government.
“The illegal conduct deprived Walnort of its right to acquire a 75% stake in ZCMC, which would have ensured both management control and significant dividends,” Orbelyan said.
Walnort has also been deprived of the economic enjoyment of its original 12.5% shareholding, which has effectively been taken from it through baseless, indefinite freezing orders, in violation of the Cyprus-Armenia BIT’s prohibition on unlawful expropriation.