Ստանում ենք տագնապացնող տեղեկատվություն, որ Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիները ենթարկվում են խnշտանգnւմների. Սահակյան
18:53 18/11/2025
«Ընտանիքի անդամների հետ  հեռախոսազանգերի արդյունքում մենք շարունակաբար  ստանում ենք տագնապացնող տեղեկատվություն, որ Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիները ենթարկվում են խոշտանգումների և երկարատև  անազատության մեջ մնալն առաջ է բերել  ոչ միայն հոգեբանական, նաև ֆիզիկական լուրջ հետևանքներ»,-«Արցախի տեահանումից հետո. մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով հանրային քննարկման ժամանակ  ասաց իրավապաշտպան, Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նաև նշեց, որ այսօր մամուլում լայն տարածում է ստացել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերի Վիգեն Էուլջեքջյանի ուղերձը։
«Հեռախոսազանգը  նաև ձայնագրված է, այն ստուգված տեղեկատվություն է, շարունակական բռնությունը հանգեցրել է ընդհուպ մինչև հաշմանդամությա։ Հաշմանդամությամբ պայմանավորված՝ մարդասիրական խնդիրները ևս չեն լուծվում, ինչպես, օրինակ, սայլակի տրամադրում։
Բայց նաև մարդիկ զրկված են պատշաճ սնունդից, միակ բանը, որ տրամադրվում է  հացն ու թեյն է, դեղորայք և բուժօգնություն չի տրամադրվում, և  տեսնում ենք, որ կա վիճակի  սրացում»,- ասաց նա։

Саакян: Получаем тревожную информацию, что удерживаемые в тюрьмах Баку армянские пленные подвергаются пыткам
20:01 18/11/2025
«В результате телефонных разговоров с членами семей удерживаемых в бакинских застенках армянских пленных мы постоянно получаем тревожную информацию о том, что последние подвергаются там пыткам, а длительное пребывание в неволе привело не только к психологическим, но и к серьезным физическим последствиям», – заявила в ходе обсуждения на тему «После насильственной депортации из Арцаха: вызовы и решения» 18 ноября глава Центра международного и сравнительного права, правозащитница Сирануш Саакян, представляющая семьи армянских пленных в международных судах.
Она также отметила, что сегодня в СМИ широко распространилось обращение незаконно удерживаемого в плену в Азербайджане ливанского армянина Вигена Эулджекджяна.
«Телефонный звонок также записан, это проверенная информация. Систематическое насилие привело вплоть до инвалидности. Обусловленные этим обстоятельством гуманитарные проблемы также не решаются, например, не предоставляется инвалидная коляска.
Кроме того, люди лишены надлежащего питания, единственное, что им дают – хлеб и чай. Медикаменты и медицинская помощь не предоставляются, и мы видим обострение их состояния», – сказала она.